Ruszymy w rejs z Festiwalem Nauki i Sztuki
Fot. Joanna Wojno-Wolska

Ruszymy w rejs z Festiwalem Nauki i Sztuki

Z nurtem rzeki „popłynie” toruński czterodniowy XVII Festiwal Nauki i Sztuki. Kolejna okazja, żeby odkrywać sekrety różnych dziedzin – tym razem motywem przewodnim będzie Wisła i sekrety wody. Od 21 do 25 kwietnia w naszym mieście królować będzie poznawanie tajemnic świata i eksperymentowanie.

 

Biologia, archeologia, geografia, chemia, fizyka oraz inne dziedziny na wyciągnięcie ręki. Okazja, żeby zafascynować się otaczającą rzeczywistością. Dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Będzie w czym wybierać. Program tegorocznego festiwalu jest bardzo bogaty. Zaplanowano aż 135 imprez – wykładów, pokazów laboratoryjnych i plenerowych, warsztatów, dyskusji, inscenizacji, konkursów, koncertów, spektakli teatralnych, pokazów filmowych, wystaw i degustacji. Na miejsce inauguracji festiwalu wybrano Aulę UMK, w której w pierwszym dniu wydarzenia zaprezentują się przedstawiciele University Of Electronic Science and Technology of China z występem taneczno-wokalnym „Podróż do Azji. Kulturalne Chiny w pigułce". Kolejnym chińskim akcentem będzie w tym dniu wykład z pokazem „W poszukiwaniu harmonii: tradycyjna medycyna chińska", który wygłosi prof. Zhang Yi z Beijing Open University.
Ponieważ tematykę tegorocznego festiwalu podyktował obchodzony w naszym kraju Rok Rzeki Wisły, będzie można zachłysnąć się sporą dawką „hydrowiedzy”. Zainteresowani dowiedzą się między innymi o dawnym życiu w nadwiślańskim grodzie, jak oczyścić ścieki, jakie mikrożycie toczy się w kropli wody, jak rozmnożyć nadwiślańską wierzbę czy samodzielnie zmierzyć natężenie przepływu Królowej Polskich Rzek. – Na naszych warsztatach uczestnicy zapoznają się z różnymi minerałami. Zaaranżujemy fragment rzeki, na dnie której wśród otoczaków znajdą się różnorodne minerały. Zastanowimy się, które z nich są cenne i które możemy znaleźć w rzekach polskich i na świecie. Przyjrzymy im się pod lupą i mikroskopem – Izabela Jamorska z Katedry Geologii i Hydrogeologii UMK. Czy cokolwiek może łączyć Wisłę i papiernictwo – okazuje się, że tak. Ciekawostek na ten temat dowiedzą się uczestnicy warsztatów w Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie. Zainteresowani tematem przygotują bawełniane masy papiernicze, z których wyczerpią papier sitem z filigranem nawiązującym wyglądem do historycznej papierni w Lubiczu, wykonają także druk XIX-wieczną prasą na torbach bawełnianych motywami związanymi z Wisłą i papiernictwem.

Wisła i woda zdominują festiwal, ale nie zabraknie innych interesujących tematów. Jak pracuje mózg, jak usłyszeć więcej, o śmierci komórek, nowościach w żywieniu czy orientalnym uzbrojeniu – to zaledwie garstka fascynującej porcji wiedzy. Szykuje się także szeroka gama atrakcji dla najmłodszych. – Dwugodzinne spotkanie „Leśny detektyw” to zajęcia, podczas których dzieci poznają różne gatunki zwierząt występujących w barbarkowym lesie. Grając w podchody na terenie Osady Leśnej na Barbarce i w okolicznym lesie, odnajdą zadania i zagadki do rozwiązania. Dzieci pod opieką prowadzącego podążać będą za zostawionymi w lesie tropami i śladami w poszukiwaniu „ukrytego zwierzęcia”. Za pomocą różnych materiałów plastycznych wykonają portret ulubionego leśnego zwierzęcia. Nie zabraknie konkursów i nagród – zaprasza Katarzyna van Marke de Lumen ze Szkoły Leśnej na Barbarce.

Imprezy będą odbywać się na wydziałach UMK oraz m.in. na Bulwarze Filadelfijskim, w Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy”, w Dworze Artusa, w Muzeum Okręgowym. Etnograficznym, w Domu Muz. Wstęp na wszystkie imprezy festiwalowe jest bezpłatny, ale na większość z nich obowiązują zapisy. Wejściówki na część wydarzeń będą rozdawane w Dworze Artusa w środę, 19 kwietnia, od 16.00 do 18.00. Szczegółowy program wydarzenia jest już gotowy i można się z nim zapoznać na stronie www.festiwal.torun.pl.

Hanna Wojtkowska
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.