Komunikacja miejska wyjedzie na nowe tory
Piotr Reich z toruńskiego MZK Fot. Joanna Wojno-Wolska

Komunikacja miejska wyjedzie na nowe tory

Komunikacja miejska w Toruniu staje przed ogromną szansą na rozbudowę i dofinansowanie. Wszystko za sprawą projektu BiT-City II, realizowanego w ramach programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Sprawdzamy, co znalazło się na liście inwestycji.

Projekt BiT-City II zakłada przede wszystkim budowę linii tramwajowej, prowadzącej na osiedle JAR oraz zakup dodatkowych tramwajów niskopodłogowych i autobusów niskoemisyjnych. Ponadto w ramach projektu zostanie podjęta dalsza modernizacja torowisk tramwajowych – przy ul. Bydgoskiej, od pl. Daszyńskiego do ul. Ślaskiego, od pl. Niepodległości do ul. Reja oraz od ronda bp. Jana Chrapka do ul. Podgórnej. – Unia Europejska stawia na transport niskoemisyjny, w tym szynowy – przekonuje Piotr Reich z MZK w Toruniu. – Celem projektu BiT-City II jest integracja zbiorowego transportu publicznego z transportem kolejowym. Co więcej zakłada on poprawę sprawności funkcjonowania i atrakcyjności podróżowania transportem zbiorowym oraz optymalizację podziału zadań przewozowych między środkami transportu z preferencją dla transportu zbiorowego. Projekt ten ma przeciwdziałać zmniejszaniu się liczby osób korzystających z transportu zbiorowego oraz integrować środki transportu w węzłach przesiadkowych. Realizacja projektu wpłynie na rozwój infrastruktury technicznej przy równoczesnej poprawie stanu środowiska naturalnego. Wszystko to poprzez zwiększenie udziału ekologicznego transportu szynowego w przewozach zbiorowych.
Wniosek o dofinansowanie projektu „Poprawa funkcjonowania komunikacji miejskiej w Toruniu - BiT-City II” został złożony 30 grudnia 2016 r. w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Projekt ten jest pozakonkursowy i spotkał się ze wstępną akceptacją do realizacji zarówno w zakresie rzeczowym, jak i kwotowym. Wartość przedsięwzięcia szacowana jest na 400,28 mln zł. Z kolei dofinansowanie ma sięgać 195,6 mln zł.
Z myślą o mieszkańcach
Z wdrożenia projektu BiT-City II skorzystają nie tylko pasażerowie MZK. W związku z tym, że projekt ten ma zintegrować środki komunikacji miejskiej, stanowi ogromne udogodnienie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. – W ostatnich latach Toruń przeszedł swoistą rewolucję komunikacyjną – uważa Marek Borowski, mieszkaniec osiedla JAR. – Zmiany są widoczne gołym okiem. Cieszy ogromnie fakt, że w Toruniu posiadamy nowoczesną sieć komunikacji miejskiej,
z której z łatwością mogą korzystać osoby niepełnosprawne. Jazda swingiem jest naprawdę dużym udogodnieniem. Sprawna komunikacja miejska to największa duma mieszkańców. Fakt, że w najbliższej perspektywie pojawią się nowe inwestycje i zarazem nowe możliwości cieszy tym bardziej.
Obecnie wniosek o dofinansowanie podlega ocenie Centrum Unijnych Projektów Transportowych (CUPT), w oparciu o kryteria przyjęte przez Komitet Monitorujący. Integracja środków transportu oraz poprawa bezpieczeństwa to tylko niektóre korzyści płynące z wykonanych w ramach wspomnianego projektu zadań.
Olga Taraszka
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.