Spędź wakacje bezpiecznie!

Bezpieczny wypoczynek to podstawa udanych wakacji. Dobrze wiedzieć, jak zareagować w sytuacjach zagrożenia. Takiej wiedzy nigdy nie jest dosyć.

 

Bezpieczne i Ekologiczne Wakacje to akcja Stowarzyszenia Integracja i Współpraca, która od kilku lat promuje nie tylko bezwypadkowe wakacje. Zaczęło się w Mielnie –  tam odbyła się pierwsza akcja. Koncentrowała się na uświadamianiu młodych ludzi o szkodliwości używek. Z czasem poszerzona została o udzielanie pierwszej pomocy.

W tym roku w ciągu dwóch miesięcy – od początku lipca do końca sierpnia – przeprowadzana jest w dwudziestu miejscowościach. Prym wiedzie nasze województwo, choć odbędzie się także m.in. w Legnicy, Włodawie, Białymstoku czy w Warszawie.

 

Pokazy, gry, zabawy, konkursy – Bezpieczne i Ekologiczne Wakacje mają formę festynu towarzyszącego zwykle innym imprezom organizowanym w danej gminie, czyli świętowaniu dni miasta, powiatu czy festynom dożynkowym. W Toruniu, 15 sierpnia, będzie towarzyszyć Festiwalowi Wisły. Co w ramach akcji się dzieje? Spotkanie z policjantami jest okazją, żeby wejść do radiowozu, zebrać odciski palców czy zobaczyć umiejętności psów policyjnych. Mundurowi uczą rodziców, jak rozpoznawać symptomy uzależnienia u dzieci. Strażacy zapraszają do swoich wozów, ratownicy medyczni edukują w zakresie udzielania pierwszej pomocy wszystkie pokolenia – od przedszkolaka do seniora. Dzieci próbują zapamiętać ważne numery alarmowe. Podczas spektaklu dla najmłodszych, przygotowanego przez toruński teatr Afisz, najmłodsi zyskują wiedzę na temat segregacji śmieci. W sierpniu organizowane akcje w większym stopniu skupią się na bezpieczeństwie w drodze do szkoły.

– W tym roku planujemy zdecydowanie więcej pokazów. Stąd na przykład w Toruniu w związku z Festiwalem Wisły organizujemy pokazy strażackie na wodzie. Jazda w narko- i alkogoglach, a także obecność symulatorów dachowania i zderzeń to kolejna okazja do zdobycia ciekawych doświadczeń dla uczestników naszej akcji – wymienia Jakub Janiszewski ze Stowarzyszenia Integracja i Współpraca.  – W tym roku podczas akcji rozdajemy maseczki do sztucznego oddychania. To tegoroczna nowość.

 

Letnie akcje przed nami jeszcze między innymi w Brodnicy, Kowalewie Pomorskim, Toruniu czy Chełmnie. Stowarzyszenie planuje poszerzyć promowanie bezpieczeństwa o zimowy wypoczynek. – Od grudnia do lutego chcielibyśmy prowadzić akcję w szkołach. I nie tylko w szkołach. Mamy propozycję ze Szklarskiej Poręby, żeby na temat bezpieczeństwa szkolić przy wyciągu narciarskim – dodaje Jakub Janiszewski.

 

Akcję wspiera m.in. marszałek województwa kujawsko-pomorskiego, Departament Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu, Krajowa Spółka Cukrowa, Żabka Polska SA, Grupa BPS, Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, Ghelamco.

 

Hanna Wojtkowska

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.