Najmłodsi wyruszą w podróż po świecie filmu

Już w następnym tygodniu, w kulturalnej przestrzeni Torunia, zadebiutuje specjalna propozycja dla dzieci i młodzieży. Mowa o Festiwalu Młode Kino, które dedykowane jest najmłodszym odbiorcom kinematografii.

– Od zawsze marzyło mi się, by Fundacja Biuro Kultury zorganizowała wydarzenie dla dzieci i młodzieży – opowiada Katarzyna Jaworska, inicjatorka Młodego Kina. – W Toruniu i naszym regionie nie ma festiwalu filmowego, który byłby dedykowany właśnie tej grupie odbiorców. Dlatego też chcemy zabrać milusińskich i młodzież w piękną podróż po świecie filmów, żeby od najmłodszych lat kształtować w nich wrażliwość estetyczną w postrzeganiu sztuki filmowej.  

Festiwal Młode Kino skierowany jest do pięciu grup wiekowych: 4+, 6+, 10+, 13+ oraz 15+. Ze względu na fakt, że jest to pierwsza edycja wydarzenia, w przyszłości formuła kategorii wiekowych może ulec zmianie. – Ogromne zainteresowanie, z jakim spotkała się pierwsza edycja Młodego Kina, wskazuje, że istnieje wielka potrzeba i wręcz konieczność tworzenia żywej filmowej przestrzeni dla dzieci i młodzieży w naszym mieście – uważa Katarzyna Jaworska. – Festiwal w swym zamierzeniu ma być wydarzeniem ogólnopolskim, które w sposób widoczny wpisze się na kalendarz wydarzeń dedykowanych młodej widowni. Niedosyt takich imprez jest wciąż duży, dlatego niezmiernie cieszę się, że nasz pomysł stał się odpowiedzią na potrzeby, jakie istnieją na rynku. 


Językiem młodego pokolenia

W ramach festiwalu przygotowano pasma filmowe, m.in. Maluchowo czy Panorama Młodego Kina. Każde z nich ma za zadanie zainteresować najmłodszych odbiorców kina wszystkim, co jest związane z filmem, i zaprezentować produkcje ukazujące ponadczasowe wartości. – Selekcja filmów obejmuje przede wszystkim kino najnowsze – przyznaje Katarzyna Jaworska. – Podczas wyboru repertuaru kierowaliśmy się głównie naszym doświadczeniem filmowym. Postawiliśmy na produkcje opowiadające językiem odpowiednim i interesującym dla młodego pokolenia, jednocześnie zachowując przyświecającą nam od lat zasadę – doboru dzieł o wysokiej jakości artystycznej i osobistej. Sami jesteśmy rodzicami, dlatego temat wrażliwości młodego odbiorcy i jego potrzeb jest nam bardzo bliski.

Żeby przybliżyć kino w jak najszerszym spektrum, powołane zostało również pasmo Mistrzowie. W ramach niego zostanie zaprezentowana klasyka polskiej animacji i produkcje takie jak „Przygody Gapiszona” w reżyserii Jerzego Kotowskiego. Gościem specjalnym festiwalu będzie nazywany królem polskiego dubbingu – Jarosław Boberek. Ponadto we współpracy z Domem Kultury na Bydgoskim Przedmieściu zorganizowane zostaną warsztaty filmowe, które odbędą się 9 grudnia i stanowią  aneks do całej imprezy. Komplet wejściówek na wydarzenia festiwalowe został już zarezerwowany, jeśli jednak dana osoba nie pojawi się 15 minut przed pokazem filmowym, będą one anulowane.


Olga Taraszka

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.