David Lynch w toruńskim CSW!
Fot. Joanna Wojno-Wolska

David Lynch w toruńskim CSW!

Filmy krótkometrażowe, wideoklipy, utwory muzyczne, projekty designu, fotografie i obrazy olejne – już tej jesieni w Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” zaprezentowany zostanie dorobek nietuzinkowego artysty – Davida Lyncha. Wszystko to w ramach festiwalu Camerimage, który w tym roku zostanie zorganizowany już po raz 25.David Lynch to jeden z najbardziej kontrowersyjnych twórców filmowych. Powszechnie znany jest jako reżyser serialu Miasteczko Twin Peaks, którego kontynuacja planowana jest na maj tego roku. – David Lynch to artysta renesansowy i często bierze na warsztat różne dziedziny sztuki – podkreśla Marek Żydowicz, dyrektor festiwalu Camerimage. – W związku z tym postanowiłem zaproponować mu stworzenie wystawy, jaka do tej pory nigdzie indziej nie miała miejsca. Naprawdę niezwykle rzadko mamy do czynienia z tak wszechstronnym artystą, jakim jest niewątpliwie David Lynch. Twórca ten próbuje znaleźć drogę do tego, co nieświadome i za pośrednictwem różnego rodzaju arcydzieł dzieli się z nami swoimi spostrzeżeniami. Zorganizowana przez nas wystawa pozwoli bezpośrednio dotknąć warsztatu Davida Lyncha. Oglądając jego obrazy, możemy mieć pewność, że obcujemy z twórcą, który ma własny styl i swobodnie poddaje się różnym inspiracjom.

Setki niezwykłych prac
W ramach wystawy zostanie zaprezentowanych ponad 300 prac, które stanowią część dorobku artystycznego Davida Lyncha. Wśród nich pojawią się: filmy eksperymentalne, dzieła plastyczne, prace rzeźbiarskie, utwory muzyczne czy projekty designu. – Uważam, że filmy Davida Lyncha są trudne, ale nie cyniczne – opowiada Marek Żydowicz. – Ideą wystawy jest to,  żeby poznać nie tylko dorobek filmowy artysty, ale także zrozumieć specyfikę jego twórczości plastycznej. Trzeba przyznać, że sztuka Lyncha jest wykalkulowana, ale ma jednocześnie swoją logikę. Wystawa retrospektywna jest okazją do tego, by wejść w świat Davida Lyncha i poznać jego sposób myślenia. Artysta poprzez swoje dzieła próbuje zbudować pomost pomiędzy dwiema półkulami mózgu. Jednocześnie łączyć tę, która odpowiada za wyobraźnię i wrażliwość z tą, która jest kwintesencją logicznego myślenia. Twórca ten jest absolutnie niezależny i wolny, to człowiek wybitny, który potrafi dostrzec różnego rodzaju patologie zachodzące we współczesnej sztuce. Obecnie nieustannie dopracowujemy projekt wystawy, by efekt finalny był na jak najwyższym poziomie.

Inauguracja wystawy odbędzie się 12 listopada w CSW w Toruniu. Dzieła Davida Lyncha będą dostępne do 25 lutego 2018 r. Organizatorem wystawy retrospektywnej, w ramach festiwalu Camerimage, jest CSW i Fundacja Tumult przy wsparciu Fundacji Sztuki Świata. Pomysłodawcą przedsięwzięcia i autorem jego koncepcji jest dyrektor festiwalu Camerimage Marek Żydowicz. 25. edycja festiwalu Camerimage odbędzie się 11-18 listopada w Bydgoszczy.

Olga Taraszka
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.