Na wyższy level

Jeśli ktoś lubi świat gier komputerowych, to będzie mógł wejść do niego nie tylko za pomocą klawiatury, ale również fizycznie – szczególnie w upalne wieczory. Brzmi nierealnie i dziwacznie? A jednak. Czeka nas kolejna – dziesiąta już – aranżacja na toruńskiej fontannie. Do muzyki „Cosmopolis”, skomponowanej z okazji inauguracji fontanny przez Krzesimira Dębskiego, z czasem dołączyły melodie filmowe m.in. z „Love Story”, „Gladiatora”, „Draculi” czy „Dziewiątych Wrót”. Teraz kolejna aranżacja multimedialna – do muzyki z gry „Wiedźmin III: Dziki Gon”. Nawet jeśli ktoś nie jest zarażony pasją do gier, posłuchać zawsze można i po raz kolejny zachwycić się urokiem możliwości łączenia światła z wodą. Warto w wieczór 2 czerwca wybrać się na spektakl, w którym tancerze nawiążą charakteryzacjami do postaci z „Wiedźmina” i na pokaz multimedialny nowego programu. Otwarcie nowej aranżacji o 21.30.


Ciekawostka: toruńska fontanna powstała jako jedna z pierwszych multimedialnych w naszym kraju. Autorem wszystkich aranżacji jest Bogumił Palewicz, dziś sławny reżyser światła (ścieżkę zawodową zaczynał jako barman!), którego pomysły możemy podziwiać podczas corocznego Skywaya. A zatrzymując się na chwilę przy „Wiedźminie III”: gracze zwiedzają liczne miejsca, a Geralt poszukuje swoich bliskich. No właśnie. Zbliża się czas wyczekiwanych wakacji i urlopów. Życzę naszym Czytelnikom podróży w urokliwe miejsca z ekipą rodzinną i z przyjaciółmi. Żeby wakacje nie zamieniły się w walkę o szwedzki stół, miejsce na plaży, unikanie trajkoczącego sąsiada z hotelu. Wielu zachwytów realem! Żebyście po wypoczynku czuli, że weszliście na wyższy level duchowy i fizyczny.

Fontanna została uruchomiona 22 czerwca 2008 r., na skwerze przy uniwersyteckiej Harmonijce (skwer nosi dziś imię Lucjana Broniewicza), na obrzeżach toruńskiej starówki. Jej koncepcję opracował toruński artysta Zbigniew Mikielewicz, dokumentację projektową przygotowało Studio Architektury FORMA z Warszawy, a wykonawcą inwestycji była firma Gutkowski z Leszna.
Fontanna nawiązuje do słynnego dzieła Mikołaja Kopernika "O obrotach sfer niebieskich". Ma niewidoczną taflę wody, przysłoniętą granitowymi płytami z wyrytym łacińskim tekstem i schematem układu heliocentrycznego, znanym z 8 strony dzieła toruńskiego astronoma. Na okręgach - orbitach poszczególnych planet - umieszczono 113 dysz wodnych, z których woda może wydobywać się w połączeniu z efektami świetlnymi. Dysza znajdująca się w centrum - w miejscu Słońca - umożliwia wyrzucanie wody na wysokość 5 m, zaś dysze na orbitach - do 4,5 m. Fontanna jest sterowana elektronicznie.
Specjalnie na inaugurację toruńskiego wodotrysku został skomponowany utwór muzyczny "Cosmopolis", którego autorem jest znany polski kompozytor i twórca muzyki filmowej Krzesimir Dębski. W nagraniu "Cosmopolis" wzięli udział muzycy Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej oraz Chór Astrolabium Wyższej Szkoły Bankowej. Układ świateł i wodnych form do muzyki przygotował uznany w Polsce i na świecie reżyser świateł Bogumił Palewicz.
W kolejnych latach powiększa się repertuar utworów stanowiących muzyczne tło do pokazów fontanny. Do muzyki Cosmopolis dołączyły doskonale znane melodie filmowe z Love Story oraz z Gladiatora, a także Oda do Radości (pokaz do tego utworu został opracowany w 2011 r., z okazji polskiej prezydencji w Unii Europejskiej). Od sierpnia 2012 r. zamiast spektaklu do dziwięków Ody do Radości uruchomiony został pokaz do muzyki filmowej Michała Lorenca.


Gladiator, Dziewiąte Wrota, Dracula, Love Story

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.