TOFIFEST Międzynarodowy Festiwal Filmowy, czyli niepokorne kino w Toruniu [PATRONAT]
Fot. Marcin Łaukajtys

TOFIFEST Międzynarodowy Festiwal Filmowy, czyli niepokorne kino w Toruniu [PATRONAT]

Jimi Hendrix, Janis Joplin, Jim Morrison, Kurt Cobain i Amy Winehouse- to główni bohaterowie festiwalu. Ich historia stanie się punktem wyjściowym dla trzynastej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest.

 

Co ma wspólnego muzyk z filmem? Główne pasmo festiwalu podejmie temat mitycznego „klubu 27”. Klubu, którego nikt nie założył, ale dołączyło do niego wielu. Terminem tym określa się grupę artystów, którzy w różnych okolicznościach i z różnych przyczyn zmarły w wieku 27 lat. Jimi Hendrix, Janis Joplin, Jim Morrison, Kurt Cobain, Robert Johnson, Brian Jones, i Amy Winehouse. W kontekście świata artystycznego i dużej zbieżności wieku śmierci, liczba 27 stała się prawdziwym fatum. Temat był powodem różnego rodzaju spekulacji. -Liczba muzyków zmarłych w wieku 27 lat jest niezwykła, daje bardzo dużo do myślenia. Pomimo tego, że masa ludzi umiera w różnym wieku, to jest jakaś więź między wszystkimi muzykami zmarłymi w wieku 27 lat- pisał Charles R. Cross, autor biografii o Jimim Hendrixie i Kurcie Cobainie.

Pasmo: zjawiska
Ezoteryczny kontekst zjawiska, atrakcyjni bohaterowie i wspólny wątek, który połączył ich historie stał się bazą wyjściową do wielu produkcji filmowych i dokumentalnych. Dzięki temu podczas Tofifest widzowie będą mogli poznać lub przypomnieć sobie historie wielkich muzycznych legend. Co zobaczymy? Na ekranie między innymi film o Janis Joplin, który zostanie wyświetlony po raz drugi w Polsce- Janis: Little Girl Blue” („Janis, mała smutna dziewczyna”, 2015) reż. Amy Berg. „Jimi Hendrix: the guitar hero” reż. Jon Brewer, „Kurt Cobain: Montage of heck” reż. Brett Morgen (2015, 6 nominacji do Emmy Award), „The Doors” reż. Oliver Stone, „Amy” reż. Asif Kapada, „Ostatnie dni” reż. Gus van Sant czy „The 27 Club” reż. Eric Dunton. W ramach tego pasma zorganizowana zostanie także debata o powstawaniu współczesnych legend i ich komercjalizacji prze mass media.

Mistyczna numerologia festiwalu
- Tegorocznemu festiwalowi towarzyszą właściwie dwie liczby. Po pierwsze wspomniana „27”. Zdaniem spiskowych twórców, bardzo zła data. Przekleństwo muzyków. Według tej teorii muzycy powinni się bać i czekać, czy uda im się ukończyć dwudziesty siódmy rok życia. „Klub 27”, to zjawisko bardziej popkulturowe, niż realne. A druga liczba to trzynastka. To trzynasta edycja festiwalu, więc powinienem się bać i pluć przez lewe ramię (śmiech). Nie mamy jednak z tym problemu- mówi Jarosław Jaworski. -Gdybyśmy byli Chińczykami, to podejrzewam, że już czwarta edycja, by nas wykończyła, ale ona już była. Teraz mamy trzynastą co znaczy, że mamy szanse na kolejne. A w tym roku mamy naprawdę wybitny program. Kafka Jaworska, która go selekcjonowała z Szymonem Zdziebło (część krótkometrażowa) stworzyli program pełen znakomitych tytułów. Filmów które były już nagradzane, ale i takich które zostały dopiero odkryte. Podobnie było rok temu, kiedy pokazywaliśmy filmy, które do kin trafiły rok później. Także takie, które niewiele znaczyły, a później okazywało się, że są nominowane do Oscara- przypomina Jaworski.

Jak trafić we właściwe filmy? Trafić to akurat złe słowo, bo tu nie ma mowy o przypadku. To praktycznie rok przygotowań i śledzenia tego co dzieje się na rynku kinematografii. – Na Tofifest mamy do wyboru dwa rodzaje filmów. Z jednej strony są to filmy, które napływają lawinowo, gdzie twórcy sami się zgłaszają. Z drugiej strony to ja jestem selekcjonerem, rozmawiam z wybranymi twórcami, zapraszam ich do udziału. To nie jest nawet kwestia negocjacji, ponieważ cała polityka festiwalowa na tym polega. Nie zapraszam filmów „w ciemno”, najpierw musze je zobaczyć- podkreśla dyrektor festiwalu, Kafka Jaworska.

Dobre i nasze
Obligatoryjny punkt programu to konkurs From Poland. – Jest to rzeczywiście bardzo ważny punkt naszego festiwalu. Przede wszystkim taki, na który widzowie bardzo czekają. Polskie kino zazwyczaj dzieliło się na to komercyjne i to bardzo artystyczne. To się zmienia. W tym roku pokażemy
Między innymi filmy, które można nazwać artystycznymi, natomiast bardzo mocno dotykają sztuki współczesnej. Będą to „Walser” Zbigniewa Libery oraz „Performer” z Oscarem Dawickim. Kolejnym filmem, na który warto zaprosić to „Noc Walpurgi” Marcina Bortkiewicza, ze wspaniałą kreacją Małgorzaty Zajączkowskiej. Aktorki, kojarzonej z małym ekranem, w tej produkcji zagrała rolę życia. Będzie też „Demon”, czyli film, który dopiero będzie wchodził do kin. Jest bardzo długo wyczekiwana produkcja, szczególnie w związku z wydarzeniem, które miało miejsce kila tygodni temu i wstrząsnęło całym środowiskiem filmowym. Moim zdaniem jest to film bardzo dobry, warto go obejrzeć chociażby dla jednej sceny, która może przejść do historii. Dodatkowo w filmie zagrali bardzo dobrzy aktorzy – Agnieszka Żulewska i Tomasz Schuchardt. Polecam też „Króla życia” z Robertem Więckiewiczem w głównej roli. Aktor, który od dawna jest królem ekranu polskiego- opowiada Kafka Jaworska.

Islam. Bliski Daleki Wschód
Kolejny temat festiwalowy to aktualne wątki postrzegania świata islamskiego. Zarówno fani Dalekiego Wschodu, jak i osoby chcące poznać bliżej kulturę znajdą coś dla siebie. Irańska Nowa Fala i filmy o kobietach z krajów islamskich to ciekawe zagadnienie nie tylko w kinematografii. Pasmo będzie składało się właśnie z tych dwóch bloków „ABC irańskiej Nowej Fali” oraz portret współczesnej kobiety islamskiej, ukazany z dwóch perspektyw: bohaterki filmów i kobiety-reżyserki.

Tradycyjnie podczas festiwalu przyznane zostaną nagrody. W tym roku Złote Anioły za Niepokorność otrzymają Jan Peszek oraz Anna Dymna. Specjalna Nagroda zostanie przyznana kurdyjskiemu reżyserowi, Umutowi Dagowi. Na festiwalu pojawi się również Anne Fontaine, wybitna i bardzo ważna w kinie europejskim, a nie długo światowym, reżyserka znana z filmu Coco Chanel. Oczywiście będą też Flisaki. W tym roku trafią one do rąk Ani Antonowicz oraz Pawła Tchórzelskiego.


Karolina Owsiannikow
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

13. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest
18-25.10.2015, Toruń
www.tofifest.pl

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.