Na Tor-Torze zadomowiły się łyżwiarskie sławy!
Fot. Nadesłane

Na Tor-Torze zadomowiły się łyżwiarskie sławy!

Soliści, solistki, pary sportowe oraz pary taneczne – ponad 300 sportowców, z całego świata przyjechało do Torunia, żeby zmierzyć się podczas prestiżowego turnieju Mentor Toruń Cup 2017. Zmagania powoli dobiegają końca, tymczasem sprawdzamy, jakie nastawienie do tego wydarzenia mają zawodnicy z Torunia.

W ostatnich dniach Toruń stał się światową stolicą łyżwiarstwa figurowego. Wszystko za sprawą turnieju Mentor Toruń Cup 2017, który rozpoczął się 10 stycznia i potrwa do jutra. Lodowisko Tor-Tor w ostatnich dniach odwiedziło aż 380 zawodników z 34 państw. Wśród nich nie zabrakło wielu zdolnych torunian. – Mentor Toruń Cup jest dla nas przede wszystkim sprawdzeniem formy przed mistrzostwami Europy i jednocześnie zawodami, na których można dodać sobie punktów do światowego rankingu ISU – opowiada Maksym Spodyriev, łyżwiarz figurowy z MKS-u Axel Toruń. – Jesteśmy podekscytowani tymi zawodami i chcemy pokazać naszej toruńskiej publiczności starannie przygotowane programy.

W barwach toruńskiego MKS-u Axel podczas Mentor Toruń Cup można zobaczyć aż 32 reprezentantów. Są to m.in. para Natalia Kaliszek i Maksym Spodyriew oraz Agnieszka Rejment – wszyscy oni są medalistami grudniowych mistrzostw Polski. – Po mistrzostwach Polski nie mieliśmy za dużo czasu, żeby odpocząć i zregenerować siły. Trzeba było utrzymać formę i regularnie trenować – wspomina Maksym. – W ciągu tygodnia były to zazwyczaj: dwa treningi dziennie na lodzie oraz trzy ogólnorozwojowe na siłowni. Do tego ćwiczyliśmy balet, tańce towarzyskie czy hip-hop. Zarówno w rywalizacjach indywidualnych, jak i zmaganiach parowych zawodnicy startują w kilku kategoriach wiekowych – novice, junior oraz senior. Faworytami niemal w każdej z nich są łyżwiarze z Europy i Rosji. Na tafli Tor-Toru swoje umiejętności zaprezentuje także wielu wyśmienitych sportowców z Australii, Filipin, Tajwanu, Japonii czy Hongkongu. Najbardziej rozpoznawane twarze turnieju to Peter Liebers z Niemiec, Brendan Kerry z Australii czy para taneczna Sara Hurtado i Kirill Khalyavin z Hiszpanii. Wśród polskich sław łyżwiarstwa figurowego na występ w Toruniu zdecydowali się Krzysztof Gała, mistrz Polski seniorów, i Coco Colette Kamiński – brązowa medalistka MP Seniorów w Katowicach. Wstęp na teren lodowiska Tor-Tor podczas przebiegu rywalizacji jest bezpłatny. Do niedzieli od 9.00 do 20.00 można śledzić zmagania w turnieju.

Widowiskowa gala na zakończenie
- Mentor Cup to dla mnie ważne zawody, ponieważ mogę rywalizować z zawodniczkami nie tylko z Polski, ale z całego świata – przyznaje Agnieszka Rejment z MKS-u Axel Toruń. – Fajne jest to, że mogę startować na swoim lodowisku przed toruńską publicznością. Na sobotniej gali, wspólnie z innymi zawodnikami z Torunia, zaprezentujemy układ promujący nasz klub. Coroczną atrakcją podczas turnieju Mentor Toruń Cup jest gala łyżwiarska. Odbędzie się ona w sobotę, 14 stycznia, o godz. 17.00. Na wyjątkowość tego wydarzenia wpływa fakt, że najlepsi zawodnicy z całego świata zaprezentują podczas gali swoje popisowe programy. Wstęp dla wszystkich chętnych jest bezpłatny.

Olga Taraszka
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.