Masz głos w swoim mieście
Fot. Mateusz Patalon

Masz głos w swoim mieście

Jeżeli niepokoi Cię coś na Twoim osiedlu lub w mieście, możesz podzielić się swoimi problemami. Przyjdź na spotkanie z prezydentem miasta i wypowiedz się na ważne dla mieszkańców tematy.

 


Cykl konsultacji prezydenta z mieszkańcami odbywa się od 14 lat. W tym roku rozpocznie się 17 lutego, tradycyjnie od Stawek. To spotkania  objazdowe – prezydent Torunia Michał Zaleski wraz ze swoimi zastępcami oraz dyrektorami wydziałów i jednostek miejskich rozmawia z mieszkańcami poszczególnych osiedli. Takich punktów spotkań w mieście jest trzynaście. W tym roku pojawi się nowość. Przed częścią główną, która jest niezmiennym punktem od lat, będzie możliwość uczestniczenia, od godziny 17.00, w grupowych dyskusjach warsztatowych. Prezydent każdej grupie będzie mógł poświęcić około 15 minut. – Celem dyskusji w grupach ma być szukanie rozwiązania problemów, które będą w grupach poruszane. W tym samym czasie prowadzą dyżury urzędnicy, z którymi można rozmawiać o indywidualnych sprawach. O godzinie 18.00 zaczyna się część główna spotkania, podczas której pokazywane są filmy oraz prezentacje dotyczące planowanych inwestycji na dany rok. Oczywiście pod koniec spotkania również jest okazja do dyskusji i przedstawienia problemów na forum publicznym – wyjaśnia Małgorzata Ptaszek z Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji UM Torunia, która zajmuje się przygotowaniem i koordynacją konsultacji oraz spotkań z prezydentem. Część warsztatowa ma mieć charakter zbliżony do World Cafe – skutecznej metody konstruktywnej rozmowy, skupiającej się na rozwiązaniu problemu.

Wśród corocznie zgłaszanych problemów dominują te związane z remontami drogowymi, bezpieczeństwa, komunikacji miejskiej, czystości i zieleni. Co najważniejsze, na zasygnalizowaniu problemu sprawy się nie kończą. – każda uwaga zgłoszona podczas spotkań jest zapisana. W protokole konsultacji odnotowujemy około 500 zgłaszanych spraw, które są podzielone na poszczególne wydziały. Monitorujemy, na jakim etapie jest ich załatwianie. Mieszkańcy od tego roku będą mieli wgląd do informacji aktualizowanych na bieżąco na stronie internetowej – mówi Małgorzata Ptaszek. – Oczywiście nie wszystkie problemy udaje się rozwiązać w danym roku. O tym również torunian powiadomimy w dostępnym dla wszystkich wykazie. Mieszkańcy, którzy chcą uczestniczyć w grupach warsztatowych, mogą zgłaszać propozycje tematów do rozmów w formularzu na stronie www.torun.pl, jak również w punktach informacyjnych UM (ul. Wały gen. Sikorskiego 8, Grudziądzka 126b, Poznańska 52, Dziewulskiego 38). Pełny harmonogram tegorocznych spotkań z prezydentem zostanie wkrótce ustalony i pojawi się na stronie Urzędu Miasta.

Oprócz spotkań z władzami miasta można również uczestniczyć w tematycznych konsultacjach społecznych. W planie konsultacji na ten rok znalazło się 12 działań – osiem ogólnomiejskich i cztery lokalne. Wśród tematów znalazły się między innymi: budowa komunikacji tramwajowej, program rewitalizacji Torunia do 2020 r., rozbudowa ul. Długiej, zagospodarowanie turystyczno-rekreacyjne lasów miejskich, a także terenu Alpinarium z pozostałościami murów obronnych w pobliżu ul. Kopernika oraz terenów zieleni wokół Muzeum Etnograficznego. Osobny cykl konsultacji będzie związany z remontami i inwestycjami na drogach lokalnych. W planie jest również zorganizowanie debaty, z udziałem przedstawicieli środowiska cyrkowego i niezależnych ekspertów, w sprawie zakazu udostępniania terenu w naszym mieście dla występów cyrkowych z udziałem zwierząt. Będzie to pierwsza tego typu debata w Polsce. Informacje o konsultacjach są dostępne na stronie www.konsultacje.torun.pl.

Hanna Wojtkowska
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.