Młyn Wiedzy będzie jeszcze większy
Nowe przestrzenie Młyna Wiedzy będą poświęcone kulturze Fot. Joanna Wojno-Wolska

Młyn Wiedzy będzie jeszcze większy

Niespełna 12,5 mln zł – to właśnie taka kwota zostanie przeznaczona na rozbudowę Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy”. Wszystko za sprawą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które przekazało Gminie Miasta Toruń dofinansowanie. Sprawdzamy, co zostanie zrealizowane już w tym roku!

Z myślą o młodych
Dofinansowanie uzyskane z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wynosi dokładnie 12 416 318,23 zł . Jego podstawowy cel to promocja kultury i budowa nowoczesnej przestrzeni do jej rozwoju. Realizacja projektu Centra Innowacyjnej Edukacji pozwoli już wkrótce stworzyć w Toruniu kulturalny obiekt na najwyższym poziomie. – W ramach projektu będzie realizowana koncepcja Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy” jako centrum kultury – opowiada Marcin Centkowski z Centrum. – Koncepcja ta zakłada stworzenie przestrzeni dedykowanej w szczególności ludziom młodym, sprzyjającej poznaniu ich własnego, zmieniającego się w tym okresie burzliwie, ciała i umysłu. Przestrzeni, która ułatwiałaby głównie młodym ludziom zrozumienie samych siebie oraz otaczającego ich świata, zidentyfikowanie swoich potrzeb, a także rozpoznanie własnych zainteresowań i pasji.
Otrzymana kwota pozwoli w Toruniu stworzyć nowe możliwości edukacyjne i efektywnie wykorzystać potencjał budynków przy ul. Władysława Łokietka 1-3. Dzięki temu zwiększy się oferta wydarzeń kulturalnych, a atrakcyjne inicjatywy dotrą do wielu młodych odbiorców sztuki. – Adaptacja budynków zlokalizowanych przy ul. Władysława Łokietka pozwoli na stworzenie wystawy dla młodzieży oraz sali modułowych, z możliwością czasowej modyfikacji i dzielenia na sale warsztatowe, pokazowe, szkoleniowe i konferencyjne, w których realizowany będzie program kulturalno-edukacyjny – wymienia Marcin Centkowski. – W ogólnodostępnej przestrzeni znajdzie się również miejsce pod dodatkową infrastrukturę w postaci czytelni książek i czasopism popularnonaukowych. Przestrzeń czytelni zaaranżowana zostanie
w sposób umożliwiający organizację spotkań, dyskusji oraz tzw. naukowych czy kulturalnych kafeterii.
– W Toruniu Młyn Wiedzy to zdecydowanie jedna z najaktywniej działających instytucji kultury – uważa Mirosław Kaźmierski, mieszkaniec Torunia. – To ogromnie cieszy, kiedy słyszy się, że nasze dzieci będą miały szerokie perspektywy rozwoju i będą mogły korzystać
z bogatej gamy warsztatów. Z pewnością będę śledził przebieg prac inwestycyjnych i korzystał z aktualnej oferty Centrum.

Plan na 2017 rok
Obszar Młyna Wiedzy ma ulec znacznym przemianom w czwartym kwartale 2019 roku. Jednak już pierwsze plany inwestycyjne związane z nowym dofinansowaniem zostaną zrealizowane w bieżącym roku. – W tym roku ma zostać wyłoniona firma, która przeprowadzi roboty budowlane związane z adaptacją nieruchomości na cele działalności kulturalnej – zdradza Marcin Centkowski. – W tym roku planowane jest również rozpoczęcie prac nad utworzeniem wystawy stałej.

Olga Taraszka
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.