Toruń rozpoczyna wielkie świętowanie!

5 dni wypełnionych po brzegi wydarzeniami muzycznymi, sportowymi, teatralnymi oraz stałymi punktami, związanymi z corocznym świętowaniem Dni Torunia czeka nas w dniach 21- 25 czerwca.


- Toruńskie świętowanie jak co roku odbywa się z okazji imienin miasta - bo przecież naszemu miasto patronuje św. Jan oraz obchodów 784. urodzin, które wprawdzie wypadają w grudniu, ale uroczyście obchodzimy je w znacznie bardziej przyjaznej porze letniej -zaznaczył prezydent Michał Zaleski podczas konferencji prasowej zapowiadającej Święto Miasta.

W sobotę i niedzielę na Rynku Staromiejskim będziemy mogli zobaczyć niezwykle efektowny brytyjski spektakl „Spark!” w wykonaniu grupy Worldbeaters Music, który zainauguruje Festiwal Teatrów Ulicznych. Na spektakle zapraszamy 24 i 25 czerwca o godzinie 16.00 i 22.00. Festiwal Teatrów Ulicznych potrwa do końca wakacji. Już po raz trzeci zobaczymy prezentowane w przestrzeni miejskiej przedstawienia teatralne w wykonaniu grup z całego świata i z Polski. Spektakle będą odbywać się w przestrzeni Starówki i w jej bliskich okolicach.

Sportowe emocje
Podczas Święta Miasta zapraszamy również do wspólnego kibicowania podczas wydarzeń sportowych. W piątek, 23 czerwca w godzinach 20:00-22:00 na terenie Centrum Rekreacyjno – Sportowego przy Skarpie odbędzie się Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej chłopców w kategorii junior młodszy o Puchar Prezydenta Miasta Torunia. W sobotę, 24 czerwca o 19:30 wystartują Regaty Ósemek Wioślarskich ze sternikiem o Puchar Prezydenta Miasta Torunia. Impreza może pochwalić się już swego rodzaju tradycją, odbywa się w tym roku już po raz czternasty. - Bieg odbędzie się w tradycyjnej formule. Rozpocznie się o 19:30 w okolicach mostu kolejowego, a meta zlokalizowana będzie na wysokości Przystani Toruń. W biegu uczestniczą dwie osady: z Bydgoszczy i z Torunia. Znamy już skład ósemki toruńskiej: Robert Fuchs, Mirosław Ziętarski, Bartek Leszczyński, Damian Krawitowski, Filip Leszczyński, Karol Leszczyński, Karol Krause, Olaf Malinowski oraz Bartosz Komakowski jako sternik. Cały bieg potrwa około 10 minut, a zakończy go ceremonia wręczenia nagród - zapowiedział kierownik referatu sportu w Wydziale Sportu i Turystyki Łukasz Szarszewski.

Również w sobotę, 24 czerwca na Bulwarze Filadelfijskim w godzinach 15:00-22:00 odbędzie się Piknik Rodzinny „W kręgu żywiołów, czyli urodziny miasta Torunia”, zwieńczony koncertem Czesława Mozila. -Zachęcam do wzięcia udziału w wydarzeniach, które są przygotowywane na te kilka dni naszego wspólnego, miejskiego świętowania, również w uroczystej mszy św. w intencji naszego miasta, a więc wszystkich mieszkańców, która odprawiona zostanie w katedrze św. Janów w sobotę, 24 czerwca o godz. 18:00 - zaprosił prezydent Zaleski.

Naukowo na Święcie Torunia
25 czerwca pod Krzywą Wieżą odbędzie się mini piknik popularnonaukowy zorganizowany przez Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w ramach „Święta Miasta”. Jedyne w województwie kujawsko-pomorskim centrum nauki przygotowało pięć aktywności, które będą dostępne nieodpłatnie w godz. 11:00-17:00. Uczestnicy wydarzenia będą mogli wziąć udział w grze terenowej, stworzyć małe dzieła sztuki i gigantyczne bańki mydlane, zobaczyć co żyje w Wiśle, a także wykazać się aktywnością sportową. - Toruń to nie tylko pierniki, Kopernik i Krzywa Wieża, ale przede wszystkim bogata historia i całe mnóstwo zabytków. Dlatego też postanowiliśmy sprawdzić wiedzę mieszkańców Torunia i turystów oraz ich spostrzegawczość. Przygotowaliśmy dla wszystkich śmiałków grę terenową po zakamarkach Starego Miasta. Z mapą w ręku znajdą zakamuflowane zagadki, które przybliżą dzieje Torunia – wyjaśnia Marcin Centkowski, rzecznik Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.

Redakcja
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.