Turyści przybywajcie – sezon otwarty
Fot.: Sławomir Jędrzejewski

Turyści przybywajcie – sezon otwarty

Zatańcz zumbę, wybierz się na nordic walking, wykaż zwinność na kajaku – Otwarcie Sezonu Turystycznego. Aktywnie z zabawą w tle. Nie siedź w domu, wybierz się na Barbarkę w niedzielę, 24 kwietnia. Możesz zabrać ze sobą rodzinę i przyjaciół…Wiodącą siłą Torunia bez wątpienia jest turystyka. O turystów musimy zabiegać i tworzyć dla nich sprzyjające, zachęcające do odwiedzenia Grodu Kopernika warunki. A przyjeżdżają do nas coraz liczniej. W ubiegłym roku odwiedziło nasze miasto 1,7 miliona osób. Co roku przybywa około 50-60 tysięcy.

Inauguracja sezonu turystycznego odbywała się już na Rynku Nowomiejskim, MotoArenie, Bulwarze Filadelfijskim, a teraz organizatorzy zapraszają na Barbarkę. Każdego roku towarzyszy temu wydarzeniu inna myśl przewodnia. Tegoroczna impreza odbędzie się pod hasłem ekologia i sport. Zumba, wyścig kajaków wokół bojek na barbarkowym stawie, nordic walking pod okiem instruktorów, park linowy – to niektóre z aktywnych atrakcji proponowanych mieszkańcom w tym dniu. Na Barbarce pojawi się dodatkowo ponad 20 wystawców. Muzeum Toruńskiego Piernika przeprowadzi warsztaty wypieku toruńskiego słodkiego symbolu, Fort IV zaprosi najmłodszych na  musztrę żołnierską. Do spotkania oko w oko z dinozaurami zachęca Jura Park z Solca Kujawskiego, Ogród Zoobotaniczny przyprowadzi do podziwiania kręgowce i bezkręgowce, a Fundacja im. Jabłońskiego zainteresuje doświadczeniami z fizyki i pokaże fotografie Torunia w 3D. Również Sopot i Grudziądz zachęcą do odwiedzania swoich atrakcji. Będzie rękodzieło i ekologiczne produkty dla rozkoszy podniebienia. Warto wpaść rodzinnie i indywidualnie również.

Toruń trzeba promować. Nie można spoczywać na laurach. – Wszyscy mówią, że nasze miasto pięknieje. Uważam również, że poprawiło się bezpieczeństwo. Przełomem na pewno było otwarcie nowego mostu. Żaden turysta nie chce przecież tracić czasu w korkach. Turystyka to nadal nasza szansa i wiodąca siła naszego miasta – mówi Ryszard Kruk, prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej, która wspólnie z Urzędem Miasta organizuje Otwarcie Sezonu Turystycznego.

Co zrobić, żeby przyciągać turystów również poza pełnią sezonu? – Nasze miasto dysponuje dobrą bazą do organizowania konferencji, dlatego poza sezonem musimy stawiać na turystów biznesowych, którzy – nie ukrywajmy – zostawiają tu trzykrotnie więcej pieniędzy niż przeciętni turyści. Zależy nam na tym, żeby osoby odwiedzające Toruń, przyjeżdżały do nas na dłużej – chociaż na weekend. I widać taką tendencję – uczestnicy tegorocznego forum Welconomy in Torun przyjechali na kilka dni wraz z rodzinami, łącząc pracę z wypoczynkiem – dodaje Ryszard Kruk.
Turyści są wymagający. Wielokrotnie szukają konkretnej oferty. Prezes LOT-u Toruń podaje przykłady: turyści z Rosji byli zainteresowani fortyfikacjami, firma reklamowa z Warszawy oprócz Kopernika chciała zobaczyć niebo w Centrum Astronomicznym UMK w Piwnicach, jeszcze inni odwiedzający są zainteresowani grami miejskimi. Oferta musi być bogata, żeby zaspokoić oczekiwania. W tym tygodniu nasze miasto doczekało się, jako jedyne w Polsce, niecodziennej wizyty – do Torunia przyjechali dziennikarze z angielskiego topowego czasopisma „Food and Travel”. Będą zbierać materiał na temat toruńskich, tradycyjnych kulinariów, więc odwiedzą liczne punkty gastronomiczne. A później… opiszą wrażenia, które ukażą się we wrześniowym wydaniu magazynu.
Jakie są słabe strony miasta Kopernika? Wśród minusów pokutuje brak lotniska, brak spójnej promocji miasta, portalu internetowego z kompleksową informacją, niewykorzystany jest potencjał MotoAreny, a także – jak się okazuje w kontakcie z turystami zagranicznymi – wciąż nie mamy w ofercie 5-gwiazdkowego hotelu.
Mocnymi stronami miasta są oczywiście rozpoznawalne symbole: Kopernik, pierniki czy UNESCO. Ale również autostrada, skonsolidowana Starówka, wraz z mieszkańcami, którzy również stanowią o jej kolorycie, kompaktowość miasta ułatwiająca przemieszczanie się, atrakcje, zniżki dla rodzin, oferta kulturalna. Żeby połączyć siły w promocji Torunia i skonsolidować działania w ubiegłym roku z inicjatywy LOT-u powstał Toruński Klaster Turystyczny. Ryszard Kruk: – Ideą klastra jest współpraca różnych podmiotów. Nie tylko tych bezpośrednio związanych z turystyką, mogących wspierać rozwój turystyki, czyli na przykład firm informatycznych, które tworzyłyby aplikacje ułatwiające sprzedaż oferty turystycznej.

Toruń zachwyca Polaków z różnych regionów naszego kraju i zagranicznych odwiedzających również. Kto był raz, chce wrócić. Możemy jeszcze więcej i jeszcze lepiej, tylko niech moc współpracy będzie z nami. Turyści, Toruń zachęca i zaprasza. Wpadajcie do nas!       

Hanna Wojtkowska
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.                      

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.