Twój głos też się liczy – znamy projekty budżetu partycypacyjnego
Fot. Joanna Wojno-Wolska

Twój głos też się liczy – znamy projekty budżetu partycypacyjnego

Po raz kolejny mieszkańcy mają decydujący udział w wydawaniu miejskich pieniędzy. Na co rozdysponują kwotę 7 mln zł? Jakie nowe inwestycje wzbogacą przestrzeń naszego miasta? Głosowanie na projekty zgłoszone w ramach budżetu partycypacyjnego rusza 17 czerwca.

184 projekty – dokładnie tyle samo, ile w ubiegłym roku. Ilość tę poddano weryfikacji – w kwietniu i w maju oceniano ich zgodność z regulaminem i możliwość realizacji. Ostatecznie wybrano 125 projektów, na które można głosować od 17 do 26 czerwca. – Zachęcamy torunian do glosowania, ponieważ każdy głos ma znaczenie. Każda karta z oddanym głosem jest weryfikowana komisyjnie – mówi Magdalena Kamińska z Wydziału Komunikacji i Informacji UMT.
Głosy oddawać można zarówno drogą elektroniczną (system będzie łatwy w obsłudze), jak i tradycyjnie w formie papierowej. Wybierając drugą opcję, mieszkańcy mogą pobrać formularze do głosowania we wszystkich pięciu punktach informacyjnych Urzędu Miasta, również w punkcie w Plazie, który otwarty jest w soboty. Urny do wrzucania głosów będą także w Wydziale Ewidencji i Rejestracji oraz w Wydziale Spraw Administracyjnych, w filii Książnicy Kopernikańskiej na ul. Okólnej 169 oraz podczas Święta Miasta, 24 czerwca, na Błoniach Nadwiślańskich.

Wiele społecznych inicjatyw
Kwota, którą w tym roku rozdysponują torunianie, wynosi ponad 7 mln zł. Jak co roku 30% trafi do puli ogólnomiejskiej, a 70% do pul lokalnych, przeznaczonych dla poszczególnych jednostek pomocniczych gminy. Oprócz kolejnych boisk, nawierzchni, tworzenia terenów zielonych, murali, wybiegów dla psów, pojawiły się takie pomysły, jak m.in. cykl koncertów Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej dla dzieci w wieku 3.–10. roku życia, stworzenie integracyjnego placu zabaw dla dzieci niepełnosprawnych z Torunia na terenie Hospicjum Nadzieja, inicjatywa „Bezdomni bezdomnym”, festyny integrujące mieszkańców, escape room otwarty dla wszystkich. Jeden z projektów dotyczy przywrócenia zajęć z jogi nad Martówką na Bydgoskim Przedmieściu. – Przez 6 lat realizowano „Jogę w Parku”, zajęcia były darmowe i korzystało z nich sporo osób w różnym wieku. Chętni przyjeżdżali z całego Torunia. Byłam jedną z uczestniczek tych ćwiczeń w plenerze i zabrakło mi ich, kiedy się skończyły trzy lata temu. Pomyślałam, że warto byłoby reaktywować te prozdrowotne spotkania w okresie letnim – mówi torunianka Hanna Kotwicka. Przywrócenie plaży nad Wisłą, która istniała tam jeszcze w latach 70. ubiegłego stulecia? – Wielu torunian doskonale pamięta plażę w sąsiedztwie Zamku Dybów. Z okazji Roku Rzeki Wisły chcemy nie tylko organizować imprezy dla mieszkańców, ale również zostawić coś na przyszłość. Pomysł konsultowaliśmy z różnymi instytucjami, z ekologami również – są na „tak”. Nadwiślańskie plaże tętnią życiem – doskonałym przykładem jest chociażby Warszawa – opowiada Marcin Karasiński, wiceprezes Kujawsko-Dobrzyńskiej Organizacji Turystycznej. Ciekawą propozycją zgłoszoną w ramach budżetu jest również przeznaczenie całej kwoty z puli ogólnomiejskiej, czyli ponad 2 mln zł, na częściową spłatę zadłużenia naszego miasta.
Na ogłoszenie zwycięskich projektów trzeba poczekać do 25 lipca. Czas na realizację zadań zakłada się do końca przyszłego roku. – Często mieszkańcy już na początku roku dzwonią do nas i pytają, dlaczego dany projekt nie został jeszcze zrealizowany. Obowiązuje nas procedura zamówień publicznych, ogłaszamy przetargi. To wszystko wymaga czasu. Prosimy mieszkańców o cierpliwość – podkreśla Magdalena Kamińska.
Dzięki zagospodarowaniu miejskich pieniędzy w naszym mieście zrealizowano wiele ciekawych inwestycji. Warto prześledzić tegoroczne projekty, oddać swój głos i współuczestniczyć we wzbogaceniu Torunia o kolejne ciekawe pomysły.

Hanna Wojtkowska
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.