Drogowa metamorfoza? Nowy dyrektor MZD o swoich planach

Więcej dobrych dróg, nowe chodniki i trasy rowerowe, lepsze oświetlenie – tego możemy się spodziewać w najbliższych miesiącach i latach w naszym mieście. O tym, gdzie będzie nam się jeździło i chodziło lepiej, opowiada nowy dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg Rafał Wiewiórski, do niedawna dyrektor projektów infrastrukturalnych w Miejskim Zakładzie Komunikacji.

 

Wizerunek drogowy Torunia ciągle idzie ku lepszemu. Poprawia się znacząco komfort jazdy. Jakich inwestycji mogą się mieszkańcy spodziewać w najbliższym czasie?
– Rok 2016 to kontynuacja inwestycji drogowych i realizacja kolejnych nowych zadań. W tym roku dokończymy m.in. przebudowę ulicy Konstytucji 3 Maja oraz I etap przebudowy ulicy Pod Dębową Górą. W drugiej połowie tego roku oddamy do ruchu przebudowaną na odcinku od Szosy Chełmińskiej do Kołłątaja ulicę Podgórną. Będziemy kontynuować budowę i modernizację sieci dróg lokalnych. Na ten cel wydamy 13,5 mln zł, co pozwoli na wybudowanie około 6 km dróg osiedlowych. Niezależnie od prowadzonych inwestycji i remontów zadbamy o dodatkowe miejsca do parkowania, które są tak bardzo potrzebne kierowcom. Nasze działania w tym zakresie przyniosą efekt w postaci około 350 dodatkowych miejsc. Mówiąc o planach na najbliższy czas, warto wspomnieć o remontach kapitalnych – w tym roku ekipy będą pracowały w 25 lokalizacjach.

Dużą inwestycją, którą planujemy rozpocząć w tym roku, jest generalna przebudowa ulicy Łódzkiej – od ul. Lipnowskiej do Zdrojowej. W najbliższym czasie czeka nas także dokończenie trasy Staromostowej, przebudowa ulicy Olsztyńskiej – od Czekoladowej do granic Torunia. Ze względu na liczne kolizje, zmodernizowane zostanie skrzyżowanie na placu Biskupa Jana Chrapka. Jedną z ważniejszych inwestycji będzie remont mostu drogowego im. Józefa Piłsudskiego i skoordynowanie go z przebudową linii tramwajowej oraz alei św. Jana Pawła II. Ze względu na konieczną koordynację tych działań realizacja tej inwestycji może rozpocząć się w 2017 lub 2018 r. W ramach tzw. projektów tramwajowych przebudowane zostaną ul. Chopina, Wały gen. Sikorskiego od placu Artylerii do pl. Teatralnego oraz Szosa Chełmińska od NOT-u do skrzyżowania z ul. Dekerta.

Gdzie możemy się spodziewać nowego oświetlenia?
– Priorytetem będzie doświetlenie przejść dla pieszych, co zwiększy bezpieczeństwo ruchu drogowego oraz ciągów pieszo-rowerowych. Sukcesywnie będziemy również wymieniać istniejące już oświetlenie na bardziej energooszczędne. Oświetlenie zostanie także wybudowane przy okazji realizowanych przez nas inwestycji i remontów, na przykład przebudowy Podgórnej, Dębowej Góry czy ul. Płaskiej. Nowe, dodatkowe lampy będziemy stawiać także w miejscach, które często wskazują sami mieszkańcy. W sumie dodatkowo, niezależnie od remontów i inwestycji, ustawimy 120 nowych lamp.

Co jest największym problemem logistycznym Torunia, jedną z najpilniejszych spraw?
– Na pewno ważne jest dokończenie budowy szkieletowego układu dróg miasta, żeby udrożnić ciągi komunikacyjne w relacji północ-południe i wschód-zachód. Cały czas trwają nad tym prace. W tym roku sporo środków przeznaczymy właśnie na przygotowanie nowych zadań drogowych z tą kluczową, czyli z trasą mostową od pl. Daszyńskiego do północnej granicy miasta. Musimy dokończyć przebudowę wspomnianej wcześniej ul. Olsztyńskiej, pl. bp. Chrapka. Jak tylko będzie konkurs z RPO na drogi wojewódzkie, zgłosimy Szosę Chełmińską od średnicówki do ul. Polnej. Mamy gotowe wszystkie dokumenty. Tak samo przygotowana jest ul. Turystyczna od Ligi Polskiej do granicy miasta.

Kierowcy będą coraz bardziej zadowoleni, a rowerzyści?
– Sieć tras rowerowych na pewno wymaga uzupełnienia. Będzie się to odbywać w powiązaniu z realizowanymi i planowanymi remontami i inwestycjami drogowymi oraz w oparciu o wytyczne, jakie będzie zawierał program budowy dróg rowerowych. Na rok 2016 zaplanowano 2,1 mln zł, w tym środki na opracowanie tego programu. Będziemy także pamiętać o udogodnieniach dla rowerzystów. Do nich niewątpliwie należą stojaki rowerowe, których i w tym roku przybędzie.

Każdy pieszy, kierowca, rowerzysta może bez skrępowania zgłosić problem drogowy czy jakąś swoją propozycję do Miejskiego Zarządu Dróg?
– Oczywiście. Szczególnie takie usterki czy sytuacje, które stwarzają niebezpieczeństwo na drodze, chodniku lub też ścieżce rowerowej. Trzeba pamiętać, że mamy zaledwie kilku inspektorów na cały Toruń, więc na pewno niemożliwe jest reagowanie na zgłoszenie od razu i załatwianie spraw z dnia na dzień. Jednak głos mieszkańców jest dla nas bardzo ważny, bo nieraz pozwala nam na usprawnienie pracy i ułatwia podejmowanie różnych decyzji. Służby miejskie często opracowują plany zmian drogowych na podstawie sygnałów, docierających od mieszkańców i osób przejeżdżających przez Toruń.

Hanna Wojtkowska
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W MZD po godzinie 15.00, również w soboty i niedzielę, działa pogotowie drogowe. Pod numerem telefonu 19633, jak również wypełniając formularz kontaktowy na stronie MZD, mieszkańcy mogą zgłaszać wszystkie niepokojące ich spostrzeżenia z toruńskich dróg: dziura na ulicy, awaria lampy ulicznej lub sygnalizacji świetlnej, brak znaku drogowego itp.

 

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.