Z psem na obiad i na ciacho – miejsca przyjazne czworonogom
Hoteli, restauracji i lokali jest w Toruniu kilkadziesiąt. Nie możemy jednak zdradzić ile dokładnie, ponieważ do 25 sierpnia trwa konkurs. Szczegóły na Facebooku: „Pies w Toruniu” – trzeba policzyć oraz przesłać nazwy „Miejsc przyjaznych”. Fot. Jacek Koślicki

Z psem na obiad i na ciacho – miejsca przyjazne czworonogom

Nie musimy zostawiać psa ze smutnym wyrazem pyszczka przed restauracją czy kawiarnią. Podczas podróży możemy zabrać zwierzaka do hotelu. Miejsca „psijazne” naszym kudłatym przyjaciołom w Toruniu są i wychodząc na miasto, nie musimy braci mniejszych zostawiać w domu.

Zwyczaj, który na Zachodzie panuje od dawna, na szczęście w polskie progi również zawitał. To miło, że idąc na spacer z czworonogiem, możemy wraz z nim wejść do restauracji czy kawiarni. Coraz więcej właścicieli punktów gastronomicznych czy hoteli zaprasza zwierzęta i nie widzi w tym żadnego problemu.

Miejsca przyjazne zwierzętom znajdziemy na specjalnej mapie. To tam od stycznia tego roku Magda Pieczatowska-Mysiak, twórczyni portalu „Dog In Travel” oraz „Pies w Toruniu”, nanosi kolejne punkty zapraszające zwierzęta w naszym mieście i poza nim również. Ponieważ sporo podróżuje, wraz z mężem i ukochanym pudlem – psim globtroterem Rizo, na mapie pojawiają się miejsca „psijazne”, jak je nazywa, napotkane podczas wojaży. – Pomysł mapki pojawił się podczas tegorocznego sylwestra. Poszliśmy z mężem i Rizem na spacer i chcieliśmy zjeść obiad. Wstąpiliśmy do nieistniejącej już knajpki Asia House na Łaziennej. Okazało się, że bez problemu możemy wejść tam z psem. Pomyślałam, że warto stworzyć przewodnik po takich punktach i o nich informować – mówi Magda. Dlatego zostawia w takich prozwierzęcych miejscach naklejki z napisem „Miejsce przyjazne” z logo portalu Dog In Travel. Dzięki temu właściciele czworonogów nie muszą już pytać „czy można”, tylko sprawdzają na mapce, gdzie udać się ze swoim kudłatym przyjacielem. Takie informacje pojawiły się w tym roku również za granicą – we Włoszech, podczas podróży torunian. Informacje o zdobyciu naklejki z „Miejscem przyjaznym” coraz częściej rozchodzą się pocztą pantoflową, sukcesywnie dołączają kolejne punkty.
W Warszawie czy Wrocławiu czworonogi w restauracjach, oprócz miski z wodą, mogą również liczyć na specjalnie dla nich przygotowane menu. A w Toruniu? – Myślimy o tym, żeby przygotować dla odwiedzających nas zwierząt specjalnie im dedykowane smakołyki – bez przypraw. Już wkrótce zrealizujemy ten pomysł – mówi właściciel „Bułka” Bartosz Gajkowski. Sam ma psa, więc od początku istnienia restauracji nigdy nie miał żadnych obiekcji co do odwiedzin właścicieli ze swoimi czworonogami. A oprócz psów, najczęstszych gości, czy kotów, restaurację odwiedziło kiedyś niecodzienne stworzenie – koszatniczka. To dowód na to, że pan Bartosz przywita w progach swojej restauracji każde zwierzę.

W grodzie Kopernika znajdziemy również przyjazne hotele. Za czworonoga zwykle musimy zapłacić od 20 do 50 zł za dobę. Ale nie zawsze. W hostelu „jaPierniczę” czworonogi nocują za darmo. Sylwia Staniszewska, właścicielka: - Sami mamy labradora i kota – sfinksa, więc odkąd otwarliśmy hostel, było to dla nas naturalne, że przyjmujemy gości ze zwierzętami. W pokoju 10-osobowym, gdzie może spać mały lub średni pies, wymagana jest zgoda innych osób nocujących, dlatego dzwonimy do nich wcześniej, czy nie będą mieli nic przeciwko czworonogom. Natomiast do pokoju 4-osobowego przyjmujemy większe psy.

Jakie miejsca mogłyby jeszcze powstać w naszym mieście, żeby wyjść naprzeciw pupilom? – Są w naszym mieście wybiegi dla psów, ale byłoby cudownie, gdyby powstał duży, hektarowy teren z profesjonalnym torem agility i trenerem, który wspierałby właścicieli w wychowaniu psów. Można by tam dodatkowo organizować zawody dla czworonogów – mówi Magda Pieczatowska-Mysiak. W dużych miastach powstają świetlice dla zwierzaków. Zapewnia się im opiekę, zajęcia z dyplomowanymi trenerami i behawiorystami, którzy dbają o dobre samopoczucie pupila, gdy właściciel jest w pracy. Być może powstanie kiedyś takie miejsce w Toruniu?

Zachęcamy kolejnych właścicieli punktów gastronomicznych czy hoteli do zapraszania czterech łap w swoje progi. Przyjazne nastawienie do zwierząt to dowód na nasz humanitaryzm i poziom cywilizacyjny.

Hanna Wojtkowska
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.