PATRONAT: W maju oko w oko z poezją

Spotkaj się w cztery oczy z poezjąJuż w najbliższy poniedziałek po raz 18. w “Od Nowie” rozpocznie się jedna z największych imprez literackich w Polsce – Majowy Buum Poetyki. Jak co roku nie zabraknie podczas niej okazji do rozmów z autorami, projekcji filmowych, koncertów, wystaw plastycznych czy targów wydawnictw.

Szeroko rozbudowany panel dyskusyjny w ramach Majowego Buumu Poetyckiego to już tradycja. Do tej pory zarówno twórcy, jak i uczestnicy festiwalu poruszali kwestie terapeutycznego wymiaru literatury i sztuki czy też obecności Boga w poezji. Również podczas tegorocznej edycji wszyscy zainteresowani będą mieć okazję do wyrażenia swoich poglądów i dywagacji na temat współczesnej sztuki. – Panel dyskusyjny 18. edycji festiwalu będzie jak najbardziej na czasie – przekonuje Małgorzata Tarkowska-Kochańska, szefowa festiwalu. – Tegorocznym tematem przewodnim będą teksty piosenek. Artyści i kontemplatorzy sztuki wspólnie postarają się omówić, w jakim stopniu treść utworów muzycznych jest poetycka oraz gdzie znajduje się granica pomiędzy tekstami piosenek a poezją oraz jakie zachodzą korelacje pomiędzy tymi dwiema kategoriami. Coraz więcej muzyków inspiruje się tekstami poetyckimi, dlatego też myślę, że warto przyjrzeć się bliżej temu zagadnieniu.
Od wielu lat nadrzędnym celem Buumu Poetyckiego jest promowanie młodych, undergroundowych twórców oraz niezależnych pism poetyckich. Podczas najbliższej edycji festiwalu zaprezentują się m.in. Agnieszka Bykowska, Paweł Zaremba, Paweł Tański, Bartosz Suwiński i Marcin Jurzysta. – Nie chciałabym wyróżniać żadnego z twórców, gdyż tak naprawdę każdy z poetów i osób, które pojawią się podczas festiwalu, są tak samo interesujący – zapewnia Małgorzata Tarkowska-Kochańska. – Mówiąc o sztuce i poezji, niezwykle trudno jest klasyfikować daną twórczość. Myślę, że warto wysłuchać każdego z poetów. Nie tylko tych wywodzących się z Torunia, ale też artystów, którzy pojawią się z całej Polski.

Sam na sam z twórcą
Majowy Buum Poetycki to jeden z nielicznych festiwali, podczas których uczestnicy mają możliwość konfrontacji poglądów i bezpośredniej rozmowy z wybranym twórcą. Co roku dużą popularnością cieszy się „Akcja stolikowa”, której ideą są dyskusje w cztery oczy. – Jedną z idei festiwalu jest stworzenie sytuacji intymności i bezpośredniego kontaktu pomiędzy twórcą a uczestnikiem Buumu – opowiada organizatorka. – Także i tym razem każdy zainteresowany będzie mógł porozmawiać w cztery oczy z wybranym przez siebie twórcą czy poetą. Wszystko odbędzie się w kawiarnianym klimacie przy okrągłym stoliku, w towarzystwie kawy czy herbaty. Zależy nam na stworzeniu atmosfery sprzyjającej swobodnej, osobistej rozmowie. Do tej pory „Akcja stolikowa” cieszyła się wśród uczestników festiwalu dużym powodzeniem, choć za każdym razem poszczególne dyskusje kończyły się bardzo różnie. Wielokrotnie zainicjowane rozmowy przeradzały się w wielogodzinne dyskusje. Nierzadko też nawiązywały się przyjaźnie pomiędzy twórcą a danym sympatykiem poezji. Bardzo ważne jest dla nas to, że twórcy też korzystają też z możliwości, tej formy osobistej rozmowy w swoim gronie. Często dochodzi pomiędzy nimi do długiej wymiany myśli i rozpraw na temat współczesnej sztuki.
Festiwal odbędzie się od 15 do 18 maja w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki „Od Nowa”. Wstęp na wydarzenie jest wolny. Zakup biletów obowiązuje jedynie na koncert zespołu Świetliki.

Olga Taraszka
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.