Maturzysto!Studia wybrać czas

Dylematy… Dotyczą zarówno maturzystów, jak i absolwentów studiów. Tych pierwszych – jaki wybrać kierunek przyszłej edukacji. Drugich – w jakiej pracy będą mogli się spełnić, wykorzystać swoją wiedzę oraz rozwijać umiejętności. Zostać w kraju czy wyjechać?

 


Rozterki zwykle nie kończą się w momencie wyboru kierunku czy znalezienia pracy. Nierzadko studia rozwiewają nasze idealistyczne wyobrażenia, a praca również odbiega od doskonałości. Ale jednemu zaprzeczyć trudno: jeśli jest w nas pasja i determinacja, w końcu na pewno znajdziemy miejsce dla siebie.

Co po maturze?

Urszula Godkowska i Kacper Klejna z V LO w Toruniu, którzy będą zdawali maturę w przyszłym roku, już teraz myślą o przyszłym kształceniu. Usia myśli o medycynie, ale jeśli się nie dostanie, to co wybierze? – Bardzo interesuje mnie położnictwo albo ginekologia. Czuję, że takie kierunki, to moje powołanie – mówi licealistka. Kolejną opcją są jeszcze studia biologiczne, a także kursy związane z fitnessem – na trenera osobistego. Jej chłopak Kacper ma na razie szerokie spektrum zainteresowań – od odnawialnych źródeł energii po psychologię. W pierwszej kolejności będzie startował na geologię. Przyznaje, że bardzo poważnie myśli o studiowaniu za granicą. Pod uwagę bierze Szwecję albo Anglię, gdzie ma bliskich. Nie ukrywa, że chciałby zamieszkać na stałe w jednym z tych krajów.

W kraju czy za granicą

Ku pozostaniu w Polsce skłaniają się Karolina Kowalska i Sylwia Matysiewicz. Jeśli wyjazd za granicę, to raczej na jakiś czas – zobaczyć, zasmakować, zdobyć doświadczenie i wrócić. Obecnie studentki III roku ochrony środowiska po studiach chciałyby pracować w jakimś ośrodku badawczym, w laboratorium. Karolinę ciekawi mikrobiologia. Marzeniami o pracy w zespole kreatywnym dzieli się z nami Paweł Jakimowicz – absolwent politologii i student kierunku zarządzanie informacją i bibliologia. Obecnie pracuje w call center, co znacznie odbiega od zdobytego wykształcenia i jego zainteresowań, którymi są m.in. świat mediów społecznościowych, PR, marketing. Nie poddaje się jednak w poszukiwaniu ciekawszej pracy lub płatnego stażu.

Kto może doradzić…

Z wątpliwościami dotyczącymi wyboru kierunku studiów czy możliwościami wykorzystania zdobytej wiedzy w przyszłej pracy, można zwrócić się o poradę do pracowników Biura Karier UMK. – Osób, które przeżywają dylematy związane ze swoją ścieżką edukacyjną, nie pojawia się bardzo wiele. Częściej studenci chcą się dowiedzieć, czym mogą się zajmować po ukończeniu wybranych przez siebie kierunków, w jakich firmach, instytucjach mogą szukać zatrudnienia – mówi Ewa Banaszak, kierownik Biura Karier. – Odwiedzają nas także studenci, którzy doskonale wiedzą, czego chcą, ale szukają jeszcze więcej informacji dotyczących możliwości rozwoju, pracy w ciekawych firmach czy praktyk. Na stronie biura zainteresowani znajdą m.in. oferty pracy, staży, praktyk, a także sprawdzić, jakie są dalsze losy absolwentów uniwersytetu, w jakich branżach najczęściej znajdują zatrudnienie. A już 15 marca uczniowie szkół średnich mogą wybrać się na UMK na targi – Promocja Edukacyjna. Chętni mogą wypełnić testy. Po ich zinterpretowaniu przez specjalistów, będą mogli dowiedzieć się czegoś więcej o swoich predyspozycjach i wyborze dalszego kształcenia.
Hanna Wojtkowska
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.           

Ramka
Najbardziej popularnymi kierunkami na UMK w roku akademickim 2015/2016 były studia medyczne – 4824 chętnych, farmacja (1067), prawo (1396 kandydatów),  fizjoterapia (582), finanse i rachunkowość (559) oraz analityka medyczna (515). Bardzo popularne wśród maturzystów są także: filologia angielska, dietetyka, pielęgniarstwo, administracja, bezpieczeństwo wewnętrzne, pedagogika, ekonomia i zarządzanie. Wzięciem cieszą się również nowe kierunki: biologia sądowa, komunikacja i psychologia w biznesie, bezpieczeństwo narodowe, architektura wnętrz.
Najpopularniejszymi kierunkami w Wyższej Szkole Bankowej są finanse i rachunkowość, bezpieczeństwo wewnętrzne, inżynieria zarządzania oraz zarządzanie.

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.