Drony mogą coraz więcej – DroneTech 2nd World Meeting
Fot. Sławomir Jędrzejewski

Drony mogą coraz więcej – DroneTech 2nd World Meeting

Po udanym pierwszym DroneTech World Meeting czas na kolejną edycję. 5 i 6 października zainteresowani BSP, czyli bezzałogowymi statkami powietrznymi, będą mogli dowiedzieć się i zobaczyć, jak zmieniają się technologie i jak poszerza obszar wykorzystywania dronów.

Toruńskie wydarzenie to pierwsze na taką skalę w naszym kraju. Nie tylko dla osób z dynamicznie rozwijającej się branży, ale dla wszystkich tych, których temat intryguje. Spotkanie skupione wokół dronów to zarówno możliwość uczestniczenia w ciekawych prelekcjach, w expo, w B2B, jak i w DroneTech Race Cup, czyli jedynych w Polsce halowych mistrzostwach wyścigów dronów. – Koncepcja meetingu jest podobna do ubiegłorocznej, natomiast będzie na pewno więcej sprzętu wojskowego. Pojawi się także strefa wirtualnej rzeczywistości, w której będzie można pograć w gry czy spotkać wystawców oferujących gogle do VR – wymienia Adrian Drzycimski, który wraz z Pawłem Słupskim i Łukaszem Kaźmierczakiem są organizatorami wydarzenia.

 

Drony przetransportują krew?

Wachlarz możliwości technologicznych z roku na rok się poszerza. Drony nie kojarzą się już tylko z wojskowością. BSP znalazły zastosowanie w rekreacji, przemyśle, biznesie. Służą m.in. w geodezji do mapowania terenu, rolnictwie, przemyśle górniczym, energetycznym, do badań fal wiatrowych, w ochronie środowiska, np. do kontroli zanieczyszczeń powietrza, monitoruje się nimi tereny podbiegunowe, sprawdzając grubość warstwy ozonowej. Filmy i zdjęcia, które można nimi wykonać, wykorzystuje się w nieruchomościach, branżach reklamowych i marketingowych. Za pomocą dronów coraz częściej uwiecznia się śluby czy wyczyny w sportach ekstremalnych. Pomysłowość poszerza granice wykorzystywania tego typu pojazdów.

Na DroneTech w Toruniu zaprezentowana zostanie kolejna nowatorska koncepcja. – Będzie omawiany projekt dotyczący systemu transportu krwi, a w szczególności kwestie prawne związane z przemieszczaniem się takiego statku w przestrzeni powietrznej bez operatora. Na pewno pomysł ten przełoży się na transport innych towarów. Testy systemu rozpoczną się już wkrótce w Białymstoku – zdradza Adrian Drzycimski.

 

Spróbuj sił w zawodach

W drugim dniu wydarzenia, wzorem ubiegłego roku, miłośnikom dronów zostanie rzucone wyzwanie sportowe. W kategorii Agility Challenge odbędzie się DroneTech Race Cup. Drony, ale przede wszystkim ich operatorzy, zmierzą się z torem przeszkód – z bramkami, slalomem, zakrętami i tunelami.

W Polsce jednym z wiodących ośrodków w tematyce dronów jest Politechnika Warszawska. Projekty i badania nad BSP prowadzą także Politechnika Śląska, Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych w Dęblinie, Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych, Politechnika Poznańska, Wrocławska, a także UMK. Jedna z toruńskich firm opracowała nowatorskiego drona. Wyróżnia się tym, że może długo latać, sporo podnieść, ma innowacyjny kształt i konstrukcję. Został częściowo opatentowany. Szczegóły pozostają jednak nadal tajemnicą. Udoskonalanie drona trwa.

DroneTech 2nd World Meeting odbędzie się w Arenie Toruń. Ubiegłoroczne wydarzenie zakończyło się sukcesem. Zaowocowało między innymi powstaniem Polskiej Izby Systemów Bezzałogowych, która zrzesza podmioty działające w obszarze systemów bezzałogowych.

 

Hanna Wojtkowska

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.