Mieszkanie dla Młodych? Warto się pospieszyć
Fot. Mateusz Patalon

Mieszkanie dla Młodych? Warto się pospieszyć

Mieszkanie dla młodych to rządowy projekt wsparcia dla rodzin lub osób samotnych kupujących nieruchomość. W przeciwieństwie od pomocy, która była udzielana kiedyś w tym programie możemy kupić także na rynku wtórnym. Warunki bezwzględne: wiek do 35 lat i brak w posiadaniu innej nieruchomości.

 


Program MDM polega na dofinansowaniu wkładu własnego. Podstawowa wysokość dofinansowania wynosi 10 procent wartości nieruchomości - jeśli jesteś singlem albo jesteście małżeństwem, ale nie macie dzieci. Wysokość wsparcia może wynieść 15 procent wartości nieruchomości - jeśli wychowujesz jedno dziecko (własne lub przysposobione), 20 procent - jeśli wychowujesz dwoje dzieci lub 30 procent - jeśli wychowujesz przynajmniej troje dzieci.

Żeby skorzystać z pomocy państwowej należy wybrać bank, który posiada umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Najlepiej nie stosować tej opcji, jako jedynego kryterium. Przeliczmy miesięczne raty w kilku wariantach, skalkulujmy propozycję z dofinansowaniem  i najtańszej placówce, która go nie udziela.

Kredyt może być zaciągnięty tylko w złotówkach,  na co najmniej 50 procent ceny mieszkania lub domu, na czas nie krótszy niż piętnaście lat. Jednym z kolejnych warunków jest to, że wnioskodawca, który ubiega się o dofinansowanie wkładu własnego, nie może być właścicielem żadnej innej nieruchomości. Odstąpieniem od tego warunku jest fakt, posiadania minimum trójki dzieci. - Problem nie stanowi również sytuacja, w której wnioskodawca otrzymuje mieszkanie lub dom w spadku – tłumaczy Michał Łukaszewski z Biura Pośrednictwa LCM Nieruchomości.

Kolejnymi warunkami do skorzystania z programu MDM jest również znalezienie mieszkania lub domu o odpowiednim metrażu -  W przypadku mieszkań metraż musi wynosić do 75 m², natomiast dom jednorodzinny do 100 m². Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy rodzina posiada co najmniej trójkę dzieci, wtedy powierzchnia obiektu mieszkalnego może wynosić maksymalnie 85 m² a domu do 110 m² – dodaje Michał Łukaszewski.

Kolejnym kryterium skorzystania z programu MDM jest cena metra kwadratowego. Limity cenowe są aktualizowane na początku każdego kwartału. Na toruńskim rynku ceny metra kwadratowego mieszkań spełniających warunki MDM przedstawiają się następująco: rynek wtórny  3857,40 zł/m2 i rynek pierwotny 4714,60 zł/m2.

- Limit metra kwadratowego w Toruniu jest skalkulowany właściwie. Ekonomiczne mieszkania „rodzinne” mieszczą się idealnie w tych parametrach i spełniają normy programu MDM. Większy problem mają osoby chcące zakupić mieszkanie do 50 metrów kwadratowych w bloku czteropiętrowym i w bardziej cenionych lokalizacjach. Rzadko ceny na rynku pozwalają na zakup ich w programie MDM. O kawalerkach lepiej nawet nie wspominać. Program ten w głównej mierze skierowany jest do rodzin z dziećmi – mówi Paweł Dawidowicz  z biura Alfa Investment.

Dofinansowanie dostaniesz, jako ostatnią transzę należności wobec dewelopera - jeśli kupujesz mieszkanie albo dom, które nie zostały jeszcze oddane do użytkowania. Jeśli kupujesz mieszkanie albo dom, które zostały już oddane do użytkowania, dofinansowanie zostanie przekazane na rachunek sprzedającego, jako ostatnia część należności wobec niego.

Jedną z ważniejszych zasad jest to, ze mieszkania lub domu zakupionego w tym programie nie można sprzedać, wynająć czy użyczyć w terminie pięciu lat od dat zakupu. Program zakończy się 30 września 2018, to ostateczna data do której można składać wnioski w ramach „Mieszkania dla Młodych”. Na każdy rok obowiązywania programu zostają przeznaczone ściśle określone środki finansowe. Obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”. Jeśli planujemy zakup mieszkania i będziemy chcieli skorzystać w 2016 roku z programu MDM, to warto to zrobić jak najszybciej. W trzecim i czwartym kwartale możemy się spotkać z sytuacją, gdzie środki na ten rok zostaną już wykorzystane. Na koniec dodamy jeszcze, że w tym roku bardzo dużo wniosków przeszło z końcówki 2015, kiedy puli już zabrakło.

Karolina Owsiannikow
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.