Rośnie liczba turystów nocujących w Toruniu

Tak wynika z Monitoringu Ruchu Turystycznego "Turystyczny Toruń 2016".Coroczne badanie ruchu turystycznego odbyło się po raz dwunasty. Jego wyniki przedstawiono podczas konferencji prasowej, tuż przed rozpoczynającą się majówką. Raport realizowany jest na zlecenie Urzędu Miasta Torunia przez Ośrodek Informacji Turystycznej.

Według raportu za 2016 rok, Toruń odwiedziło 2 148 817 turystów. Jest to liczba szacunkowa, która uśrednia liczbę turystów oszacowaną za pomocą 3 metod statystycznych. - Zainteresowanie turystów Toruniem jest już naprawdę bardzo duże, ale mamy nadzieje, że to jeszcze nie maksimum. W różnych kategoriach turyści oceniają nasze miasto, ale według badań zawsze jest to ocena między czwórką a piątką. Oczywiście goście wyrażają również swoje oczekiwania, np. co do komunikacji w języku obcym lub miejsc parkingowych - mówi prezydent Torunia, Michał Zaleski.

2016 rok był rekordowy pod względem turystów, którzy przedłużają swój pobyt i korzystają z bazy noclegowej. Według danych GUS w Toruniu zanocowało 292 278 turystów z Polski (o 35 904 osoby więcej niż w 2015 roku) i 54 415 turystów zagranicznych (o 2 108 osób więcej niż rok wcześniej). - Według naszych badań, połowa turystów śpi w Toruniu przynajmniej jedną noc. 2016 był więc rekordowy pod względem turystów nocujących. Średnie obłożenie hoteli wzrosło do ponad 60 procent, kiedy jeszcze kilka lat temu nie sięgało nawet połowy - wyjaśnia Szymon Wiśniewski, dyrektor Ośrodka Informacji Turystycznej w Toruniu.

Skojarzenia turystów z Toruniem różnią się nieznacznie wśród gości z Polski i z innych krajów. Turyści polscy na 1. miejscu wymieniają pierniki, na 2. Mikołaja Kopernika a na 3. Starówkę. Turyści zagraniczni najbardziej kojarzą Toruń z Mikołajem Kopernikiem, kolejno ze Starówką i z piernikami. W 2016 roku turyści zostawili średnio podczas swojego pobytu w mieście nieco ponad 200 zł - to nieco mniej niż rok wcześniej. Najpopularniejsze wydarzenia, które przyciągają do Torunia rzesze zwiedzających, to Bella Skyway Festival i Speedway Grand Prix.

Zarówno krajowi jak i zagraniczni goście najwyżej oceniają toruńską atmosferę. Wysoko cenią również informację turystyczną, rozrywkę i bezpieczeństwo. Najwięcej turystów zagranicznych w 2016 roku przyjechało do Torunia z Niemiec (31,3%), Hiszpanii (11,6%) i Włoch (7,4%). Na kolejnych miejscach plasują się goście z Francji, Anglii i Holandii. Spośród regionów w Polsce, Toruń największym zainteresowaniem cieszy się wśród mieszkańców kujawsko-pomorskiego (25,6%), mazowieckiego (16,3%), pomorskiego (11,7%) i wielkopolskiego (11,5%).

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.