Muzeum nie musi być nudne! Sprawdź nietypowe ekspozycje w regionie
Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie Fot. Jacek Koślicki

Muzeum nie musi być nudne! Sprawdź nietypowe ekspozycje w regionie

Kapryśna lipcowa aura nie sprzyja wypadom nad okoliczne jeziora. W deszczowe dni warto jednak sprawdzić nietypowe muzea w regionie. Wybraliśmy dla Was najciekawsze miejsca.

 

Zakurzone obrazy i nudne eksponaty? W tych muzeach ich nie znajdziecie. W naszej okolicy można wybrać się natomiast do kilku fascynujących muzeów, w których weźmiecie udział w twórczych warsztatach, przejdziecie kilometry korytarzy starej fabryki czy poznacie historię mydła i… brudu. Kujawsko – pomorskie muzea przyciągają turystów z całej Polski i nie tylko, może warto więc sprawdzić, czy przypadkiem cudze chwalimy, a swego nie znamy?

Jednym z najciekawszych muzeów w regionie jest bydgoskie Exploseum. Funkcjonuje dopiero od kilku lat w ramach Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy, ale już zdążyło zaskarbić sobie wiernych fanów wojennej historii. Exploseum, a dokładniej Centrum techniki wojennej DAG Fabrik Bromberg powstało w budynkach, które pierwotnie przeznaczone były do zadań militarnych III Rzeszy. W kompleksie siedmiu budynków produkowano m.in. trotyl, nitroglicerynę i proch bezdymny dla armii niemieckiej. Wąskie tunele i korytarze, którymi poruszają się zwiedzającymi pozwalają poczuć mroczny klimat wojennych czasów, poznać linię produkcyjną strefy produkcji nitrogliceryny i pilnie niegdyś strzeżone tajemnice przedsiębiorstwa DAG. Ekspozycja jest interaktywna i multimedialna a przewodnicy uzupełniają wystawę o historyczne ciekawostki. 2 kilometry trasy warto przejść w grupie i posłuchać opowieści muzealników, ale Exploseum można zwiedzać również bez wcześniej rezerwacji, indywidualnie. Muzeum znajduje się w sąsiedztwie Bydgoskiego Parku Przemysłowo – Technologicznego, zakładu Zachem i Puszczy Bydgoskiej, zwiedzać je można od wtorku do niedzieli od 9.00 do 17.00, w czwartki Exploseum czynne jest dwie godziny dłużej.

Pierwsza z naszych propozycji spodoba się raczej starszym turystom, ale w regionie nie brakuje też atrakcji dla nieco młodszych zwiedzających. Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji koło Żnina to zdecydowanie propozycja na pogodny dzień spędzony w plenerze. To jeden z największych skansenów wagonów i lokomotyw taboru wąskotorowego w Europie. Część z eksponatów jest otwarta, z czego szczególnie młodsi turyści ochoczo korzystają, zaglądając do środka wagonów. Miłośnicy kolei mogą też sprawdzić jak wyglądała obrotnica kolejowa, budka dróżnika czy żuraw wodny dla parowozów. Popularność muzeum sprawiła, że już do 30 lat kursuje turystyczna kolejka wąskotorowa na trasie Żnin – Gąsawa, a jedna ze stacji znajduje się właśnie przy muzeum w Wenecji.

Nietypowe wrażenia gwarantuje również Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy. To tam dowiecie się, czy faktycznie „częste mycie skraca życie”, a może jest dokładnie odwrotnie? W muzeum dowiedzieć można się nie tylko, jak sprawa higieny wyglądała przez lata, ale też samemu spróbować prania na tarze czy stworzyć własne mydło na warsztatach mydlarskich. Wielbiciele długich kąpieli przeniosą się w czasie do średniowiecznej łaźni, a mali chemicy mogą w muzeum zorganizować z okazji urodzin spotkanie z doświadczeniami chemicznymi dla kolegów. Zasłyszane w muzeum, niekiedy nieprzyjemnie pachnące ciekawostki sprawią, że każdy zwiedzający będzie miał ochotę wrócić do domu z własnoręcznie stworzonym mydłem i już nigdy nie wykręcać się od wieczornej kąpieli. Muzeum Mydła i Historii Brudu zaprasza codziennie od 10.00 do 18.00.

muzpis net 03

Niedaleko Torunia, w pobliskim Grębocinie od 12 lat funkcjonuje Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa. Wiele eksponatów jest unikatowych, zobaczyć je można jedynie w grębocińskim muzeum. Zabytkowe prasy drukarskie, sprzęt introligatorski i wyposażenie dawnej papierni przenoszą zwiedzających w czasy długo przed wynalezieniem komputera i nowoczesnych technologii druku. Muzeum zostało założone przez ogromnego pasjonata, konserwatora zabytków – Dariusza Subocza. W Grębocinie duży nacisk stawia się na edukację i zabawę. Podczas warsztatów można spróbować czerpania papieru, a certyfikat uczestnictwa w takich zajęciach samodzielnie wydrukować na XIX- wiecznej prasie drukarskiej. Wizyta w muzeum jest okazją do kreatywnej zabawy nie tylko dla najmłodszych, bo warsztaty organizowane są również dla młodzieży i dorosłych. Niezwykła jest również siedziba muzeum – poewangelicki kościół z XIII wieku.

Nowoczesne muzeum nie musi kojarzyć się z nudą i zwiedzaniem według niezmiennych reguł. Ekspozycje w regionie fascynują, uczą i bawią całe rodziny, a przy okazji w wielu miejscach można zapomnieć o niezbyt sprzyjającej wakacyjnej pogodzie.

Maria Marcinkowska
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.