To trzeba zobaczyć!
Fot. Mateusz Patalon

To trzeba zobaczyć!

Instalacje czynne do 28 sierpnia w godz. 20:30-24:00

Magic Garden
Ulica Podmurna
Jesteś zmęczony miejskim życiem? Potrzebujesz miejsca, w którym możesz odpocząć? Pomoże Ci w tym interaktywna świetlna instalacja „Magic Garden” — ogród pełen grzybów, które reagują na ruch ręką. Gdy publiczność przechodzi przez specjalnie zamontowane czujniki, grzyby zmieniają swój kolor. W ten sposób magiczny ogród zostaje zaczarowany na 30 sekund. Przyjdź i zobacz, jak Twoja wyobraźnia zainspiruje Cię do tworzenia własnego ogrodu, który spełni Twoje oczekiwania. Gra świateł i muzyki rozbłyśnie pięknem świata przyrody dzięki nowym technologiom.

 

 

Home
Park przy placu Rapackiego
Instalacja „Home” grą światła tworzy iluzoryczny obraz typowego domu. Otoczenie zieleni, charakterystyczne dla budynków mieszkalnych znajdujących się na obszarach wiejskich, w tym wypadku ma nieco bardziej symboliczny wyraz — bo niemal jak na jałowej pustyni zbłądzeni wędrowcy dostrzegają nierealny obraz oazy— swojej przystani. Tak i tu w ciemnym lesie pojawia się zarys domu — miejsca bezpiecznego, zapewniającego schronienie potrzebującym. Rozświetlające mrok gęstej zieleni światło jak morska latarnia przyciąga zbłądzonych wędrowców.

Aquapolis Aquapolis Refunc,
Plac Rapackiego
Projekt „Aquapolis” jest przedłużeniem cyklu życiowego plastikowych butelek zakrojonym na większą skalę. Przetwarzając je w architekturę, ukazuje on potencjał pojemników na wodę jako prostego w użyciu i wszechstronnego materiału budowlanego, a przy tym ciekawej świetlnej konstrukcji, mieniącej się paletą barw. Poszukiwania grupy Refunc dążą do uzupełnienia przerwanego obiegu, w którym tak wiele butelek gubi się na swojej drodze i ląduje w naszej biosferze, gdzie miną setki lat nim się rozłożą, powodując długoterminowe szkody w ekosystemach. Traktowanie śmieci jako „zasobów, które zagubiły się na swojej drodze” to aktywne i twórcze podejście do poszukiwania nowych ścieżek, nowych tożsamości — to z pewnoś- cią lepszy sposób zarządzania wszystkimi materiałami dostępnymi na całej naszej planecie. Część instalacji powstała podczas tegorocznej edycji Festiwalu Wizje.

Trance Ball
Dolina Marzeń
Audiowizualny projekt łączący w sobie motywy kuli disco, kosmosu oraz muzyki trance, zainspirowany pomnikiem Zegara Słonecznego. Powstała animacja jest połączeniem motywu disco oraz kosmosu. Disco — nawiązujące do kształtu i faktury pomnika, zaś kosmos odnosi się do jego historycznego znaczenia. Muzyka zastosowana w projekcie także nawiązuje do kosmosu. „Trance Ball” zaprasza nas na kosmiczne uniesienia, wpływając na nasze zmysły dźwiękiem i obrazem. Badając zjawisko synestezji autorka w swoim projekcie odwołuje się do różnych dziedzin sztuki — fotografii, malarstwa, animacji czy projektów performatywnych.

Czyste powietrze nad Wisłą
Błonia Nadwiślańskie
Interdyscyplinarna instalacja o tematyce ekologicznej zostanie zbudowana na kurtynie wodnej i dwóch ekranach wodnych nad Wisłą, o rozpiętości 30 metrów i wysokości 12 metrów, które zostaną zamontowane na specjalnie zaprojektowanej konstrukcji wykorzystującej fontanny, dymnice oraz lasery. Wodna projekcja z dyszami dynamicznymi strzelającymi wodą na wysokość 8 metrów, w otoczeniu zmieniających barwy świateł, została przygotowana w formie filmu animowanego, zbudowanego na zasadzie kontrastu dwóch postaw konsumenckich i ich konsekwencji dla środowiska naturalnego. Tematem przewodnim jest problem wpływu każdego z nas na zachodzące zmiany klimatyczne. Bohater projekcji będzie mógł wybrać pomiędzy dwiema postawami konsumpcyjnymi. Przedstawiona na wyświetlanej animacji historia pokaże, jak codzienne, proste wybory mogą podnieść jakość naszego życia i mieć pozytywny wpływ na środowisko naturalne.

locoMOTION
Kościół Ducha Świętego
W tym roku Art4media zaczaruje Kościół akademicki pod wezwaniem Świętego Ducha. Na jego fasadzie zobaczymy wyjątkową, metaforyczną podróż pełną zawirowań i zwrotów akcji. Co niezwykłego jest w tej projekcji? Bogata symbolika, której zrozumienie wzniesie odbiorcę na wyższy poziom artyzmu i skłoni do licznych refleksji. Uwagę widza ma przykuć nietuzinkowy i nieprzypadkowy dobór środków wyrażających zmianę. Jednak czy aby na pewno będzie chodzi- ło o zmianę środka transportu? Czy jest to zwykła podróż, czy też może chodzi o coś głębszego? W udzieleniu odpowiedzi podpowie utwór „Danse Macabre” skomponowany przez Camille Saint-Saëns, który sprawi, że obejrzenie tego widowiska na długo pozostanie w pamięci odbiorców.

Large Pendulum Wave
Ruiny Podominikańskie
Kinetyczny eksperyment sztuki światła oparty na prawach fizyki i matematyki. Na stabilnej ramie zamontowanych jest 15 wahadeł. Każde z nich ma różną długość i może się obracać niezależnie od siebie. Częstotliwości wahadeł zaprogramowane są z matematyczną precyzją, dzięki czemu możemy podziwiać ich taneczny spektakl. Najdłuższe z wahadeł wychyla się dokładnie 51 razy na minutę, drugie dokładnie 52 razy na minutę, trzecie 53 razy… i tak dalej. Pamiętaj — to, co widzisz, to tylko grawitacja! Nie ma tu żadnych sztuczek! Poezja matematyki! Piękno fizyki!

Razem i osobno
Kolegium Jagiellońskie
Instalacja wprawiająca widza w przyjemny stan spokoju i relaksu poprzez wywo- łanie wrażenia lekkości przedstawienia, które się w niej toczy. Zmultiplikowana do sześciu obiektów, przezroczystych prostopadłościanów, we wnętrzu których wirują, „tańcząc” ze sobą, czarne i białe pióra. Monochromatyczna kolorystyka, w zależności od kontekstu i percepcji obserwatora ukazuje wiele skojarzeń do indywidualnej interpretacji. Przeplatające się dwoistości, walka dobra ze złem, yin i yang, itp. Każde piórko jest jak atom, który dopiero w obecności wielu podobnych sobie jednostek tworzy piękną całość, wprawioną w wir wzlotów i upadków, szczęścia i niepowodzeń. Metafora, która się stwarza nawiązuje do świata ludzkiego, uosabia każdego z nas, w codziennym życiu w konfrontacji z innymi bytami. Źródłem pomysłu do stworzenia instalacji był podtytuł tegorocznego Bella Skyway Festival — „Kalejdoskop zmian” — próba uchwycenia nieładu, niespójności i braku jakiejkolwiek przewidywalności w toku życia.

The Tree of the Sun
Muzeum Toruńskiego Piernika
Drzewo słońca — „Złota jabłoń” — jest zarówno elektrownią słoneczną i konstrukcją światła. Obiekt łapie energię słoneczną w ciągu dnia z baterii słonecznych zbudowanych w swoich liściach i automatycznie włącza świecące diody w nocy, oświetlając otaczającą przestrzeń publiczną. Celem istnienia jednostkowego obiektu jest stworzenie serii produktów z cienkich warstw — samowystarczalnych liści, które mogą jednocześnie zbierać, a później wykorzystywać energię słoneczną. W przyszłości oczekuje się, że liście mogłyby być połączone do wspólnego zadania — ładowania rowerów elektrycznych i przenośnych urządzeń elektronicznych lub przyczynią się do usprawnienia wspólnej sieci elektrycznej.

Wodospad
Ulica Ciasna
Podobno nie można wejść dwa razy do tej samej rzeki… Żyjący dwa i pół tysiąca lat temu Heraklit z Efezu nie mógł oczywiście wiedzieć, co w sierpniu roku 2016 będzie dziać się na toruńskim Starym Mieście, ale jego słowa mogą doskonale posłużyć do opisania świetlnego „Wodospadu” — instalacji autorstwa Matyldy Sałajewskiej. Gdyby tylko mógł przenieść się w czasie ze starożytnego Efezu do współczesnego Torunia ujrzałby bijące z zaułka ulicy Ciasnej źródło eksplodujące kaskadą barwnych sznurków poruszających się wraz z nurtem świetlnej rzeki. Pod lustrem wody magia świetlno-dźwiękowych doznań otacza widza ze wszystkich stron. Zanurzając się w głąb świetlnego wodospadu wszystko płynie, odbija kolory, blikuje. Dwa razy do tej samej rzeki wejść się nie da… ale czy na pewno?

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.