Wspólne cele na starówce
Fot. Lena Paracka

Wspólne cele na starówce

150 wydarzeń plenerowych, 2 miliony turystów, 50 zgromadzeń publicznych, 90 ogródków i stoisk handlowych – tak w cyfrach prezentuje się miniony sezon turystyczny w Toruniu. Na spotkaniu podsumowującym ten okres spotkali się przedsiębiorcy, urzędnicy i dziennikarze z całego miasta.

W środę w Muzeum Etnograficznym im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej spotkało się około 60 toruńskich przedsiębiorców, urzędników i dziennikarzy, żeby uczestniczyć w podsumowaniu i dyskusji na temat sezonu turystycznego 2017. Dane przedstawione na spotkaniu pochodzą z blisko 2000 ankiet wypełnionych przez turystów. Toruń jest jednym z niewielu miast w Polsce, w którym są prowadzone regularne badania dotyczące turystyki miasta. Pomagają w podsumowaniu i analizie wyników miasta oraz w dążeniu do lepszej sytuacji pod względem turystyki. – Prowadzimy badania od dwunastu lat. Dzięki temu wiemy, jak kształtuje się ruch turystyczny w naszym mieście – informuje Szymon Wiśniewski, dyrektor Ośrodka Informacji Turystycznej w Toruniu.

Miasto kojarzy się z piernikami, Kopernikiem i gotykiem. To duży sukces, ponieważ niewiele miast w Polsce ma tak silnie ugruntowane skojarzenia. Tworzy to mocny wizerunek miasta, który można wykorzystywać w promocji i sprzedaży. Starówka, wokół której skupiają się badania, jest opisywana jako bezpieczna, dobrze oświetlona i klimatyczna. Wyróżnia ją także autentyczność i naturalność. Widać mieszkańców, co wcale nie jest powszechne w innych miastach. – Na toruńskiej starówce zameldowanych jest około 6000 mieszkańców, natomiast w Krakowie… 180. Tam praktycznie wszystkie budynki zostały przeznaczone do celów komercyjnych – mówi Wiśniewski.

Priorytety w ruchu drogowym

Z badań wynika, że główną wadą wskazywaną przez turystów jest brak miejsc parkingowych w obrębie starówki. – Uporządkowanie miejsc parkingowych w obrębie Starego Miasta i poprawa bezpieczeństwa pieszych są naszymi priorytetami – mówi Marcin Kowallek z Wydziału Gospodarki Komunalnej.

Kroki w tym kierunku zostały już podjęte. Ulice Różana, Szeroka, Królowej Jadwigi oraz Rynek Staromiejski i Nowomiejski zostały wyłączone z ruchu publicznego, a Bulwar Filadelfijski, al. św. Jana Pawła II, Szumana, Warszawska oraz Wały gen. Sikorskiego zostały objęte strefą zamieszkania. W praktyce oznacza to, że dozwolona prędkość dla pojazdów to 20 km/godz., a piesi mają bezwzględne pierwszeństwo. Zostały również stworzone miejsca postojowe, które mają ułatwić zaopatrzenia i dostawy, a także korzystanie z riksz, meleksów i miejsc abonamentowych. – Na Przedzamczu powstaje stacja ładowania pojazdów elektrycznych i hybrydowych. Przeznaczonych jest na to siedem miejsc postojowych – mówi Kowallek.

Miasto aktualnie szuka chętnego inwestora do wybudowania stacji. Jej uruchomienie jest planowane na 2019 rok.

Aktywizacja i integracja

– Społeczność naszego miasta wzrasta. Wyznaczają ją wspólne cele, takie jak bezpieczeństwo, organizacja ruchu i wydarzenia kulturalne – mówi Aleksandra Iżycka, kierowniczka Biura Toruńskiego Centrum Miasta.

Dzięki współpracy przedsiębiorców na starówce zaszło wiele zmian. Między innymi zlikwidowano podesty, które utrudniały osobom niepełnosprawnym dostęp do takich miejsc, jak ogródki należące do kawiarni i restauracji. Po ustaleniach z właścicielami stoisk z kwiatami, te zostały odmalowane i przykryte nowymi poszyciami przez osoby, które odpracowywały długi. – Stoiska handlowe wokół Rynku Staromiejskiego zyskały nowe oblicze. Wspólnie z przedsiębiorcami ustaliliśmy projekt i chciałabym bardzo podziękować właścicielom stoisk za wykonanie tego projektu – mówi Aleksandra Iżycka.

Urzędnicy wypracowali także ułatwienia dla przedsiębiorców. W Biurze Toruńskiego Centrum Miasta powstało jedno okienko, w którym można załatwić wszystkie umowy cywilne, a zawierane umowy są teraz kilkuletnie. Procedury są wciąż usprawniane i urzędnicy starają się, żeby każda osoba zyskiwała indywidualne podejście. Wszystko po to, żeby aktywizować i integrować toruńską społeczność. – Serdecznie zapraszam wszystkich mieszkańców Torunia do dołączenia do grupy facebookowej „Moja Starówka”, na której są najważniejsze informacje ze starówki – zachęca Iżycka.

Lena Paracka

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.