Masz pomysł na nową trasę rowerową? – zabierz głos w konsultacjach
W Toruniu z roku na rok poprawiają się warunki jazdy dla rowerzystów. Fot. Przemysław Mrotek

Masz pomysł na nową trasę rowerową? – zabierz głos w konsultacjach

Obecnie mamy w naszym mieście 104 km tras rowerowych, w tym 82 km z nich są wyasfaltowane. Dziesięć lat temu było zaledwie 28 km dróg dla rowerzystów! Powstaną kolejne. Mieszkańcy do 5 grudnia mogą w tej sprawie zabrać głos – przedstawić propozycje kolejnych odcinków tras, udogodnień, wyrazić swoje opinie i uwagi.

Rower w Toruniu jest wygodną opcją przemieszczania się. Wprawdzie nie ma w naszym mieście korków w godzinach szczytu na miarę stolicy, ale rezygnacja z samochodu na rzecz jednośladu i tak daje szansę na dosyć szybkie dotarcie z pracy czy ze szkoły do domu. Toruń to na tyle kompaktowe miasto, że nie trzeba pokonywać kilkudziesięciu kilometrów, żeby dojechać na każdy jego skraj. Poza tym zawsze nadrzędną zaletą zastąpienia auta rowerem może być po prostu ruch!

Koncepcja do konsultacji
Obecnie powstaje koncepcja rozwoju komunikacji rowerowej na kolejne lata – obejmujące 2017-2023. Będzie to zarówno podsumowanie ostatniego 10-lecia, jak i plany na dalszy rozwój. Co mogą mieszkańcy w tej sprawie zrobić? Bardzo wiele, bo już teraz są zachęcani do zabrania głosu w kwestii przyszłych inwestycji, koniecznych dla rowerzystów rozwiązań technicznych, kolejnych udogodnień, priorytetów, preferencji – we wszystkim, co ułatwi i usprawni poruszanie się po naszym mieście rowerem.

Do 5 grudnia, czyli do poniedziałku, zainteresowani tematem mogą jeszcze wypełnić internetową ankietę albo przesłać uwagi mailem do Miejskiego Zarządu Dróg (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) z tytułem wiadomości: „koncepcja rowerowa – konsultacje”. Zawarte uwagi będą wskazówką dla urzędników tworzących koncepcję i bardzo cenną podpowiedzią z punktu widzenia użytkowników tras.
Jest jeszcze trochę do zrobienia

Spotkanie otwarte, zaplanowane na przyszły rok, będzie drugim etapem tworzenia koncepcji – zaprezentowana zostanie wówczas robocza wersja dokumentu, dostępna również dla zainteresowanych w internecie. Będzie to kolejna okazja, żeby mieszkańcy wnieśli swoje opinie i propozycje. – Kiedy zakładaliśmy nasze stowarzyszenie w 2006 roku, tras rowerowych było niewiele. Priorytetem jest to, żeby infrastruktura rowerowa tworzyła w mieście spójną całość. W Toruniu z roku na rok sytuacja się poprawia, co oczywiście cieszy. Pozostają jednak miejsca, które wymagają kontynuacji udogodnień dla niezmotoryzowanych. To na przykład odcinek ulicy Lubickiej, most drogowy im. J. Piłsudskiego, plac Armii Krajowej i ulica Poznańska, brakujące odcinki na Szosie Chełmińskiej czy Bulwarze Filadelfijskim. To punkty newralgiczne od lat – wymienia Joanna Jaroszyńska ze Stowarzyszenia Rowerowy Toruń. – Myślę, że warto byłoby również zapewnić ciągłość tras biegnących obwodnicą Starego Miasta. Jako rowerzyści zdajemy sobie również sprawę, że niestety nie wszędzie jest miejsce na wyznaczenie odpowiedniej jakości trasy rowerowej. Trzeba dopasować konkretne infrastrukturalne rozwiązania do konkretnych miejsc.

- Do tej pory najczęściej zgłaszanymi sygnałami – uwagami ze strony mieszkańców były prośby o uzupełnienie oznakowania oraz o ustawienie stojaków rowerowych – mówi rzecznik prasowy MZD Agnieszka Kobus-Pęńsko. – W przyszłym roku zakładamy przebudowanie i wybudowanie kolejnych 3 km tras rowerowych. Niezależnie od tego ścieżki rowerowe powstaną w ramach realizacji inwestycji drogowych takich jak przebudowa ulic: Łódzkiej, Szosy Chełmińskiej, Polnej i Turystycznej.

W ramach przyszłorocznych inwestycji zaplanowano m.in. przebudowę chodnika na chodnik i drogę rowerową przy Szosie Lubickiej, przy Grudziądzkiej, budowę drogi rowerowej i chodnika na odcinku wzdłuż Włocławskiej – od Zdrojowej do Ustronnej, budowę trasy rowerowej od Drogi Starotoruńskiej do wału przeciwpowodziowego. Powstaną kolejne parkingi dla rowerzystów, stojaki i tablice informacyjne na drogach rowerowych. 

Obecnie w Toruniu są prawie 104 kilometry tras dla rowerów, w tym 85 kilometrów dróg dla rowerów, 16 kilometrów ciągów pieszo-rowerowych oraz 3 kilometry pasów dla rowerów. Ponad 82 kilometry tras ma nawierzchnię asfaltową. Na początku roku 2006 w Toruniu było dostępnych jedynie 28 kilometrów ścieżek rowerowych.

Hanna Wojtkowska
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.