Budżet partycypacyjny: mieszkańcy wybrali projekty
fot. Dominika Lipińska

Budżet partycypacyjny: mieszkańcy wybrali projekty

Wiadomo już, co będzie zrealizowane w ramach budżetu partycypacyjnego 2018. Do rozdysponowania była kwota ponad 7 mln zł. Wygrało 56 projektów, na które zagłosowało 55 tys. torunian.

Jak co roku 30 procent środków z budżetu trafiło do puli ogólnomiejskiej, a 70 do pul lokalnych. W głosowaniu, które trwało od 17 do 26 czerwca, torunianie mogli wybierać spośród 126 projektów. Ostatecznie w przyszłym roku zrealizowanych zostanie 56 nowych przedsięwzięć.

Wieża widokowa, impreza bez hałasu

Co nowego pojawi się w naszym mieście? Nowe parkingi, odcinki chodników, oświetlenie, monitoring, doposażenie i stworzenie nowych, więcej zieleni. Ogród Zoobotaniczny wzbogaci się o nowych mieszkańców – pandy małe. Wybudowana zostanie wieża widokowa na skarpie Drwęcy z zamontowanymi budkami lęgowymi dla ptaków. Na Skarpie na elewacji jednego z budynków pojawi się mural w technice 3D o tematyce ekologicznej. Wybrano także imprezy integrujące mieszkańców, m.in. święto Chełmińskiego Przedmieścia, święto seniora i cichą imprezę na starówce. – Z racji kontaktu i współpracy z wieloma osobami ze starówki wiem, że czasami są niezadowoleni z montowania scen w godzinach nocnych czy nadmiernego hałasu podczas nagłaśniania imprez. Myślę, że zupełnie inne byłoby nastawienie mieszkańców, gdyby informowano ich o wszystkich odbywających się w pobliżu imprezach. Zabawa przy muzyce grającej w słuchawkach wydaje się dobrą opcją w sercu miasta. A repertuar? Taki, żeby wszystkie pokolenia mogły się bawić. Mógłby to być na przykład jakiś miks wielopokoleniowych przebojów – Jarosław Zyska, społecznik z Zespołu Staromiejskiego, który zgłosił projekt. – Kolejny pomysł – święto seniora – to projekt, który również przeszedł pomyślnie głosowanie. Ma zintegrować seniorów, ale przede wszystkim ich zaktywizować, angażując w organizację wydarzenia.

 

Trampoliny, sterylizacja i nowa plaża

W przyszłym roku Toruń wzbogacony zostanie o trampolinowy plac zabaw na Barbarce. Na terenie Hospicjum Nadzieja wybudowany będzie plac zabaw z urządzeniami dostosowanymi do potrzeb dzieci niepełnosprawnych. Sfinansowany zostanie także pomysł „Przywróćmy plażę nad Wisłą”. Przygotowanie plaży, w sąsiedztwie Zamku Dybów, wiązać się będzie m.in. z wyrównaniem terenu nad Wisłą, nawiezieniem piasku z dna Wisły, utworzeniem boiska do siatkówki plażowej, przebieralni, zatrudnieniem ratowników.

W głosowaniu przeszedł również projekt remontu kolejnych kojców dla psów w schronisku dla zwierząt. Od trzech lat składano projekt dotyczący sterylizacji wolno żyjących kotów – w końcu z sukcesem. Są środki na wysterylizowanie 300 kotów, w tym 250 kotek żyjących na terenie Torunia. – Oczywiście na razie nie wiadomo, jaki podmiot będzie wykonywał sterylizację, ale najważniejsze, że przyznano na ten cel środki. Potrzeby nie maleją, kotów jest nadal dużo. Rok temu tylko nasza fundacja wysterylizowała 300 zwierząt i co roku potrzeby znacznie przekraczają możliwości – mówi Lidia Jarosz, prezes Fundacji Kot.

 

W głosowaniu najbardziej aktywni byli mieszkańcy Czerniewic. Najmniej torunianie z osiedla Staromiejskie – tam wszystkie projekty zostały wybrane, ponieważ suma ich wartości nie przekraczała przeznaczonej na ten rejon puli pieniędzy. Aż 47 procent głosów oddano drogą elektroniczną.

 

Hanna Wojtkowska

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.