Czysty brzeg przyciągnie turystów
Fot. Joanna Wojno-Wolska

Czysty brzeg przyciągnie turystów

Wisła stanowi ozdobę Torunia, a będzie tym większą, jeśli podczas spaceru jej brzegami nie będziemy potykać się o śmieci. Akcja Odetchnij nad Wisłą to wspólne sprzątanie brzegu Królowej Polskich Rzek. Każdy może się przyłączyć.

Pewnie wielu turystów i torunian chętnie wybrałoby się na piknik nad Wisłą, ale w sąsiedztwie śmieci na pewno nie będzie należał do najbardziej udanych i nie będzie smakował należycie. Nawyk wyrzucania wszystkiego gdzie popadnie nadal jest naszą narodową przywarą. Małymi krokami czas zacząć zmieniać ten polski nawyk. – Nasze wydarzenie wiąże się z palącą potrzebą ponownego odkrycia wiślanych wspaniałości. Żeby turysta, który przyjeżdża do Torunia, ale również mieszkańcy miasta, oprócz zwiedzania starówki mogli wybrać się nad Wisłę i odpocząć w czystym otoczeniu. Przeprawa barką czy „Katarzynką” na drugi brzeg zwykle kończy się wielkim rozczarowaniem – turysta natknie się na przepełnione kosze i rozrzucone śmieci. Czas to zmienić – mówi o inicjatywie Filip Malinowski z Fundacji Zdrowego Życia.

W niedzielę chętni na nadwiślane porządki spotkają się na Bulwarze Filadelfijskim, skąd starymi łodziami, wypożyczonymi za darmo od załogi Slow Flow Guru, przepłyną na wysokość „Budowlanych”. Zaopatrzeni w rękawiczki i worki przejdą tyralierą aż do Zamku Dybowskiego. Nad Martwą Wisełką uczestnicy przeprawią się tyrolką. – Sprzątając brzeg kanału polskiej Wisły, chcemy pokazać, że warto odwiedzać ten urokliwy zakątek, warto przywrócić tam pływanie łodziami. Do udziału w wydarzeniu szczególnie zachęcamy rodziny z dziećmi – wierzymy, że jeśli najmłodsze pokolenie posprząta papierki, to w przyszłości na pewno nie będzie ich wyrzucać. Liczymy na zrobienie kilku kursów z chętnymi – dodaje Filip Malinowski.

Po sprzątaniu na torunian czekać będą kulinarne rozkosze podniebienia przy Zamku Dybów (również dla wegetarian i wegan), a także panel dyskusyjny o przyszłości Wisły, możliwościach zagospodarowania brzegów rzeki i odpowiedniego zadbania o ten teren. Warto przypomnieć, że jednym z projektów w budżecie partycypacyjnym jest przywrócenie plaży w sąsiedztwie zamku, która istniała tam jeszcze w latach 70. ubiegłego stulecia. – Wielu torunian pamięta plażowanie nad Wisłą. Przecież do Kamionek nikt nie jeździł, bo nie było czym. Czyste lewobrzeże na pewno stanie się atrakcyjne dla odwiedzających i ożywi tę część Wisły – uważa Filip Malinowski. Sprzątanie zaplanowane jest jako impreza cykliczna. Szczegóły wydarzenia można śledzić na Facebooku, wpisując – Fundacja Zdrowego Życia.

Hanna Wojtkowska

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Odetchnij nad Wisłą

18 czerwca

godz. 11.00-15.00

Start: Bulwar Filadelfijski