Bezpieczne i ekologiczne wakacje
Fot. Jacek Koślicki

Bezpieczne i ekologiczne wakacje

Uwolnieni od przymusu nauki i pracy w końcu możemy zwolnić. Żebyśmy jednak w pełni mogli korzystać z uroków wolnego czasu, warto zadbać o bezpieczeństwo swoje i bliskich. A zadbamy wtedy, kiedy będziemy wiedzieć, jakie podczas wakacyjnych wyjazdów czekają nas ewentualne zagrożenia i jak stawiać im czoła.

Bezpieczne i Ekologiczne Wakacje to akcja prowadzona od 9 lat. Stowarzyszenie „Integracja i Współpraca” chce przekazać dzieciom, młodzieży, ale również dorosłym, jak zapobiegać tragediom. I nie tylko tym wakacyjnym, bo przecież wiedza zdobyta przez uczestników wydarzenia będzie służyć przez cały rok. To jedyna akcja w Polsce promująca na taką skalę wakacyjne bezpieczeństwo. Do tej pory odbywała się w województwach: kujawsko-pomorskim, mazowieckim, lubelskim, podkarpackim i małopolskim.

Zaczęło się w Mielnie – to tam odbyła się pierwsza akcja. Dziś w ciągu trzech miesięcy – od początku czerwca do końca września – przeprowadzana jest ponad 30 razy, w kilkudziesięciu miejscowościach. – Początkowo naszym celem było uświadamianie młodzieży na temat szkodliwości używek. Później poszerzyliśmy akcję o udzielanie pierwszej pomocy – mówi Jakub Janiszewski z Integracji i Współpracy. – Ostatnie trzy lata to próba przywrócenia szacunku do służb mundurowych, stąd zaangażowanie straży pożarnej, policji oraz wojska.

Pokazy, gry, zabawy, konkursy – Bezpieczne i Ekologiczne Wakacje mają formę festynu towarzyszącego zwykle innym imprezom organizowanym w danej gminie. Co w ramach akcji się dzieje? Spotkanie z policjantami jest okazją, żeby wejść do radiowozu, zebrać odciski palców czy zobaczyć umiejętności policyjnych psów. Mundurowi uczą rodziców, jak rozpoznawać symptomy uzależnienia u dzieci. Strażacy zapraszają do wozów strażackich, prezentują rozcinanie wraków, zachęcają do zabawy w pianie. O swojej pracy opowiadają strażnicy graniczni, a z żołnierzami można m.in. sprawdzić celne oko na strzelnicy. Ratownicy medyczni edukują w zakresie udzielania pierwszej pomocy wszystkie pokolenia – od przedszkolaka do seniora. Dzieci próbują zapamiętać ważne numery alarmowe. Podczas spektaklu dla najmłodszych, przygotowanego przez toruński teatr Afisz, najmłodsi zyskują wiedzę na temat segregacji śmieci. I tak jest na festynach do końca sierpnia. Natomiast podczas wrześniowej akcji punkt ciężkości zostaje przeniesiony na zachowanie bezpieczeństwa w drodze do szkoły.

Akcja poszerza się o kolejne atrakcje. Co w tym roku jest nowością? Jazda w narko- i alkogoglach, a także symulator dachowania i zderzeń. Kolejnym nowym obszarem działania jest zachęcanie młodych ludzi do zakładania firm i szukania pracy w miejscach, z których się wywodzą czy w których kończą studia. – Przygotowujemy projekt „Szkoła Młodych Liderów”. W roku szkolnym podczas prelekcji w gimnazjach i szkołach średnich będziemy przekonywać młodzież, żeby nie emigrowała. Chcemy rozwinąć współpracę między uczelniami a podmiotami biznesowymi, żeby zapobiegać wyjazdom za pracą zarówno za granicę, jak i odpływowi wykształconych osób do większych miast. Szkolenia motywacyjne próbujące zatrzymać młodych ludzi już od tego roku stały się częścią Bezpiecznych i Ekologicznych Wakacji.

To nie koniec pomysłów na rozwijanie akcji. W przyszłym roku organizatorzy wzbogacą festyny o pokazy sztuk walki, szkolenia z samoobrony i propagowanie tolerancji. Jakub Janiszewski: - Jeśli ktoś pyta, jaki widzę w tym wszystkim sens, to zawsze odpowiadam: warto to robić nawet dla jednego dziecka, które dzięki zdobytej wiedzy uniknie zagrożenia lub będzie umiało komuś pomóc. Najmłodsi uczą się dobrych nawyków bardzo szybko, to zaowocuje odpowiedzialnością w ich życiu dorosłym.  
Gminy zainteresowane zorganizowaniem u nich akcji Bezpieczne i Ekologiczne Wakacje już od dziś do końca marca przyszłego roku mogą zgłaszać chęć uczestnictwa. Organizatorom zależy, żeby co roku około 60 procent chętnych stanowiły nowe podmioty. Gminy, w których odbywają się akcje, nie ponoszą żadnych kosztów. W tym roku w Toruniu akcja odbyła się już trzy razy. Do końca wakacji organizatorzy odwiedzą jeszcze m.in. Brodnicę, Kowalewo Pomorskie, Chełmno czy Lipno. Akcję wspiera m.in. marszałek i wojewoda naszego województwa, Komenda Wojewódzka Policji w Bydgoszczy, Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej i Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.   

Stowarzyszenie „Integracja i Współpraca”, znane z organizacji międzynarodowego forum gospodarczego Welconomy in Torun, chce wskrzesić organizację turnieju tenisowego dla dzieci do lat 12, które odbywać się będzie pod nazwą WellCup. A już w przyszłym roku wznowione zostaną wyjazdy dla dzieci z najbiedniejszych rodzin w okresie letnim i podczas ferii zimowych. Stowarzyszenie pozyskało środki na ten cel. Rocznie wyjeżdżało na taki wypoczynek około 3500 dzieci i młodzieży.

Hanna Wojtkowska
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.