Międzypokoleniowe warsztaty na wędrującej ławeczce

Będą wędrowały ławki, stoły i… uczestnicy. Nietypowe warsztaty integrujące pokolenia proponuje Dom Muz. Szydełkowanie, gra w kapsle, badminton, malowanie twarzy – dla każdego.

Autorski projekt ma stworzyć międzypokoleniową przestrzeń kulturalną. Ławki wraz ze stolikami i drewnianymi taboretami będą krążyć na lewobrzeżu Wisły – od Domu Muz na Okólnej do Poznańskiej, czyli od Rudaka po Podgórz. – Chcemy stworzyć miejsce spotkań poza murami budynku – na podwórkach czy w otoczeniu zieleni. Ławki będziemy ozdabiać rękodziełem stworzonym podczas naszych spotkań – kolorowymi narzutami wykonanymi szydełkiem – opowiada Elżbieta Chrulska, animator kultury w toruńskim Domu Muz.  

Bieg z fajerką i gra w kapsle

Pomysł jest nowatorski. Co czeka na uczestników trzygodzinnych warsztatów? Po pierwsze, rękodzieło. – W Domu Muz na Podmurnej prowadzimy zajęcia z doświadczoną grupą zajmującą się szydełkowaniem i robieniem na drutach, stąd na warsztatach nie zabraknie właśnie takiego rękodzieła. Oczywiście, jeśli ktoś chciałby się podzielić z nami innymi umiejętnościami, serdecznie zapraszamy – dodaje Elżbieta Chrulska.

„Wędrująca ławeczka” zakłada również powrót do gier i zabaw znanych starszym pokoleniom, czyli gry w kapsle, w klasy, badmintona, toczenie fajerek, skakanie na skakance czy w gumę. Były to niezapomniane sposoby na aktywne spędzanie wolnego czasu, o których zapomniano, a które warto byłoby przywrócić. Nie zabraknie malowania twarzy farbami, puszczania ulubionych przez dzieci baniek mydlanych, zabaw kuglarskich, zajęć plastycznych i konkurencji sportowych. Spotkania będą wspierać młodzi animatorzy ze Stowarzyszenia Wędka, uczniowie Liceum Jagiellońskiego oraz studenci kulturoznawstwa UMK. Jeśli pilotażowy pomysł się sprawdzi, być może w przyszłości zagości również w innych dzielnicach Torunia.

Projekt „Wędrująca ławeczka” realizowana jest przez Dom Muz i Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalnych „Tartak” w ramach Mikrowsparcia. Bezpłatne warsztaty odbędą się 28 lipca, 5 i 26 sierpnia oraz 10 września. Ławeczki czekają na wszystkich mieszkańców Torunia bez ograniczeń wiekowych. Będą ciekawą podrożą w czasie.

Hanna Wojtkowska

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.