Toruń nie do podrobienia

Dziś będzie pozytywnie.

Pozwolę sobie. Ostatnio wszędzie wokół czuję dziwny marazm i narzekanie. Długo się nad tym zastanawiałam... może po prostu koniec wakacji tak na niektórych działa, może perspektywa czerwonych liści i krótszych wieczorów. Ale niestety... nie potrafimy doceniać tego, co jest wokół nas i cieszyć się z tego. Mówię konkretnie o Toruniu. Nie inaczej. W naszym mieście dzieje się bardzo dużo. Co więcej, są to wydarzenia na skalę ogólnopolską czy europejską. Spokojnie mogą z nas brać przykład. A pewnie i wielu bierze, bo jak Państwo wiedzą chociażby niedawny Festiwal Światła zaadoptowały u siebie również inne miasta w naszym kraju. Czerpią z nas przykład. I co więcej – skopiować można wszystko. Każdy pomysł. Można przetworzyć lepiej lub gorzej. Ale klimatu przenieść się nie da. A ten u nas jest niepowtarzalny. Niestety zamiast cieszyć się z tego i próbować go współtworzyć, wciąż narzekamy. Jak impreza dla mas – to kicz i tandeta, jak sztuka wysoka – to pieniądze wydane na niszowe imprezy. Generalnie sukces polega na tym, że jedno z drugim się uzupełnia. Każdy jest inny i czegoś innego w mieście szuka. Czegoś innego oczekuje. Toruń daje nam wiele. Od nas zależy, czy z tego skorzystamy, czy utkwimy w tym marazmie.

 

Tymczasem w sobotę, 2 września, na starówce wielkie świętowanie. Święto ulic Szerokiej i Królowej Jadwigi po raz kolejny uświetni pokaz mody na specjalnym wybiegu zbudowanym wzdłuż głównego traktu. Pokaz kolekcji jesienno-zimowej, animacje dla dzieci czy występy zespołów młodzieżowych. Święto ma pokazać naturalne atuty najważniejszej toruńskiej ulicy, prezentować jej społeczność i przedsiębiorców. Bohaterami są torunianie, nie są to modelki i modele z profesjonalnej agencji, a zwykli mieszkańcy. Bo Toruń to miasto dla ludzi. Otwarte i tworzące wyjątkowy klimat. Pamiętajmy o tym i nie dajmy się zatracić. Traumatyczne historie zawsze były i będą nośne. Zapadają głębiej i mocniej. Ale my możemy zrobić wiele, by Toruń był zapamiętywany jako piękne miasto, pięknych ludzi. Tego nam wszystkim życzę.

Żaneta Lipińska-Patalon
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.