Toruń biega nocą
Fot.: Sławomir Jędrzejewski

Toruń biega nocą

Imprez biegowych w mieście przybywa tak, jak przybywa biegających. Na listach startowych miejsc brakuje na długo przed startem. Do kalendarza toruńscy biegacze dopisali w ubiegłym roku Nocną Dychę Kopernikańską. Kolejna edycja już w najbliższą sobotę.


Toruńscy biegacze nie narzekają chyba na żadne warunki pogodowe. Zimą startują tłumnie w Półmaratonie Świętych Mikołajów, a jesienią nie straszny im deszcz podczas maratonu. Pierwsza edycja Nocnej Dychy Kopernikańskiej okazała się prawdziwym wytchnieniem dla biegaczy, którzy w czerwcu ubiegłego roku zmagali się z 35- stopniowym upałem w ciągu dnia. – Na pewno temperatura w granicach 20 stopni sprawiła, że wieczorową porą biegło się przyjemnie. Biegaczom towarzyszył lekki wiatr, a jak będzie w tym roku? Zobaczymy – zapowiada Rafał Flis ze stowarzyszenia Maraton Toruński, dyrektor biegu.

Nocna Dycha Kopernikańska wystartuje zgodnie z nazwą na dystansie 10 kilometrów. Start biegu będzie ustawiony przy Centrum Handlowym Atrium Copernicus, meta natomiast na Stadionie Miejskim przy ul. Bema. Zawodnicy pobiegną ulicami Zółkiewskiego, Szosą Lubicką i Traugutta w kierunku Rynku Nowomiejskiego, dalej na Bulwar Filadelfijski a potem przez teren Bydgoskiego Przedmieścia skierują się na metę przy ul. Bema. Nocna Dycha Kopernikańska będzie miała w tym roku jeszcze jedną odsłonę. – Zaplanowaliśmy również dystans 5 kilometrów dla biegaczy, którzy mają mniejsze doświadczenie sportowe. Nocna piątka wystartuje w okolicach mostu drogowego na Bulwarze Filadelfijskim. Wychodzimy naprzeciw osobom, które sygnalizowały nam, że chciałyby wziąć udział w imprezie, ale na krótszym dystansie i towarzyszyć swoim bliskim czy znajomym, którzy pobiegną na 10 kilometrów. Liczymy, że dzięki temu na trasie pojawią się nawet całe rodziny  – tłumaczy Rafał Flis. Maksymalnie podczas wyścigu wystartować może 2000 osób, ale organizatorzy szacują, że na mecie pojawi się około 1500 biegaczy. – W ubiegłym roku do mety dobiegło 1100 osób, więc na pewno podczas tegorocznej edycji pobijemy rekord zeszłorocznych zawodów – zapowiada Rafał Flis.

Wśród wielu imprez biegowych w Polsce pojawiła się również moda na nocne bieganie. Dla wielu biegaczy to jedyna dogodna pora, żeby znaleźć czas na trening, wielu ceni sobie wieczorny spokój na ulicach i chodnikach, a w lecie bieganie po zmroku to prawdziwe ukojenie od upalnych dni. Nocna Dycha Kopernikańska wystartuje o 22.00, zakończenie biegu zaplanowano o 23.45. Zawodnicy biegnący 5 kilometrów wystartują o 22.45 z limitem czasu 50 minut. Na mecie na zawodników czekać będą oryginalne medale. – Każdy medal jest ręcznie robiony, ceramiczny, wytworzony tutaj w Toruniu – zdradza Flis. Na dobry początek biegu zaplanowano również pokaz sztucznych ogni. Jak w przypadku każdego biegu prowadzona będzie klasyfikacja generalna, kobiet oraz poszczególnych grup wiekowych. Osoby zameldowane w Toruniu na stałe będą również klasyfikowane w Mistrzostwach Miasta Torunia.

Nocne biegi zyskały już popularność w wielu innych miast. Nocne zawody organizowane są między innymi w Poznaniu, Krakowie i Gdyni, a toruńska Dycha Kopernikańska jest kolejną imprezą, która integruje biegaczy letnią porą. Toruński bieg może podobać się szczególnie przyjezdnym zawodnikom, którzy będą mogli podziwiać iluminację starówki wieczorową porą. Może dla kogoś bieg będzie również alternatywą dla wieczornego spaceru?     Nie pozostaje nic innego, jak życzyć niezapomnianych wrażeń i osobistych rekordów!

Maria Marcinkowska
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.