Kolor nie biega!

Moda na bieganie jest zjawiskiem, którego na przestrzeni ostatnich kilku lat, po prostu nie da się nie zauważyć. Rano, w ciągu dnia, wieczorem mijamy na chodnikach biegaczy w każdym wieku. Ludzie dostrzegają niesamowite korzyści płynące z uprawiania tej najprostszej i jednocześnie najefektywniejszej formy aktywności fizycznej.

 

 

Organizowanych jest coraz więcej imprez masowych, w których mamy ochotę wystartować, żeby zmierzyć się ze swoimi słabościami i ograniczeniami. I tu pojawia się pytanie: w czym biegać? Odpowiedź jest prosta. W tym, w czym czujemy się swobodnie i co zapewnia nam komfort i bezpieczeństwo podczas treningu, czy zawodów. Brzmi banalnie, ale kluczem do czerpania radości z biegania, jest skupienie się na swoim organizmie, odżywianiu i śnie, a nie jedynie na doborze odpowiedniego koloru legginsów, koszulki i obuwia. Kiedy kupowałem swoje pierwsze buty do nieśmiałego truchtania po parku zapytałem sprzedawcę czy mają może ten model w innym kolorze. Pamiętam, że spojrzał na mnie i powiedział coś, co zapamiętam na zawsze: kolor nie biega. Wybierając obuwie, z bardzo szerokiej palety dostępnego na rynku asortymentu, proponuję udać się do specjalistycznego sklepu biegowego i poprosić o przeanalizowanie swojego kroku. Sprzedawca pomoże nam dobrać obuwie do sposobu stawiania stopy. Buty to jeden z najważniejszych elementów biegowego wyposażenia. Proponuję dobrać do nich kilka par skarpetek, które nie zmarszczą nam się po paru minutach biegu i nie spowodują bolesnych odcisków. Jeśli dopiero rozpoczynamy swoją przygodę nie ma potrzeby inwestowania w kilka kompletów profesjonalnych ciuchów. Warto zacząć od zaopatrzenia się w prostsze, a co za tym idzie niedrogie, spodenki, legginsy, koszulki, długi rękaw, lekki komin w przypadku biegania przy mocnym wietrze, oraz nakrycie głowy. Bardzo ważne są elementy odblaskowe, które sprawią, że na chodniku czy ulicy będziemy bardziej widoczni. Tutaj także przyda się sprzedawca, który będzie w stanie udzielić nam kilku trafnych podpowiedzi. Po jakimś czasie sami dostrzeżecie które części Waszej garderoby wymagają uzupełnienia czy rozszerzenia. Sami poczujecie, że potrzebujecie odzieży zapewniającej większy komfort termiczny, lżejszej, bardziej wytrzymałej, spełniającej Wasze indywidualne oczekiwania. Traktujcie kompletowanie ciuchów biegowych jako pewną przygodę. Sprawiajcie sobie prezenty przy różnych okazjach: oddychający tank top, przewiewna czapka z daszkiem, czujnik tętna, kolejna para butów, opaski kompresyjne itd. Branie udziału w zawodach, poza medalami, to także skarbnica bardzo użytecznych pamiątek w postaci koszulek technicznych. Często gęsto są to świetne jakościowo ubrania. Pamiętajcie o tym, że w bieganiu najważniejszy jest ruch, korzyści zdrowotne, radość, endorfiny, zdrowa rywalizacja i stawianie sobie kolejnych drobnych celów. Bawcie się biegową kulturą, ładujcie się pozytywną energią i róbcie wszystko z umiarem, pamiętając o bezpieczeństwie swoim i innych. Dzięki temu ruch będzie dla Was dawką uzależniającej radości :)

Piotr Zawałkiewicz
Proste Przyjemności
fb.com/prosteprzyjemnoscinajcenniejszytowar

Ilustaracja Anna Paula Szmeichel na podstawie fot. Agnieszka Wanat

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.