Happy!

Pana Marka Gaszyńskiego poznałem niedawno. W okolicznościach “nieoficjalnych", z punktu widzenia tego felietonu nieistotnych.

Jednak znam Pana Marka na tyle dobrze, aby wiedzieć, że w kwestiach ważnych najlepiej oddać mu głos. Nie ma też innej osoby, która lepiej opowie o zbliżającym się wydarzeniu, niż jego bohater. Zacznijmy od definicji autorstwa Pana Marka określającej to, co odbędzie się 12 sierpnia: "Benefis to zorganizowana dla konkretnej osoby uroczystość o charakterze retrospektywnym, której celem jest uczczenie dorobku działalności tej osoby. W uroczystości występuje benefisant oraz zaproszeni przez niego goście". Nic dodać, nic ująć. Przybliżając okoliczności czekającego nas spektaklu Pan Marek wspomina: "55 lat temu napisałem swój pierwszy profesjonalny tekst do muzyki Mateusza Święcickiego, zatytułowany „Gitara i ja”, a piosenka ta nagrana została w studiach Polskiego Radia przez Bogdana Czyżewskiego w roku 1962. Był to pierwszy polski utwór w modnym wówczas rytmie twista. W ciągu tych 55 lat napisałem ponad 350 tekstów do polskich piosenek. Najpopularniejsze z nich to „Sen o Warszawie” (muzyka Czesław Niemen), „Gdzie się podziały tamte prywatki” (muzyka Ryszard Poznakowski), „Nie zadzieraj nosa” (muzyka Seweryn Krajewski), ”Jesień idzie przez park” (muzyka Krzysztof Klenczon, współautorem tego tekstu jest Bogdan Loebl)." Znając okoliczności spektaklu, który odbędzie w Ciechocinku w ramach Happy Jazz Festiwal, warto jeszcze zapoznać się z motywacją towarzyszącą benefisowi: "Z wielkim zaciekawieniem i radością posłucham moich starych piosenek w wykonaniu młodych pieśniarzy, wokalistów i instrumentalistów, po wielu latach na nowo realizujących to, co kiedyś skomponowali: Czesław Niemen, Seweryn Krajewski, Krzysztof Klenczon i inni herosi rock and rolla. Zaciekawienie moje wzrasta, bowiem jest to przecież Festiwal jazzowy, więc wiele z tych starych przebojów będzie miało jazzowy posmak. Dzięki takim akcjom, takim projektom, piosenki żyją swoim niezależnym życiem." Na koniec jeszcze tylko lista artystów, którzy wystąpią w czasie benefisu: Piotr Zubek, Łukasz Jemioła, Andrzej Kubacki, Sylwia Kwasiborska, Joanna Czajkowska-Zoń, Skołowani, Apostolis Anthimos, Moriah Woods, Krzysztof "Puma" Piasecki. Szanowni Państwo! Tego po prostu nie można przegapić.

Darek Kowalski

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.