Już dziś dołącz do 9. edycja Święta Muzyki!
Fot.: Sławomir Jędrzejewski

Już dziś dołącz do 9. edycja Święta Muzyki!

Śpiewasz, komponujesz lub grasz w zespole? Nadchodzi okazja, żeby pokazać swój talent i pomuzykować razem z innymi podczas 9. edycji Święta Muzyki. Toruńska Agenda Kulturalna szuka również przedsiębiorców, którzy muzykom udostępnią miejsce do występów.


Święto muzyki wywodzi się z Francji. Pierwszy raz do wspólnego grania zaprosiły muzyków władze Paryża w 1982 roku. W ciągu kilka lat tradycja wspólnego muzykowania profesjonalistów i amatorów przeniosła się do kilkudziesięciu innych krajów. Niezmiennie Święto Muzyki odbywa się w pierwszy dzień lata, 21 czerwca. W Toruniu muzycy zaprezentują się w różnych zakątkach miasta już po raz dziewiąty. – Szukamy muzyków chętnych do udziału, ale też wszystkich, którzy chcieliby tym muzykom pomóc. Może być to udostępnienie sprzętu, nagłośnienia albo miejsca do grania. Chodzi o to, aby wypełnić Toruń dźwiękami i dostarczyć torunianom sporą ilość różnych koncertów – zapowiada Aleksandra Pospieszyńska z Toruńskiej Agendy Kulturalnej, koordynatorka wydarzenia. – Świętu Muzyki przyświeca idea „Muzyka wszędzie, koncert nigdzie”, ale oczywiście musimy tę muzykę, która będzie rozbrzmiewać, ubrać w pewne ramy, postawić sceny i podzielić przestrzeń. Dlatego też potrzebujemy miejsc. Mogą to być ogródki kawiarnianie, ale też inne miejsca, w których będzie mógł na przykład zmieścić się zespół z perkusją .

Jeśli ktoś chciałby pokazać się szerokiej publiczności podczas Święta Muzyki, ale nie ma własnego nagłośnienia, może liczyć na wsparcie organizatorów. Przedsiębiorcy, którzy zechcą udostępnić swój lokal czy miejsce w ogródku letnim, mogą również poprosić o dopasowanie gatunku muzycznego do stylu swojego lokalu. Wszystko po to, aby muzyka nie przeszkadzała, a towarzyszyła gościom i żeby było to prawdziwe Święto Muzyki.  – Jest miejsce, w którym najmilej widziani są muzycy akustyczni, szczególnie gitarzyści. Do tej prośby postaramy się więc dostosować odpowiedniego artystę – zdradza Aleksandra Pospieszyńska. Jakie jeszcze gatunki muzyczne będzie można usłyszeć w Toruniu 21 czerwca? Zgłoszenia artystów trwają, a więc lista na razie pozostaje tajemnicą. – Zgłosić może się każdy. Zależy nam jednak, aby to, co prezentują muzycy, nie urażało niczyich uczuć. Można grać na łyżkach, można należeć do kapeli hardrockowej czy śpiewać pieśni ludowe. Im większa różnorodność muzyczna, tym lepiej. Święto Muzyki ma być otwarte dla wszystkich, którzy po prostu lubią wydawać z siebie dźwięki – dodaje pani Aleksandra.

W tym roku w mieście pojawi się ponad 20 muzycznych punktów. Podczas ubiegłorocznego święta w jednym z takich miejsc zagrał zespół Tacy Tam. Dla grupy była to okazja do pierwszego publicznego występu. – Wspierali nas oczywiście znajomi i rodzina, ale wielu przychodniów przystawało, żeby nas posłuchać. Brawa od publiczności były bezcenne –  wspomina gitarzysta Ludwik Jasiński. – W Toruniu jest niewiele miejsc, w których można się pokazać i trudno jest się wybić. Dla nas – amatorów, była to świetna okazja do zaprezentowania swojej twórczości. Dzięki udziałowi w Święcie Muzyki wiele osób dowiedziało się, że istnieje taki zespół jak Tacy Tam. Słuchacze zainteresowali się tym, co udostępniamy na naszym oficjalnym, facebookowym profilu.
Święto Muzyki to akcja bezpłatna – na występy nie trzeba mieć biletów. Centrum działania artystów jest oczywiście Rynek Staromiejski, ale muzyki można posłuchać tego dnia również w innych zakątkach miasta. Zgłoszenia artystów i osób chętnych do udostępnienia muzykom miejsca przesyłać należy do środy, 25 maja na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Szczegóły naboru na Święto Muzyki znajdują się również na stronie internetowej www.tak.torun.pl.

Maria Marcinkowska
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.