Nie zwlekaj i sprawdź, jak smakuje tradycja
Gęsina do menu trafia nie tylko w naszym województwie, serwowana jest w całym kraju Fot. Jacek Koślicki

Nie zwlekaj i sprawdź, jak smakuje tradycja

Aromatyczny smak i bogactwo składników odżywczych to walory, które wyróżniają kujawsko-pomorską gęsinę. Zobaczcie, gdzie 11 listopada będziecie mieli okazję jej skosztować i dlaczego warto sięgnąć po nią nie tylko od święta.


Kujawsko-Pomorska Gęsina na św. Marcina to ogólnopolska akcja społeczna, która ma na celu promocję regionu kujawsko-pomorskiego. Organizowana jest ona przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Jak się okazuje, warto obecnie inwestować w gęsinę, gdyż przeżywa ona na polskich stołach swoisty renesans. Coraz częściej sięgamy po nią zarówno ze względu na niepowtarzalny smak, jak i bogactwo składników odżywczych. – Gęsina to mięso, które obecnie wraca do nas na stół. Niegdyś było często podawane, a teraz w końcu doczekało się powrotu na nasz rynek – zauważa Piotr Hewelt, szef kuchni w restauracji Centrum Sportu i Rekreacji „Olender”. – Gęsina robi się coraz bardziej popularna, widać to między innymi po restauracjach – z roku na rok zwiększa się na nią zapotrzebowanie. Jest też coraz więcej restauracji, które podają gęsinę przez cały rok.

Z czym smakuje najlepiej?
Gęsina to mięso, które można podawać na wiele sposobów, w towarzystwie najróżniejszych dodatków. Sól i majeranek to dwie podstawowe przyprawy, które sprawiają, że gęsina nabiera wyrazistego aromatu. Szefowie kuchni, ze względu na wyjątkowy smak mięsa, zgodnie polecają degustację gęsiny, szczególnie w klasycznej odsłonie. – Ciężko określić, z czym najczęściej podaje się gęsinę, akurat w naszej restauracji podajemy ją w postaci gulaszu z żołądków. Oprócz tego gęsina z pewnością dobrze smakuje z kopytkami i modrą kapustą – opowiada Marcin Drążkowski, szef kuchni w restauracji Jan Olbracht Browar Staromiejski. – Tak podana gęsina to wersja klasyczna, ale można coraz częściej zauważyć, że do takiej klasyki się powraca.
Gęsina oprócz tego, że jest mięsem smacznym, wyróżnia się bogatą zawartością składników odżywczych. Posiada ona szereg witamin z grupy B oraz minerały, tj. fosfor czy wapń. W składzie gęsiny nie brakuje także kwasów omega-3 i omega-6, które mają wpływ na obniżenie poziomu cholesterolu. – Klasycznym podaniem gęsiny jest filet z gęsi, z karmelizowanym jabłkiem i żurawiną. Osobiście uważam, że gęś najlepiej smakuje, kiedy jest pieczona w całości, podawana z kopytkami bądź kluskami śląskimi, z sosem i z modrą kapustą – przekonuje Piotr Hewelt. – Gęsina jest na tyle smacznym mięsem, że jeśli przekombinuje się jej podanie, to można popsuć tylko efekt końcowy i pozbawić ją naturalnego aromatu.

Festiwal w Przysieku
Kujawsko-Pomorski Festiwal Gęsiny w Przysieku zbliża się wielkimi krokami. Odbędzie się on 11-12 listopada. Jest to obecnie jeden z największych kiermaszy gęsich tuszek i wyrobów z gęsi w Polsce. Ideą festiwalu jest połączenie tradycji związanej z dniem Świętego Marcina oraz z Narodowym Świętem Niepodległości. Festiwal od lat słynie z promocji wyrobów z gęsiny, której towarzyszy cykl szkoleń i prezentacji.

Olga Taraszka
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.