Młodzi będą walczyć o żużlowy Puchar Świata
fot. Mateusz Patalon

Młodzi będą walczyć o żużlowy Puchar Świata

W Toruniu zmierzą się nastolatkowie z Australii, Holandii, Niemiec, Czech czy Rosji. Już 6 i 7 maja na MotoArenie odbędą się wyjątkowe zmagania na żużlu: zawody Long Track Younh World Cup.


Miniżużel zadebiutuje w Toruniu na najwyższym poziomie. To właśnie nasze miasto będzie gospodarzem zawodów rangi światowej. – W Toruniu mamy swoją szkółkę żużlową i staramy się miłością do czarnego sportu zarażać od małego – podkreśla trener kadry juniorskiej i organizator wydarzenia Jan Ząbik. – Okazuje się, że podobnie dzieje się na całym świecie. O tym świadczą nie tylko listy startowe na zawody, ale i zaangażowanie całych rodzin, które przyjadą do Torunia z odległych zakątków świata. To świetna okazja, żeby młodzi zawodnicy się wykazali. Do dyspozycji mają profesjonalny tor i „oczy” całego żużlowego świata, skierowane na nich. Również dzięki transmisji zawodów w Eurosport.

To, że zawody odbędą się w Toruniu, warto dodać, że po raz pierwszy, to nie przypadek. Jest to nagroda za wyniki, jakie toruńscy adepci Stali Toruń uzyskali w zeszłym roku. Sam trener został wyróżniony awansem na trenera żużlowej kadry miniżużla w naszym kraju. I jak przyznaje dla uczestników biorących udział w rywalizacji, która toczy się pod egidą FIM, czyli Światowej Federacji Motocyklowej, start to poważna sprawa i szansa na rozpoczęcie profesjonalnej kariery na torze. – To dzieciaki, które mają w sobie bardzo duży potencjał.  Mam nadzieję, że najlepsi za kilka lat będą ścigać się na świtowych arenach. Póki co, w Toruniu pierwszego dnia odbędą się zmagania w klasie 125 cc, dzień później 250 cc. Najmłodsi uczestnicy mają trzynaście lat, w pierwszej kategorii przedział wiekowy kończy się na szesnastolatkach, w drugiej siedemnastolatkach – mówi trener.

Łącznie na liście startowej, na której znajdują się reprezentanci siedmiu krajów, znalazło się sześciu Polaków. Z Torunia pojedzie dwóch zawodników – Denis Zieliński i Marcin Turowski. Drugi z chłopców to już utytułowany junior, bo ma na swoim koncie i mistrza Europy i wicemistrzostwo świata w kategorii 125 cc.

Denis Zieliński to zawodnik z dużym potencjałem, trenuje zaledwie rok i na swoim koncie ma już starty w zagranicznych zawodach, gdzie zajmował dobre lokaty. Jak przyznają jego rodzice, zawody w Toruniu to bardzo duże wyróżnienie. – Cieszymy się, że Denis został wyróżniony i może startować w zawodach w klasie, która nie jest jeszcze popularna – mówi Michał Zieliński. – To dla niego duża szansa nie tylko na zaistnienie, ale przede wszystkim na to, żeby się sprawdzić. – Oczywiście mam zawsze będzie się denerwować, obserwując starty z trybun, ale trzeba się z tym liczyć. Jeżeli pozwoliliśmy mu rozpocząć treningi, okazało się, że ma potencjał, to teraz naszą rolą jest wspierać i dodawać otuchy – dodaje Magdalena Zielińska.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Long Track Youth World Cup
6 i 7 maja, godz. 17.00
MotoArena Toruń
wstęp wolny

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.