Wypożycz rower i zwiedzaj Toruń
Fot.: Sławomir Jędrzejewski

Wypożycz rower i zwiedzaj Toruń

Rower miejski znów w pełnej gotowości i sprawności czeka na mieszkańców i turystów. Po trzymiesięcznej przerwie – naprawach sprzętu i konserwacji rowerowych parkingów – 300 jednośladami zapełniło się 28 stacji. Nic tylko wskakiwać na siodełka i przemieszczać się po Toruniu.


Ekologiczny, a w dodatku jeden z najsprawniejszych sposobów przemieszczania się. W naszym mieście to już trzeci sezon Toruńskiego Roweru Miejskiego. Po zimowej przerwie związanej z przygotowaniem sprzętu na wiosnę, znów można wypożyczać jednoślady. – Zniszczenie kół czy rafek to najczęstsze usterki. Wiele z nich jest skutkiem zjeżdżania na rowerach ze schodów – Wacław Mac, dyrektor techniczny firmy Romet Rental Systems, która jest operatorem sieci. Rzadko, bo zaledwie pięć procent, to przypadki kradzieży.  Czasami znikają siodełka, a raz nawet łupem padła żarówka z lampki wartości 40 groszy. Ale generalnie rowery miejskie mogą czuć się bezpiecznie.  

Ten sezon zapowiada kilka nowości. Już nie tylko za pośrednictwem strony www.trm24.pl, na której przed skorzystaniem z panelu stacji, trzeba się zarejestrować, można wypożyczyć sprzęt. Drugą opcją jest nowa aplikacja. Dzięki niej można doładowywać konto, sprawdzać dostępność rowerów i miejsc ich oddania, korzystać z nawigacji rowerowej, a także sprawdzić ciekawe miejsca w okolicy. Będzie również możliwość płacenia kartami zbliżeniowymi.

Według statystyk prowadzonych od marca do listopada ubiegłego roku, największą popularnością cieszyły się rowery ze stacji przy Tesco na Broniewskiego (12 030). Drugie miejsce zajmuje częstotliwość wypożyczeni na placu Rapackiego, a trzecie u zbiegu ulic Mickiewicza i Tujakowskiego. Najmniejsze wzięcie miały pojazdy przy Plazie (152). – Stacja nr 4 przy Bulwarze Filadelfijskim – Bramie Klasztornej niebawem zostanie przeniesiona do nowej lokalizacji znajdującej się na placu 18 stycznia w sąsiedztwie dworca PKP Toruń Miasto. Co do nowych stacji miasto obecnie nie planuje powiększenia systemu o nowe punkty, jednak operator ma możliwość przyłączenia do systemu nowych – komercyjnych stacji – informuje Maria Pałucka, kierownik referatu turystyki UM. Popularność rowerów szybko wzrasta. W 2014 roku odnotowano 40 tys. wypożyczeń w naszym mieście, rok później 120, a w tym roku jest planowanych 300 tys.  Jedną z planowanych nowości, jeszcze tegoroczną wiosną, ma być punkt z małymi jednośladami dla dzieci w wieku 6-10 lat.

Pierwsze 20 minut jest gratisowe (tak było od początku TRM) i jak podaje operator, przekłada się to na 80 procent użytkowników.  Za godzinę zapłacimy złotówkę, za dwie – 3 zł, za trzy – 5 zł i analogicznie za każdą kolejną 2 zł więcej. Obecnie trwają rozmowy przedstawicieli Romet Rental Systems z Arrivą i toruńskimi hotelami w sprawie współpracy. – Chcielibyśmy, żeby podczas zakupu przez klienta biletu na przykład z Grudziądza do Torunia, zyskiwał on dodatkowe bezpłatne minuty na rower miejski. Współpracujemy także z hotelami – na razie podpisaliśmy umowę z Merkurym – każdy klient kupujący w nim nocleg będzie miał do dyspozycji rower gratis – mówi Wacław Mac.

Hanna Wojtkowska
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.