Światło i woda bohaterami Skywaya
Fot. Mateusz Patalon

Światło i woda bohaterami Skywaya

I ponownie toruńskie Stare Miasto odsłoni niecodzienne oblicze. Przestrzeń Starówki zobaczymy w zupełnie innym świetle. Dosłownie. Bella Skyway Festival zaplanowano w tym roku od 22 do 27 sierpnia. Czekają nas dziewiąte już fascynacje światłem i wodą. Czas zgłaszania pomysłów na instalacje – do 9 kwietnia.

Za każdym razem czymś nas zadziwia. Coroczna celebracja światła – jego nieograniczonych i zachwycających możliwości, kreatywność twórców instalacji, coraz bardziej skomplikowane techniczne rozwiązania. Wieczorny spacer ulicami miasta podczas festiwalu przypomina wędrowanie przez wymiar bajkowej rzeczywistości z wieloma ukrytymi świetlnymi niespodziankami.

Rok temu mieszkańcy i turyści odwiedzający latem Toruń mogli zatrzymać się przy 20 różnych instalacjach. Były to mappingi 3D, widowiskowe projekcje na kurtynach wodnych i inne świetlne ciekawe propozycje. Oglądający stali się również świadkami Night Air Show – nocnego pokazu lotniczego i laserowego. Tematykę festiwalu wytyczało hasło „Kalejdoskop zmian”. W tym roku kierunek twórcom będzie wyznaczał „Płynny wszechświat”. Materią przewodnią stanie się światło i woda. Ta ostatnia przede wszystkim z racji tegorocznych obchodów Roku Wisły.

Nabór pomysłów na tegoroczne wydarzenia trwa do 9 kwietnia. Jakie kroki trzeba wykonać? Wypełnić formularz zgłoszeniowy i przesłać swoją wizualizację – taką, która zaintryguje juorów. – Co roku chcemy przyciągać jak najwięcej młodych twórców. Zależy nam między innymi na motywowaniu i mobilizowaniu studentów toruńskiego Wydziału Sztuk Pięknych. Jedną z okazji do nawiązania kontaktu z twórcami jest organizowany przez nas od trzech lat Festiwal Wizje, który prezentuje oryginalne konstrukcje architektoniczne czy instalacje wykorzystujące wodę i dźwięk. To okazja do pierwszego festiwalowego naboru – mówi koordynatorka Bella Skyway Festival Marta Kęsy z Toruńskiej Agendy Kulturalnej. – Podczas festiwalu prezentowane są zarówno instalacje istniejące wcześniej i pokazywane w innych miastach, jak również tworzone specjalnie na nasze toruńskie wydarzenie z uwzględnieniem idei przewodniej.

Woda – źródło życia, ale również niszczycielski żywioł, jej stany skupienia, struktura molekularna, wartość ekonomiczna, problem ekologiczny oraz wszechobecne światło – to tematyka tegorocznego świetlnego widowiska. Tradycja, innowacja, technologia, wymiar fizyczny i kosmiczny – co zafascynuje twórców w tym roku? Water Concept pojawia się na toruńskim Skywayu od kilku lat. A Toruń inspiruje ich od dawna – są współtwórcami jednej z pierwszych w Polsce fontann muzycznych – Cosmopolis. – Muszę przyznać, że żadna z naszych instalacji się nie powiela. Za każdym razem, w każdym mieście dostosowujemy się do tematyki danego wydarzenia. Tworzenie projektu takiej instalacji, jak ubiegłorocznej Water Concept Cinema na Jordankach, zajęło nam rok. Projekt techniczne oraz animacje tworzy około 10 osób, budową konstrukcji zajmuje się kolejny zespół, więc nad takim projektem pracuje sztab ludzi – mówi Robert Kusik z firmy Water Concept. – Myślę, że niestacjonarna wodna instalacja właśnie u was pojawiła się jako pierwsza w Polsce. Toruń jest prekursorem nietypowych, tak widowiskowych projektów. W innych miasta pokazy ograniczają się do dużo mniejszych instalacji i mappingów 3D.
Water Concept również w tym roku planuje zgłosić swoją propozycję do tegorocznego Skywaya. Pomysł pozostaje tajemnicą…

Światło i woda już w sierpniu po raz kolejny dzięki ludzkiej kreatywności zaprezentują paletę swój potencjał. Coraz lepsza technika pozwala realizować coraz bardziej zaskakujące i robiące wrażenie pokazy. – Jest to niesamowita multimedialna atrakcja. Myślę, że artyści mają coraz więcej pomysłów i za każdym razem można czymś widza zadziwić – stwierdza Robert Kusik.


Hanna Wojtkowska
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.