Grillowanie w Toruniu
Rys. Marcin Treichel

Grillowanie w Toruniu

Rozpoczęliśmy sezon grillowy. W maju Polacy niezależnie od pogody masowo chwytają za ruszta i wychodzą w plener. Gdzie robić to w Toruniu?
Można we własnym przydomowym ogródku, na działce, ale można także ze znajomymi czy rodziną spotkać się i pogrillować w innym miejscu. W Toruniu legalnie możemy to zrobić w parku na Bydgoskim Przedmieściu, na Barbarce oraz nad Wisłą na Błoniach Nadwiślańskich. Nad Martówką na Bydgoskim miejsca jest sporo, a do dyspozycji cztery kamienne grille. Przy okazji można pograć w piłkę, skorzystać z placu zabaw czy najzwyczajniej powylegiwać się na kocu na trawie. – Do dyspozycji mieszkańców jest także miejsce wyznaczone na rozpalenie ogniska nad Wisłą na Bulwarze. Można tam także skorzystać z własnego grilla – mówi Marek Osowski z Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Odnowione nabrzeże oferuje liczne atrakcje: place zabaw dla najmłodszych, siłownię zewnętrzną, a na amatorów gier sportowych czekają boiska do gry w siatkówkę, badmintona i piłki plażowej. Dobry sposób, żeby po konsumpcji od razu spalić nadmiar kalorii – wybiegać je i wyskakać!

A może by tak na Barbarkę? Można sobie pogrillować czy zrobić ognisko po lub w trakcie wyprawy rowerowej. Miło. Wyznaczono tam pięć miejsc na ogniska z ławeczkami wokół nich. Tu jednak obowiązuje regulamin. Od maja do września w przypadku ognisk, których czas trwania przekracza godzinę 19.00, wymagane jest podpisanie przez zainteresowanego umowy. Z ogniska możemy zrezygnować ze względu na warunki pogodowe na pół godziny przed jego rozpoczęciem, osobiście lub telefonicznie, w pozostałych przypadkach rezygnacja jest możliwa najpóźniej na dwa dni wcześniej przed planowanym ogniskiem. W przypadku chętnych na wiatę, możemy zarezerwować grillowisko. Zapłacimy 100 zł za godzinę, bez brykietu. Ogólnodostępne, bezpłatne miejsce do grillowania – trzy kamienne stanowiska – znajduje się na polanie górnej. W tym przypadku nie ma możliwości rezerwacji, ruszty do grilli należy pobrać w sklepiku, kaucja wynosi 100 zł na czas wynajmu. Obowiązuje zasada: kto pierwszy, ten ma! Posiadacze własnego sprzętu mogą korzystać z niego na polanie górnej. Rezerwacja miejsca na ognisko, rozpalanego na 10 minut przed spotkaniem, na polanie będzie nas kosztowała przykładowo: z zestawem ogniskowym, czyli kijkami, drewnem, obsługą ogniska w grupie do 30 osób – 60 zł za 2 godziny, do 15 chętnych przed godziną 19.00 od kwietnia do października 45 zł za 2 godz., od listopada do marca 75 zł za 2 godz. Cena zestawu ogniskowego, czyli kiełbaski, chleba, ketchupu lub musztardy, tacki, sztućców, to 5 zł za osobę. Zimą, bo wówczas chętni również się znajdują, ceny są co roku nieco wyższe. Szczegółowy cennik i informacje znajdziemy na stronie internetowej Osady Leśnej „Barbarka”. Dzieciaki przy okazji skorzystają z placu zabaw z ulubioną tyrolką, minigolfa, a rodzinnie można podnieść sobie adrenalinę w Parku Linowym.

Mieszkańcy grillują czasami na Zamku Dybowskim czy nad brzegiem Wisły. W przypadku rozpalania ognisk trzeba myśleć o bezpieczeństwie i kierować się rozsądkiem. Toruńscy strażacy przestrzegają przed rozpalaniem ognisk w lesie, szczególnie w czasie suszy. W przypadku sąsiedztwa lasu, musimy zachować odległość 100 metrów od jego ściany. A grillowanie na balkonach? – To już kwestia relacji międzysąsiedzkich. Odgórnie nie istnieje zakaz dotyczący rozpalania grilla na balkonach, więc nie ma podstaw prawnych do karania takich osób. Normują tę sprawę zwykle regulaminy wprowadzane przez spółdzielnie mieszkaniowe – informuje Jarosław Paralusz, rzecznik prasowy toruńskiej Straży Miejskiej. Większość toruńskich spółdzielni wprowadziła takie zakazy. I słusznie, nie każdy lubi wąchać dym, szczególnie w upalne letnie dni.

Miłośnicy barbecue pewnie już nie mogą się doczekać smakołyków z rusztu. Ale na pewno z niecierpliwością czekają na możliwość spędzenia czasu pod chmurką z przyjaciółmi czy rodziną. Warto takie spotkania uatrakcyjnić innymi aktywnościami, a miejsca, które oferuje Toruń, właśnie je posiadają.

Hanna Wojtkowska
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.