LuxFest – łączy przez muzykę [PATRONAT]
Fot. Jacek Koślicki/ Archiwum 2016

LuxFest – łączy przez muzykę [PATRONAT]

Siedem gwiazd muzyki, dziewięć godzin koncertów i rodzinna strefa sztuki – tak będzie wyglądał LuxFest, czyli jedno z przedsięwzięć organizowanych w ramach toruńskiego Budżetu Partycypacyjnego. 9 grudnia w Hali Arena Toruń wystąpią: Organek, Fisz Emade Tworzywo, TSA, Luxtorpeda, Złe Psy, Zeus i Arka Noego.

Luxfest to jednodniowy festiwal muzyczny, który jest dobrze znany fanom muzyki rockowej, alternatywnej i hiphopowej. Impreza od sześciu lat odbywa się w Poznaniu, a od trzech także w Toruniu. Ogromną popularność zawdzięcza występującym gwiazdom muzyki, ale również dzięki finansowaniu organizacji z budżetu partycypacyjnego. Dzięki temu wejście na teren imprezy jest bezpłatny. Jedynym wymogiem jest zgłoszenie się po darmowe wejściówki, które zazwyczaj można otrzymać w wyznaczonych punktach miasta oraz na portalu internetowym zajmującym się sprzedażą biletów. W tym roku wejściówki rozeszły się w natychmiastowym tempie, jednak wciąż istnieje możliwość wejścia na festiwal. – Będziemy na bieżąco obserwować sytuację w Arenie. Z doświadczenia wiemy, że część osób przychodzi tylko na niektóre koncerty, po czym wychodzi z imprezy. Zazwyczaj nie wszystkie osoby, które odebrały wejściówki, zjawiają się na festiwalu. Radzimy więc odwiedzić Arenę Toruń w dniu wydarzenia i pytać o wolne miejsce – radzi Tomasz Pochoryło, rzecznik prasowy LuxFestu.

 

Przyjazne dla dzieci

LuxFest to wydarzenie mające na celu łączenie – łączenie pokoleń, łączenie muzycznych gatunków. Wydarzenie jest nazywane rodzinnym festiwalem muzycznym. Organizatorzy chcą podkreślić tym wartość rodziny i dać uczestnikom imprezy możliwość zabawy w towarzystwie całej rodziny. – Wymyśliliśmy LuxFest po to, żeby fani nie musieli zostawiać w domu dzieciaków na czas koncertów. Dajemy im możliwość wspólnej zabawy i rozwijania zainteresowań – mówi Robert „Litza” Friedrich, członek zespołu Luxtorpeda i szef LuxFestu.

W tym celu na LuxFeście będzie działała także strefa sztuki LuxArt, w której młodzież będzie miała okazję m.in. do uczestnictwa w różnych warsztatach. – W strefie LuxArt dzieciaki będą mogły wziąć udział w warsztatach filmowych i lalkarskich. W tym roku nowością jest LuxSport. To warsztaty prowadzone przez toruńskie klub sportowe, podczas których sportowcy zdradzą tajniki różnych dyscyplin – mówi Ewa Hoffmann z Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

Dzieci są również mile widziane na koncertach, na których panuje przyjazna i bezpieczna atmosfera. – Dokładamy wszelkich starań, żeby wszyscy uczestnicy LuxFestu mogli bezpiecznie bawić się podczas koncertów, dlatego są ochroniarze, barierki. Apelujemy, żeby rodzice zabezpieczyli swoje pociechy przed hałasem. Warto zabrać ze sobą nauszniki albo zatyczki do uszu, żeby chronić słuch najmłodszych – zachęca Pochoryło.


Imprezę rozpoczyna otwarcie strefy sztuki LuxArt o godzinie 12.00. Koncerty rozpoczynają się o 14.30. Szczegóły są dostępne na stronie
www.luxfest.net/torun.

 

Lena Paracka
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.