Musisz to wiedzieć, zanim wyruszysz w podróż samochodem
Psycholog Monika Masalska radzi przed podróżą wypocząć i zrelaksować się Fot. Jacek Koślicki

Musisz to wiedzieć, zanim wyruszysz w podróż samochodem

Żeby podróż samochodem na wakacje była udana, sprawdza się maksyma „przezorny zawsze ubezpieczony”. Im więcej rzeczy sprawdzimy przed wyjazdem tym mniej może nas zaskoczyć na wakacjach.


Wymarzony urlop wreszcie nadszedł. Wyruszasz w trasę myśląc o tym, kiedy położysz się na plaży i popływasz w morzu aż tu nagle… samochód odmawia posłuszeństwa gdzieś w szczerym polu. Rodzina się niecierpliwi, czekanie na lawetę mocno się wydłuża a Ty myślisz jedynie o tym, co się popsuło i ile będzie kosztować naprawa. Wakacyjny nastrój może bardzo szybko zniknąć, ale zebraliśmy dla Was garść porad ekspertów, jak tego uniknąć.

Najpierw warsztat
Przygotowanie auta do podróży warto zacząć od kompleksowego przeglądu. – Dobrze sprawdzić auto począwszy od opon, amortyzatorów, zawieszenia, hamulców oraz świateł. Oprócz tego powinniśmy sprawdzić poziom wszystkich płynów eksploatacyjnych takich jak olej, płyn chłodniczy czy hamulcowy co możemy wykonać sami, jednakże oprócz prawidłowego poziomu dobrze byłoby skontrolować np. parametry fizyczne tych płynów, które możemy tylko zbadać za pomocą odpowiednich przyrządów. Dowiemy się wtedy, czy dany płyn może być jeszcze użytkowany czy musimy go wymienić. W upalne lato szczególnie powinniśmy zadbać o prawidłowe działanie układu chłodzącego dlatego warto udać się z tym do mechanika aby sprawdził poprawność jego działania. Nie zapominajmy również o akumulatorze i paskach osprzętu silnika gdyż te elementy też powinny być okresowo kontrolowane – radzi Robert Budzyński, diagnosta w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów Euro Trans w Toruniu. – Pamiętajmy też o stanie opon, które wpływają nie tylko na bezpieczeństwo, ale i zużycie paliwa. Jeśli sami nie czujemy się na siłach ocenić ich stan, powinniśmy wybrać się do wulkanizatora lub stacji kontroli pojazdów. Warto zwrócić uwagę na odpowiednio dobrany rodzaj opon, stan techniczny bieżnika i ciśnienie dostosowane do aktualnego ciężaru auta – dodaje.
Co w sytuacji, kiedy dopadnie nas nieszczęsny „kapeć”? – Koło zapasowe zdecydowanie warto posiadać – ostrzega Przemysław Sujkowski z Euromaster Sujkowscy. – Wiele aut posiada wyłącznie zestaw naprawczy tj. preparat uszczelniający oponę od środka oraz kompresor. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ale posiada szereg wad. W przypadku uszkodzenia bocznego czy przecięcia opony preparat będzie nieskuteczny, dlatego nic nie zastąpi nam tradycyjnego koła zapasowego – dodaje. – Tak zwana łatka w sprayu pozwoli czasem dojechać jedynie do najbliższego warsztatu lub przejechać parę kilometrów. Najbardziej takie narzędzie przydaje się przy mało uciążliwych uszkodzeniach, takich jak na przykład gwóźdź w oponie – wyjaśnia dodatkowo Jakub Castillo, specjalista ds. sprzedaży Arpol Motor Company.

Jedną z najbardziej nieznośnych usterek w samochodzie w trakcie wakacyjnego wyjazdu morze być niesprawna klimatyzacja. Również o tę funkcję naszego auta warto zadbać przed podróżą. -.Aby klimatyzacja nie przysporzyła nam niemiłych niespodzianek, powinniśmy ją poddać corocznemu przeglądowi. Dobrze byłoby wykonać takie przeglądy dwa razy w roku przed okresem letnim i zimowym. Błędnym przekonaniem jest, że kiedy klimatyzacja działa poprawnie nic nie musimy z nią robić. Tak samo jak płyn hamulcowy zmienia swoje właściwości z biegiem czasu, tak samo czynnik w klimatyzacji też ulega zużyciu bądź zmienia się jego wymagana ilość w układzie – tłumaczy Robert Budzyński. Przemysław Sujkowski zwraca dodatkowo uwagę na kwestię odgrzybiania. - Wentylacja samochodowa jest doskonałym miejscem dla rozwijania się różnego rodzaju grzybów, ale istnieje kilka sposób na ich usunięcie. Nie jest to kosztowne przedsięwzięcie, a chroni nasze drogi oddechowe przed wchłanianiem niebezpiecznych substancji – radzi.

Dobrze się spakuj
Do sprawnego samochodu możemy bez obaw pakować bagaż. Jednak i w tej kwestii warto posłuchać ekspertów. – Współczesne samochody wyposażone są w wiele schowków, których brakowało w starszych modelach, warto z tych schowków korzystać – radzi Jakub Castillo. - Schowki mają swoje przeznaczenie: na telefon, na okulary w górnym panelu, uchwyty na butelki i napoje. Również w bagażniku mamy często dostęp do schowków pod podłogą na różne drobne rzeczy, a te większe zabezpieczymy siatką mocująco odgradzającą. Jeśli jednak miejsca brakuje, warto zastanowić się nad kupnem dodatkowego boxu dachowego – dodaje. Luźno leżąca torebka na tylnej półce może zachować się jak pocisk w przypadku zderzenia, zapach samochodowy w szklanym opakowaniu może spowodować pęknięcie szyby, a butelka z wodą czy telefon komórkowy mogą osunąć się pod nogi kierowcy czy np. pedał hamulca. Jak widać, nawet odpowiednio zabezpieczony bagaż jest w stanie podnieść bezpieczeństwo i komfort jazdy.

Komfort kierowcy
Sprawny samochód i gotowy do jazdy kierowca to duet idealny. – Kiedy jesteśmy pewni i spokojni o stan techniczny naszego auta, jesteśmy również spokojniejsi jako kierowcy – zauważa psycholog, Monika Masalska – Jeśli mamy wszystkie dokumenty, jesteśmy wypoczęci i wyspani, możemy rozpocząć nawet daleką podróż – wyjaśnia. - Gwarancją bezpiecznej podróży jest oczywiście trzeźwość – warto zrezygnować z alkoholu na 48 godzin przed planowanym wyjazdem. Jeśli jesteśmy świadomi swojego stanu psychofizycznego, swoich ograniczeń i dobrze znamy możliwości swojego auta – to wróży udaną jazdę – dodaje. W trakcie podróży może zdarzyć się jednak wiele nieprzewidzianych sytuacji. Jak poradzić sobie ze stresem? – Warto przed urlopem zamknąć wszystkie sprawy, nie myśleć o pracy. Trzeba nastawić się na relaks i regenerację sił. W razie stresujących sytuacji, jak awaria czy kontrola drogowa, warto mieć swój sprawdzony sposób na uspokojenie. Dla jednych będzie to spacer, dla drugich rozmowa czy słuchanie muzyki. Przed podróżą warto też zaplanować trasę, sprawdzić jaka będzie pogoda, gdzie można spodziewać się korków czy robót drogowych – w ten sposób możemy uniknąć zaskakujących i stresujących sytuacji, które mogą nas zdekoncentrować za kierownicą – radzi kierowcom Monika Masalska.

Nie sposób chyba przewidzieć wszystkich problemów, które mogą nas spotkać w trakcie wakacyjnego wyjazdu, ale planując podróż samochodem odpowiednio wcześniej można zminimalizować ryzyko i cieszyć się tym co najważniejsze – wolnym czasem i odpoczynkiem. Szerokiej (i bezpiecznej) drogi!

Maria Marcinkowska
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.