Moje podwórko wypięknieje! A twoje?
Fot.: Sławomir Jędrzejewski

Moje podwórko wypięknieje! A twoje?

Na zagospodarowanie podwórek i dziedzińców – o dofinansowanie na ten cel mogą starać się staromiejskie wspólnoty mieszkaniowe. Program „Moje Podwórko” stwarza okazję do podniesienia estetyki i upiększenia otoczenia toruńskich kamienic. Dobrze, bo wiele z nich tego pilnie potrzebuje.


Dbanie o zabytkowe kamienice to niebagatelny wydatek. Jeśli już uda się pozyskać środki na remonty budynków, to na otoczenie kamienicy zwykle ich brakuje. Właśnie w tym celu uruchomiono rok temu miejski program „Moje Podwórko”. Dzięki niemu wspólnoty mieszkaniowe w Zespole Staromiejskim mogą otrzymać dofinansowanie na place zabaw, zieleń, ławki, chodniki… – Mieszkańcy zaczynają się dopiero dowiadywać o programie, nabierać do niego zaufania i z niego korzystać. Rok temu wniosek złożyła jedna wspólnota, a w tym roku do końca marca pięć wspólnot, a kolejne trzy złożyły do 31 maja. Zainteresowanie rośnie – mówi Aleksandra Iżycka, dyrektor Biura Toruńskiego Centrum Miasta, które realizuje program. – Mamy również sporo zapytań od zarządców wspólnot z Bydgoskiego Przedmieścia, którzy chcieliby skorzystać z „Mojego Podwórka”. Jak widać, jest potrzeba rozwijania programu i dostosowywania do potrzeb oraz możliwości zarządców nieruchomości. Wspólnoty często mają już zobowiązania kredytowe zaciągnięte na remonty elewacji czy instalacji wewnątrz, a podwórko jest przeważnie tym elementem, o którym myśli się na końcu. My chcemy jednak przekonywać, że warto robić podwórka z 50-procentowym dofinansowaniem gminy, więc za pół ceny!

Pieniądze nie są małe. Jedna wspólnota może otrzymać maksymalnie 20 tys. zł. Można również połączyć siły. Jeśli kilka wspólnot chce wspólnie zrealizować przedsięwzięcie, kwota dofinansowania wynosi do 50 tys. zł. Czy mamy tylko jedną szansę na otrzymanie środków? Otóż nie. Można o dofinansowanie starać się co roku, kontynuując prace lub realizując zupełnie nowy pomysł.

Dwukrotnie z programu skorzystali mieszkańcy Warszawskiej 2 – w ubiegłym roku jako pierwsi i wówczas jedyni złożyli wniosek o dofinansowanie. Sławomir Kamiński, członek zarządu wspólnoty budynku: – Nasza kamienica jest częściowo prywatna, częściowo gminna. Szukamy wszelkich możliwości pozyskania dofinansowań, bo potrzeb jest dużo. Udało nam się wykonać chodnik prowadzący do podwórka i wymienić betonową, niestabilną wylewkę – na wybrukowaną. W tym roku chcemy kontynuować zmiany – dokończyć zabudowę śmietnika, pergolę, dołożyć więcej zieleni.

Mieszkańcy szukają również środków na remont elewacji. Z własnych pieniędzy wyremontowali dach. Potrzeb nadal jest sporo.
   
W programie „Moje Podwórko” do rozdysponowania jest 100 tys. zł. W tym roku ze środków  skorzystają m.in. wspólnoty: Małe Garbary 23, Rynek Nowomiejski 9, ponownie Warszawska 2 oraz Poniatowskiego 5. Zainwestują w zakup ławek, wykonanie chodników, ukwiecenie obejść kamienic – postawienie donic, obsadzenie terenu zielenią.

Wnioski w pierwszym naborze należy składać do 31 marca, a w drugim do końca maja. Może już dziś warto przemyśleć, jak poprawić wizerunek obejścia kamienicy i w zgodzie oraz jednomyślności dążyć do podniesienia estetyki. Niech nam pięknieje wokół.  
 
Hanna Wojtkowska
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.