Bezpieczne i funkcjonalne – jak przygotować mieszkanie na wynajem
Fot. Sławek Jędrzejewski

Bezpieczne i funkcjonalne – jak przygotować mieszkanie na wynajem

Atrakcyjne mieszkanie na wynajem musi być przede wszystkim bezpieczne, czyste i funkcjonalne. Ekskluzywne lokum znacząco podniesie cenę najmu. Niższy standard obniży cenę. Jakich mieszkań szukają najemcy? Jak wynajmujący powinien przygotować mieszkanie na wynajem?


Wynajmowanie mieszkań nie traci na popularności. Wzięcie kredytu na własny kąt? Nie każdy chce być „więźniem” banku przez kolejne 20 czy 30 lat. Żadna praca nie gwarantuje już, że w danym mieście spędzimy całe życie, dlatego niekoniecznie warto wiązać swoją przyszłość z jednym miejscem Wynajęcie, a nie kupno mieszkania to pewna otwartość na zmiany.
Jakie powinno być mieszkanie?
Priorytetem jest bezpieczeństwo. Martyna Szczawińska z Metra Kwadratowego, firmy zajmującej się m.in. administrowaniem mieszkaniami na wynajem, na pierwszym miejscu wymienia bezpieczeństwo panujące w mieszkaniu – od instalacji elektrycznej, przez hydraulikę, po sprawność drzwi, okien czy mebli – wszystkie elementy wyposażenia muszą działać i nie mogą zagrażać przyszłym lokatorom. – Również ze względów bezpieczeństwa, ale ze strony wynajmującego, zalecamy ubezpieczenie mieszkania – radzi Martyna Szczawińska. Co jeszcze jest ważne w przygotowaniu mieszkania na wynajem? Odświeżenie lokum wraz z odmalowaniem ścian. – W przypadku malowania ścian warto rezygnować z krzykliwych, intensywnych kolorów, które nie każdemu muszą odpowiadać, na rzecz neutralnych barw. Należy również pozbyć się prywatnych zdjęć czy osobistych elementów wystroju wnętrza, na przykład kryształów, co niekoniecznie zachęci młodych ludzi do wynajmu takiej przestrzeni – dodaje pani Martyna, zajmująca się również home stagingiem, czyli przygotowaniem nieruchomości do wynajmu również pod kątem atrakcyjności wnętrza. Pani Martyna podkreśla również wagę wysprzątania mieszkania. Najemca po zakończeniu umowy najmu powinien w takim samym stanie oddać mieszkanie, w jakim się do niego wprowadził.
O jakie elementy wyposażenia powinien zadbać wynajmujący? Krzysztof Jarmoliński, specjalista ds. sprzedaży nieruchomości i broker ds. wynajmu nieruchomości z biura Freedom Nieruchomości: - Mieszkanie musi „zachęcać” od wejścia. Ważny jest standard wykończenia. Podstawą są sprzęty AGD typu pralka, lodówka i odkurzacz. Bardzo często występuje również zapotrzebowanie na zmywarkę. Dwóch na dziesięciu najemców „podróżuje” ze swoim meblami. Wymiana materaca w sypialni, wyposażenie mieszkania w podstawowe naczynia i sztućce – to również ważne elementy. Paweł Dawidowicz z Alfa Investment podkreśla, że jego zdaniem największą wadą właścicieli mieszkań, również tych drogich i ładnie wykończonych, jest wstawianie do nich starych, zużytych mebli. To zdecydowanie nie zachęca najemców. Z plusów? – Coraz więcej wynajmujących dba o to, żeby w mieszkaniu znalazło się kompletne wyposażenie – z żelazkiem, deską do prasowania, odkurzaczem, czystą pościelą. Wnętrze można ozdobić obrazami czy fotografiami – oczywiście wszystko gustownie, spójnie i z umiarem – mówi Paweł Dawidowicz, dodając, że coraz częściej praktykowane jest również witanie nowych mieszańców winem, które znajdą w lodówce. Wszystko po to, żeby najemca czuł się jak w we własnym lokum, a nie jak w hotelu.
Cena i lokalizacja
Co jeszcze jest ważne dla najemców poszukujących czterech ścian? Oczywiście kluczowa jest cena – tutaj wiadomo: im wyższy standard, tym wyższa cena. Wszystko zależy od tego, co jest dla klienta najistotniejsze. W Toruniu miesięczny koszt wynajmu 2-pokojowego mieszkania waha się średnio od 1200 do 1400 zł, ale na osiedlu Sztuk Pięknych może to być koszt nawet 1500-1800 zł. Za 3-pokojowe lokum zapłacimy 1600-1800 zł z mediami. To właśnie dwu- i trzypokojowe mieszkania o metrażu 40-60 m2 klienci wybierają najczęściej.
Jeden na dziesięciu klientów interesuje się wynajęciem domu. – W tym przypadku liczą się koszty utrzymania, wyposażenie, funkcjonalność i obecność garażu lub miejsca postojowego, co jest również atutem w przypadku mieszkań – mówi Krzysztof Jarmoliński.
Lokalizacja to kolejna wartość – bliskość centrum, pracy czy uniwersytetu. Nie bez znaczenia są także sympatyczni właściciele mieszkań, osoby, którym najemca może zaufać. I odwrotnie. – Jeśli najemca płaci regularnie i właściciel mieszkania sobie go ceni, to często sami właściciele proponują odmalowanie mieszkania, naprawę usterek… To taka wzajemność – dodaje Paweł Dawidowicz. Najliczniejszą grupę poszukujących czterech ścian stanowią osoby w przedziale wiekowym 20-35 lat. Sporą część zainteresowanych stanowią obecnie obcokrajowcy, w Toruniu licznie osiedlają się Ukraińcy.
Dzisiaj jesteśmy coraz bardziej mobilni i przeprowadzka do innego miasta, głównie z powodu pracy, staje się czymś naturalnym. Martyna Szczawińska: - Ludzie młodzi zupełnie inaczej podchodzą do życia niż nasi rodzice czy dziadkowie. Zmieniają miejsca pracy, często przyjeżdżają do danego miasta na kontrakty. Wiele osób nie chce wiązać się kredytem w banku na kolejne 30 lat. Dlatego wynajem mieszkań nie traci na atrakcyjności.

Hanna Wojtkowska
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.