Miejska kasa w rękach mieszkańców
Fot.: Sławomir Jędrzejewski

Miejska kasa w rękach mieszkańców

129 projektów, 10 dni głosowania i ponad 7 milionów złotych do wydania – tak prezentuje się budżet partycypacyjny na 2017 rok. Torunianie wybiorą projekty, które zostaną sfinansowane na liście ogólnomiejskiej i na poszczególnych osiedlach.


Budżet obywatelski to szczególny sposób decydowania o miejskiej kasie. Włodarze co roku oddają w ręce mieszkańców kilka milionów złotych. Mieszkańcy piszą i składają projekty a potem namawiają innych do poparcia ich pomysłu. Projekty realizowane są do wyczerpania puli pieniędzy. Radni ustalili regulamin budżetu partycypacyjnego pod koniec 2013 roku. W pierwszej edycji okazało się, że mieszkańcy stawiają na rekreację i wspólną zabawę – w ramach budżetu zaczęto budować siłownie zewnętrzne, odnawiać place zabaw i organizować festyny i miejsca spotkań. Z miejskich pieniędzy odnowiono m.in. Piernikowe Miasteczko i wyremontowano mostki nad Strugą Toruńską. Z budżetu obywatelskiego skorzystały też czworonogi – w mieście pojawiły się wybiegi dla psów. Pojawiły się ułatwienia dla rowerzystów – czerwone pasy na przejazdach przez jezdnię na terenie całego miasta.

W tym roku do wydania jest dokładnie 7 milionów 30 tysięcy złotych. Ponad 2 miliony 100 tysięcy złotych przeznaczono na projekty ogólnomiejskie, a ponad 4 miliony 900 tysięcy na projekty z puli lokalnej. Poszczególne osiedla mają do rozdysponowania tyle pieniędzy, ile wynika z podziału na okręgi, a także proporcjonalnie do liczby mieszkańców i powierzchni danego okręgu. Najwięcej na realizację projektów trafiło z miejskiej kasy do mieszkańców Bydgoskiego – ponad 630 tysięcy złotych. Najmniej do wykorzystania będą mieli mieszkańcy Czerniewic – nieco ponad ćwierć miliona. – W tym roku we wszystkich częściach miasta wnioski są droższe niż dostępna pula pieniędzy. Cieszę się, bo jest rywalizacja i mieszkańcy będą musieli podejmować decyzje, co jest dla nich najważniejsze – zapowiada Paweł Piotrowicz, dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji Urzędu Miasta Torunia.

Tegoroczną edycję budżetu po raz kolejny zdominowały projekty dotyczące terenów zielonych, dróg, parkingów i sportu. Jak co roku pojawiają się propozycje siłowni zewnętrznych. – Jest ich nieco mniej niż w poprzedniej edycji. Pojawiło się jednak dużo projektów ze Skarpy, które proponują siłownie w różnych częściach osiedla – dodaje dyrektor Piotrowicz. Jak co roku mieszkańcy zgłaszają duże zapotrzebowanie na place zabaw, ale pojawiło się więcej projektów edukacyjnych. Wnioskodawcy proponują warsztaty telewizyjne, warsztaty z zakresu ekologii czy zajęcia muzyczne,  do których chcieliby zaangażować muzyków Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej.
Które projekty zostaną zrealizowane? To okaże się po zakończeniu 10-dniowego głosowania. Wybór ruszy w sobotę 18, a zakończy w poniedziałek, 27 czerwca. Będzie można głosować przez Internet na stronie www.budzet.torun.pl, a także na kartach do głosowania, które będą dostępne w 7 Punktach Informacyjnych Urzędu Miasta. Kartę będzie można przesłać również pocztą na adres Urzędu, a specjalny mobilny punkt głosowania pojawi się również podczas Święta Miasta 25 czerwca. W ubiegłym roku ten sposób głosowania cieszył się sporym zainteresowaniem, więc organizatorzy głosowania ponownie zachęcają do wyboru projektów podczas miejskiego pikniku. Na Facebooku powstało już specjalne wydarzenie – „Budżet partycypacyjny Torunia na 2017 r.”. Przed i w trakcie głosowania będzie tam można znaleźć informacje o poszczególnych projektach, zachęcić do oddawania głosów na swój pomysł i zadać pytanie autorom projektów. Torunianie będą mogli również podyskutować o zgłoszonych projektach – może pojawią się kolejne pomysły na przyszły rok? Im więcej dowiemy się o pomysłach do budżetu tym lepiej – każdy mieszkaniec, który ukończył 16 lat może bowiem zagłosować na maksymalnie trzy projekty z listy ogólnomiejskiej i maksymalnie trzy z listy lokalnej. Zwycięskie projekty zostaną wyłonione w lipcu, a ich realizacja ruszy w przyszłym roku.

Maria Marcinkowska
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.