Toruńskie Dni Kariery otwarte na młodych
fot. Mateusz Patalon

Toruńskie Dni Kariery otwarte na młodych

Decyzje o wyborze ścieżki nauki, a później pracy to kwestie kluczowe. Ale czym się kierować, kiedy rynek pracy zmienia się dynamicznie? Przewidzenie trendów na kilka lat do przodu jest trudne. Na co zatem postawić?

 

Między innymi na te pytania pomogą odpowiedzieć Toruńskie Dni Kariery. To już szósta edycja, co potwierdza że taki format się sprawdza. Temat tegorocznego wydarzenia to: „Marzenia a rynkowa rzeczywistość.” Młodsi uczniowie znajdą coś dla siebie, ale akcja jest kierowana przede wszystkim do młodzieży, która niebawem stanie przed wyborem dalszej ścieżki. – Tytuł jest może trochę przewrotny, ale wydaje mi się, że hasło jest bardzo trafione. Młody człowiek często liczy się ze zdaniem rodziny, znajomych, a wszyscy oni nie patrzą na to co daje jakąś perspektywę, jakąś przyszłość – zaznacza Bożenna Pszczółkowska-Rudnicka, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Toruniu.

Ideą jest pokazanie młodym ludziom- uczniom szkół średnich naszego miasta, szczególnie ostatnich klas- aktualnego obrazu rynku pracy. Jak on wygląda, czego oczekują pracodawcy, kogo chcą zatrudniać. Rynek pracy szybko się zmienia, są to bardzo ważne informacje zarówno dla tych młodych ludzi jak i ich rodziców. Przed nimi wybór dalszej nauki, bądź pracy. 

Postaw na pasje, to procentuje
Po pierwsze nie powinniśmy dusić swoich pasji. Jeżeli ktoś ma pasje, jeżeli już wie co chciałby robić, powinien przekuć to w sukces na rynku pracy. Rynkowa rzeczywistość wcale nie musi wykluczać marzeń. Będąc np. humanistą, można znaleźć bardzo dobre zatrudnienie albo wyspecjalizować się w czymś co da szanse na rozwój. – Warto realizować, inwestować w swoje marzenia, nawet jeżeli są one wąskie. Jeżeli są realizowane z pasją, to mogą one dać szanse na odnalezienie się i radość, którą się czerpie z lubianej pracy, satysfakcję. Na rynku widzimy powrót do wielu zapomnianych zawodów, np. krawiectwo. Nie koniecznie musimy ukończyć kilka kierunków studiów, aby znaleźć bardzo ciekawą pracę – przekonuje Pszczółkowska-Rudnicka.

Młodzi komunikują się, zbierają informacje i żyją szybciej, inaczej. Ich decyzje podejmowane są w oparciu o inne kryteria i wartości. Toruńskie wydarzenie ma pozwolić zrozumieć współczesny świat, prawa które rządzą rynkiem pracy, dowiedzieć się jakimi możliwościami dysponuje urząd pracy, co może zaoferować naszemu dziecku.

W ramach Toruńskich Dni Kariery zajęcia z zakresu prowadzenia własnej działalności gospodarczej poprowadzą między innymi pracodawcy. Doradcy zawodowi z Ochotniczego Hufca Pracy oraz Wyższa Szkoła Bankowa zaproponują zajęcia aktywizacyjne, będą spotkania z konkretnymi pracodawcami, będą warsztaty tematyczne oraz konkursy.

Kogo szuka pracodawca?
Jak podkreślają organizatorzy pracodawcy nie szukają pracowników w wyspecjalizowanych w bardzo wąskich specjalizacjach. W zależności od branży i jej specyfiki, tacy pracownicy też znajdują zatrudnienie. Ale według wszelkich tendencji zatrudnienie szybciej znajdzie osoba rzetelna, uczciwa, gotowa do zmian, otwartego, umiejąca pracować w zespole. To są wyzwania obecnego rynku pracy.

Organizatorzy też muszą iść z duchem czasu. Co roku dni kariery są modyfikowane, tak by ich formuła była odpowiednia do realiów lokalnego rynku pracy. –To nasz odbiorca inspiruje nas do zmian, bardzo uważnie się przyglądamy co dzieje się na rynku. Cała akcja skierowana jest do określonej grupy i pod jej potrzeby cały program jest opracowywany – zaznacza przedstawicielka Powiatowego Urzędu Pracy. -W każdym roku mamy inną tematykę, zmieniają się goście, poszerza się grono współorganizatorów. W tym roku tematem są marzenia, co ma zachęcić do udziału nie tylko uczniów, ale również ich rodziców, dla których również przewidziana jest specjalna oferta. Odbędzie się również panel dyskusyjny (19.10, godz. 12:00, CKU), którego celem będzie pokazanie rodzicom, jak wygląda rynek pracy. W ten sposób będą mogli zrozumieć perspektywę swoich dzieci. Pracodawcy będą próbowali ich przekonać, by zastanowili się nad przyszłym wyborem swoich dzieci- czy wybrać dalsze kształcenie, czy wejść na rynek pracy.
Do akcji dołączyło się również Centrum Nauki Młyn Wiedzy, który przygotował 15 minutowy pokaz , prowadzony przez trzech pracowników instytucji, reprezentujących różne dziedziny wiedzy z zakresu ukończonych/kończonych kierunków studiów.

Karolina Owsiannikow
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Toruńskie Dni Kariery
19-22.10.2015
Centrum Kształcenia Ustawicznego, Powiatowy Urząd Pracy, Wyższa Szkoła Bankowa, Izba Przemysłowo-Handlowa, Centrum Planowania i Kariery

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.