Przedsiębiorczość: sprawdź, gdzie szukać wsparcia?
Fot.: Sławomir Jędrzejewski

Przedsiębiorczość: sprawdź, gdzie szukać wsparcia?

Otwierając własną firmę, nie jesteśmy skazani wyłącznie na swój kapitał. Przedsiębiorcy mogą starać się o pożyczki, dotacje, ulgi. Uczestnicząc w adresowanych do nich konferencjach, szkoleniach, warsztatach, mogą poszerzać swoją wiedzę, ale również nawiązywać nowe kontakty i znajdować współpracowników.

 


Przyciągnąć inwestorów

Miasto atrakcyjne dla inwestorów, ma szanse na rozwój. Dlatego priorytetem istniejącego od niedawna Centrum Wsparcia Biznesu jest promocja gospodarcza Torunia, zachęcanie firm do toruńskiej lokalizacji, a także współpraca z działającymi już przedsiębiorcami. – W największych miastach przy sporym nasyceniu rynku, rekrutacja nowych pracowników bywa problematyczna. Stąd część korporacji szuka dla siebie miejsca w innych miejscowościach, jakich jak Toruń. Kwalifikacje kadry są równie wysokie jak w większych aglomeracjach, a koszty pracy relatywnie niższe. Jako miasto możemy zaproponować bardzo dobre lokalizacje, a także ulgi podatkowe od nieruchomości dla inwestujących przedsiębiorców – mówi Krzysztof Koman, dyrektor CWB. W ramach współpracy z PAIiIZ-em trwają starania o przyciągnięcie do Torunia m.in. znaczącej firmy z branży IT. Jest również pomysł na stworzenie klastra dedykowanego branży rolno-spożywczej (kooperacja producentów produktów spożywczych z gastronomami). I walka o jeszcze jeden ważki aspekt – wspólne działania samorządów, firm i naukowców. Krzysztof Koman: – Jeszcze w tym roku powstanie portal, na którym każdy młody naukowiec może przedstawić swój potencjał i kierunek badań. To ułatwi przedsiębiorcy znalezienie kontaktu do konkretnych badaczy – czego obecnie bardzo brakuje – i dzięki temu będą mogli nawiązać współpracę.     
   
Szkolenia, doradztwo, przestrzeń biurowa

W ekosystemie Toruńskiego Parku Technologicznego, zarządzanego przez Toruńską Agencję Rozwoju Regionalnego, działa obecnie 60 firm i start-upów zatrudniających ponad 800 osób. – Priorytetowe są dla nas te firmy, które posiadają potencjał rozwojowy w kierunku działań innowacyjnych i nowoczesnych technologii z możliwością ekspansji za granicę. Zainteresowanie wynajęciem powierzchni w TPT jest duże, niemniej w przypadku zgłoszenia się do nas innowacyjnego przedsiębiorstwa lub osoby z nowatorskim pomysłem na biznes podejmujemy rozmowy o wejściu firmy do Parku. Każdy taki przypadek traktujemy indywidualnie – wymienia dyrektor TPT Tomasz Urbanowicz. Wszyscy zainteresowani przedsiębiorcy z regionu mogą uczestniczyć w organizowanych tam konferencjach, szkoleniach, giełdach kooperacyjnych, targach krajowych i zagranicznych, korzystać z usług doradczych, a także – dzięki infrastrukturze Exea Data Center – z nowoczesnych rozwiązań informatycznych dla biznesu. W najbliższym czasie planowane jest spotkanie związane z ekspansją polskich firm na rynek holenderski. 8 marca w inkubatorze Smart Space, zlokalizowanym na terenie Parku, odbędzie się spotkanie dla kobiet, które dowiedzą się, jak projektować użyteczne strony lub aplikacje.

Pieniądze na założenie działalności gospodarczej

Od kilku lat wsparciem finansowym zainteresowanych rozpoczęciem własnej działalności służą powiatowe urzędy pracy. Kwota, którą można uzyskać w tym roku, to około 24 tys. zł. Wysokość dotacji nie jest stała – ma na nią wpływ wysokość przeciętego wynagrodzenia obowiązującego w danym kwartale. Z puli Regionalnego Programu Operacyjnego dotację otrzymują bezrobotni powyżej 29. roku życia zarejestrowani w toruńskim PUP, mieszkańcy poniżej 29 lat mogą skorzystać z pomocy krajowego programu Power.    

Środki na rozwój    

Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich działające przy Urzędzie Marszałkowskim zorganizowały szkolenia dotyczące właściwego aplikowania o dotację w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. – Bardzo wielu przedsiębiorców zainteresowanych jest wsparciem finansowym ze środków unijnych.
W pojedynczym szkoleniu uczestniczyło nawet ponad 80 osób. Zapraszamy wszystkich chętnych do odwiedzenia naszych punktów, gdzie udzielimy więcej informacji na temat możliwości wsparcia – zachęca Karolina Dąbrowska, konsultantka w toruńskim Punkcie Informacyjnym Funduszy Europejskich. Na stronie internetowej mojregion.eu są aktualizowane nabory wniosków. Obecnie można zapoznać się między innymi z konkursami w ramach działań ochrona i rozwój zasobów kultury – imprezy kulturalne, z projektami obejmującymi wsparcie procesu umiędzynarodowienia przedsiębiorstw oraz promocji gospodarczej regionu, a także wsparcia procesów badawczo-rozwojowych – projektów grantowych. Ze środków unijnych, na rozwój działalności, będzie można także ubiegać się o pożyczkę do 70 tys. zł i dotację.  

Kolejne miejsce, gdzie uzyskamy wsparcie finansowe, to Kujawsko-Pomorski Fundusz Pożyczkowy. Chcący otworzyć firmę mogą otrzymać m.in. pożyczkę do 50 tys. zł. Okres spłaty jest długi – do 5 lat, a oprocentowanie takiej pożyczki wynosi 0,5 procent w skali roku. Są dwa warunki starania się o pieniądze z funduszu: osoby zakładające własną firmę nie mogły prowadzić żadnej innej działalności gospodarczej w ciągu ostatniego roku i są mieszkańcami naszego województwa. Można także starać się o środki na rozwój działalności zarówno na cele inwestycyjne, jak i obrotowe.

Informacje o wszelkich rodzajach wsparcia można śledzić na bieżąco na stronach internetowych instytucji: www.torun.direct, www.kujawsko-pomorskie.pl, www.mojregion.eu, www.pup.torun.pl, www.tarr.org.pl, www.technopark.org.pl, www.iph.torun.pl, www.tfpk.pl. www.een.tarr.org.pl, www.smartspace.io, www.exea.pl,  www.not.torun.pl.

Hanna Wojtkowska
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.