Wszechświat pod stopami w Skajłeju
Tomasz Cebo w ferworze pracy Fot. Jacek Koślicki

Wszechświat pod stopami w Skajłeju

Skajłej na Łaziennej po raz kolejny przyłącza się do toruńskiego festiwalu światła. Dzięki artystycznej wizji podłoga nabrała kosmicznego wyrazu!


Za dnia wydaje się, jakbyśmy chodzili po powierzchni ziemi, ale oświetlony z góry staje się mapą nieba. Obraz namalowany na podłodze w klubokawiarni Skajłej, autorstwa toruńskiego artysty Tomasza Cebo, członka grupy Pak Off, powstał z okazji Skywaya, ale zostanie jako element wystroju na dłużej. – Zawsze uważałem, że jeśli w naszym mieście odbywają się jakieś ważne wydarzenia, to nie tylko organizatorzy, ale również pozostali mieszkańcy powinni się w nie zaangażować, wnieść jakiś swój wkład. Do końca festiwalu zapraszamy na prezentację obrazu. Będziemy rozdawać informacje o Toruniu, a dla najmłodszych przygotowaliśmy warsztaty – mówi Tomasz Cebo.
Obraz, wynik bezustannej dwudniowej pracy, powstał w technice kontrolowanego chlapu farbami akrylowymi, również fluorescencyjnymi. Pokryty jest lakierem żywicznym. Odpowiednio oświetlony staje się niebem. Można odszukać konstelacje, Drogę Mleczną, czerwonego olbrzyma, a także elementy niezwiązane z tradycyjnym wyobrażeniem kosmosu jak nuty, flamingi czy ludzką twarz. Każdy odbiorca może przemierzyć własną kosmiczną podróż, stworzyć jakąś historię, zinterpretować. – Zjawiska we Wszechświecie też są nieprzewidywalne, tak jak układ wielu ciał niebieskich na obrazie. To wynik pewnej ekspresji na wzór tego, co wydarza się nad naszymi głowami – opowiada artysta. Tej oryginalnej instalacji towarzyszy wystawa prac Tomka, m.in. autoportretów, oraz prezentacja designerskich mebli – powstałych z odpadów. Wystrój Skajłeja jest recyklingowy: papierowo-plastikowo-szklano-metalowy. A także upcyclingowy – ponieważ tym odpadom nadany został nowy kontekst, nowa funkcjonalność. Zobaczymy fotel zrobiony z beczki, stoliki i siedziska ze sklejek i wiele innych ciekawych pomysłów, np. bar w kształcie znaku zapytania. Oprócz prętów, żaden element nie został kupiony. Taką ideę artyści z grupy Pak Off lansowali już podczas ubiegłorocznego festiwalu światła. Cały wystrój nawiązuje stylistyką do secesji – motywów roślinnych, płynnej, falistej linii. W tej wygodnej przestrzeni porozmawiamy o sztuce, a zainteresowanym Tomasz Cebo zmiksuje ulubioną muzykę.
Klubokawiarnia połączona z showroomem rusza na stałe od 1 października. Każdy mebel będzie można zakupić. Na kolejnych piętrach kamienicy zaplanowano pracownię malarską oraz pracownię wirtualnej rzeczywistości. – Będzie można na przykład zaprojektować swój dom. Przejść się po nim w specjalnych wirtualnych okularach i zobaczyć, jak nasz projekt wygląda i co w nim chcemy zmodyfikować. Dostępne będą także inne aplikacje – dodaje Tomasz. Już wkrótce Skajłej stanie się miejscem spotkań kreatywnych ludzi z pasją, akademią eksperymentu artystycznego z warsztatami muzycznymi, malarskimi… – taki jest główny cel członków Pak Off.

Hanna Wojtkowska
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.