Na Bydgoskim jak w kurorcie

Już latem przyszłego roku torunianie będą mogli korzystać z nowego obiektu rekreacyjno-sportowego. Na Bydgoskim Przedmieściu powstanie basen. Trwają również prace projektowe nad przebudową i modernizacją kompleksu na Bażyńskich.

Choć pomysł basenów letnich pojawił się kilka lat temu, był problem z ich lokalizacją. W końcu zapadła decyzja: teren przy ul. Bydgoskiej, obok Centrum Konferencyjnego Park. To tam już wiosną przyszłego roku ruszą prace budowlane, a latem planowane jest oddanie basenów do użytku. Zaplanowano trzy niecki: 12x25 m i głębokości 1,5 m – dla dorosłych, 12x25 m i głębokości 1,2 m – dla dorosłych i młodzieży oraz 6x12 m oraz dla najmłodszych – 0,6 m. – Planując inwestycję, wzorowaliśmy się na basenach na Skarpie. Wprawdzie 1,5 metra nie pozwala na skakanie do wody, ale to wystarczająca głębokość, żeby popływać. Biorąc pod uwagę eksploatację, to optymalne rozwiązanie ze względu na koszty ogrzania wody i jej objętości – wyjaśnia Marcin Maksim, dyrektor Wydziału Inwestycji i Remontów UMT.

Konkurs na projekt kompleksu basenów wygrało toruńskie biuro architektoniczne ComProjekt Cezary Owczarek. To twórcy m.in. biurowca Kościuszko Business Point. Oprócz niecek basenowych na terenie obiektu znajdą się przebieralnie, sanitariaty, plac zabaw, siłownia zewnętrzna oraz boisko do piłki siatkowej. Koszt inwestycji szacuje się na 2 400 000 zł.

Bażyńskich do modernizacji

W przyszłym roku ruszy także modernizacja i rozbudowa krytej pływalni przy ul. Bażyńskich. Biuro architektoniczne, którego projekt wygrał konkurs, MD Polska ze Szczecina, brało już udział w projektowaniu hali widowiskowo-sportowej przy ul. Bema. Kamilla Podkalicka, prezes MD Polska: – Do 30 września powinniśmy zakończyć prace nad projektem budowlanym, później czeka nas jeszcze projekt wykonawczy.

Projekt zakłada rozbiórkę większej części obiektu. Zostanie powiększona jego kubatura. Pomieszczenia będą zaadaptowane m.in. na salę konferencyjną, centrum spa z saunami, salę do squasha, wielofunkcyjną salkę sportową, punkt kawiarniany. Głębokość głównej niecki basenowej zostanie nieznacznie zmodyfikowana –  z 3,65 na 3,5 m. Pojawią się baseny rekreacyjne z małą niecką dla dzieci do nauki pływania, dwie zjeżdżalnie – wolna i szybka, oraz zewnętrzny plac wodny z elementami dla najmłodszych. Teren zostanie wzbogacony m.in. o siłownię zewnętrzną i ścieżki rekreacyjne. Przeszklony dach obiektu będzie nawiązywał do potoku, który płynął w przeszłości przez ten teren. Na razie koszty całej inwestycji nie są znane. – Będziemy rozważać możliwość pozyskania środków zewnętrznych. Budowa potrwa około 1,5 roku – mówi Marcin Maksim.

 

Hanna Wojtkowska

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.