Bella Skyway – jak dojechać, gdzie parkować?
Fot. Jacek Koślicki

Bella Skyway – jak dojechać, gdzie parkować?

6 festiwalowych dni i 20 świetlnych instalacji jak zawsze przyciągają do Torunia tłumy turystów. Aż do niedzieli w mieście warto postawić na komunikację miejską, a samochód zostawić na jednym z ogólnodostępnych parkingów lub… w garażu i wybrać się na wieczorny spacer.


Festiwal to co roku przyciąga rzesze turystów i oczywiście mieszkańców. Czy tegoroczna edycja pobije dotychczasowy rekord frekwencji -300 tysięcy widzów – okaże się dopiero za kilka dni. Oprócz spektakularnych instalacji, Bella Skyway to również spore wyzwanie logistyczne. – To rola miasta, aby festiwal był dobrze przygotowany pod względem komunikacji i dostępności do festiwalowych wydarzeń – wyjaśnia prezydent Torunia, Michał Zaleski. – Praktycznie cały festiwalowy obszar będzie dostępny dla pieszych, natomiast dojazd do zespołu staromiejskiego został zorganizowany transportem publicznym, szczególnie z bardziej odległych miejsc parkingowych – dodaje.

Parkingi buforowe, na których można zostawić samochód w festiwalowy wieczór, znajdziecie:
- przy ul. Grudziądzkiej/Celniczej – przy Centralnym Cmentarzu Komunalnym. Do centrum dojechać można autobusami linii nr 14, a wrócić na parking autobusami linii nr 12 i 14, oraz autobusami specjalnymi, które odjeżdżają z Placu Rapackiego od 22.55 do 00:25 co pół godziny,
-przy ul. Szosa Okrężna – na terenie UMK. Do centrum dojechać można i wrócić na parking tramwajem linii nr 1, który zatrzymuje się na przystanku Aleja Solidarności,
- przy ul. Pera Jonssona – przy Motoarenie. Z tego parkingu na festiwal dojechać można tramwajami linii nr 2 i 5,
- przy ul. Szosa Bydgoska – przy Centrum Targowym Park. Do centrum dojechać można i wrócić na parking tramwajami linii nr 3 i 5,
- przy ul. Przy Skarpie – na Placu Cyrkowym. Z tego parkingu na festiwal dojechać można i wrócić tramwajami linii nr 1 i 5.
Wszystkie autobusy i tramwaje, którymi dotrzeć można na teren festiwalu, kursują co 15 minut. Bilet parkingowy kosztuje 5 zł. Razem z paragonem upoważnia do bezpłatnego korzystania
z komunikacji miejskiej na liniach dojazdowych do parkingów, od godziny 18.00 do 1.00, czyli w godzinach otwarcia parkingów. Z jednym biletem może podróżować równocześnie do 5 osób. Dodatkowo na zmotoryzowanych czeka strzeżony parking Polskiego Związku Motorowego na Bulwarze Filadelfijskim, pod mostem drogowym.

Warto również pamiętać, że Aleja Solidarności i Wały gen. Sikorskiego są zamknięte dla ruchu kołowego, a autobusy jeżdżą objazdami. Do końca trwania festiwalu zamknięte będą również ulica Ciasna i Pod Krzywą Wieżą, a Bulwar Filadelfijski 26 i 27 sierpnia. Most drogowy dla ruchu pieszego i rowerowego zamknięty będzie również w piątek i w sobotę, od 18.30 do 22.00. Warto pamiętać o zmianach w organizacji ruchu, które obowiązują podczas tegorocznej edycji, aby ułatwić sobie i innym dojazd do centrum miasta.

Maria Marcinkowska
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.