Jaka karma dla szczeniąt jest najlepsza?

Pies, tak jak człowiek, ma swoje potrzeby. Wśród nich wymienić należy konieczność dostarczania odpowiednich posiłków, dzięki którym będzie cieszyć się wyśmienitym zdrowiem. Szczególną troską w tym zakresie należy objąć młode pieski. Dlatego karma dla szczeniąt musi być dopasowana nie tylko pod względem wielkości, ale przede wszystkim zapotrzebowania na składniki odżywcze, witaminy i minerały.

Jakie potrzeby żywieniowe wykazują szczenięta?

Młode pieski do 3. tygodnia życia żywią się wyłącznie mlekiem matki, które dostarcza im wszelkich niezbędnych substancji pokarmowych. Zdarzają się sytuacje, kiedy suka nie jest w stanie wykarmić swoich szczeniąt i wtenczas z pomocą przybywają produkty mlekozastępcze, jakie można nabyć w dobrze zaopatrzonych sklepach zoologicznych. A co potem? Czym żywi się szczeniak stopniowo odstawiany od mleka? Kolejnym etapem rozszerzania jego diety jest wprowadzanie specjalnych karm dla szczeniąt, tak aby oswajać zwierzaka z nowym pokarmem. Wybór konkretnego pożywienia nie może być jednak dziełem przypadku. Intensywny rozwój pupila wymaga odpowiednio zbilansowanej diety, tak aby zdrowo rosnąć i mieć siłę i energię do podejmowania codziennych aktywności ruchowych.

Jak wybrać najlepszą karmę dla szczeniaka?

Skład to coś, co przy wyborze jedzenia dla zwierząt odgrywa największą rolę. Dotyczy to zarówno karm dla szczeniąt, dorosłych osobników, jak i seniorów. Jako że wraz z wiekiem zmieniają się potrzeby żywieniowe czworonożnych przyjaciół, tak niemożliwe jest, aby podawać im cały czas ten sam rodzaj jedzenia, gdyż nie pokryje on specjalnych potrzeb żywieniowych, typowych dla określonego wieku. W przypadku szczeniąt ważną rolę odgrywa kaloryczność, która jest znacznie większa niż w przypadku psów dorosłych. W dalszej kolejności na uwagę zasługuje zawartość białka. Sucha karma dla szczeniąt powinna zawierać od 15 do 30 % tego składnika. Następnie są tłuszcze, których ilość nie powinna wynosić mniej niż 10 % suchej masy karmy. Warto zwrócić uwagę, aby w składzie występowały zarówno nienasycone kwasy tłuszczowe Omega 3 oraz Omega 6. Ostatnim składnikiem są minerały, w tym przede wszystkim fosfor i wapń.

Gotowa karma dla szczeniąt czy taka przygotowywana w domu?

Wiele osób wychodzi z założenia, że żadna karma dla szczeniąt nie będzie dla niego lepsza od tej, zrobionej samodzielnie w domu. Czy na pewno? Takie rozwiązanie wymaga dużej wiedzy i dokładności w komponowaniu składników. Prawda jest taka, że zdecydowanie rozsądniejszym rozwiązaniem jest kupno gotowych mieszanek, których receptura przygotowywana pod okiem ekspertów jest w stanie dostarczyć niezbędnych składników pokarmowych, pokrywających ich dzienne zapotrzebowanie na białko, tłuszcze, aminokwasy, witaminy i minerały.

Artykuł sponsorowany

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.