Budżet partycypacyjny – czekamy na wyniki głosowania  
Personel Hospicjum „Światło” w wyremontowanej sali rehabilitacyjnej Fot. Jacek Koślicki

Budżet partycypacyjny – czekamy na wyniki głosowania  

Za kilka dni dowiemy się, na które projekty rozdysponowane zostaną pieniądze z budżetu partycypacyjnego – w tym roku do podziału było 7,03 mln zł. Do 27 czerwca mieliśmy czas na oddanie głosu i wybór, które inwestycje naszym zdaniem warto zrealizować w Toruniu. 

 10 na 131, czyli przez 10 czerwcowych dni mogliśmy głosować na 131 projektów. Do puli ogólnomiejskiej trafi 30% środków, czyli 2 109 000 zł, a osiedlowej 70% środków – 4 921 000 zł. Wnioski składane w ramach budżetu partycypacyjnego oraz głosy oddawane przez mieszkańców od czterech lat są dla torunian okazją do współdecydowania o nowych inwestycjach.

Podczas ubiegłorocznego głosowania środki przyznano na realizację 53 pomysłów. Niektóre już zostały zakończone, inne są w trakcie realizacji. Czas na ich sfinalizowanie to koniec tego roku. W ramach budżetu partycypacyjnego 2016 wykonano m.in. odcinki dróg, chodniki, oświetlenie, parkingi, wiaty autobusowe na przystankach, zamontowano dodatkowe stanowiska dla rowerów, zmodernizowano boiska, pojawiły się kolejne place zabaw, miejsca rekreacyjno-sportowe dla dzieci i dorosłych. Sfinansowano pikniki integracyjne i festyny. 

Jednym ze zwycięskich pomysłów była inicjatywa zaproponowana w Ogrodzie Zoobotanicznym. Pojawiły się tam tabliczki informacyjne z nakładkami brajlowskimi dla osób niewidomych i słabowidzących, dotykowy plan ogrodu, a także książeczki pisane brajlem. Za pomocą pilota można uruchomić bazę dźwiękową w herpetarium, a w ptaszarni dzięki udźwiękowionej tablicy dowiemy się, gdzie występują wybrane gatunki ptaków na mapie świata. Z takiego udogodnienia od czerwca korzystają również nieczytający jeszcze najmłodsi odwiedzający. To wszystko ułatwia kompleksowe poznawanie okazów fauny i flory. 

Pieniądze otrzymało również Hospicjum „Światło”. Małgorzata Olszewska, koordynatorka hospicyjnego wolontariatu: - Z przyznanych środków wyremontowaliśmy salę rehabilitacyjną wraz ze świetlicą, z których korzystają pacjenci oddziału stacjonarnego, podopieczni oddziału dziennego, a także personel medyczny i woluntariusze. 

W Czerniewicach fundusze zostały spożytkowane na prowadzenie Osiedlowego Ośrodka Integracji Dzieci, Młodzieży i Seniorów. Wycieczki, wyjścia do kina, teatru, spotkania z ciekawymi osobami, zajęcia ruchowe, kurs florystyczny i gotowania, pomoc dzieciom w nauce – to niektóre z zajęć odbywających się w ośrodku. Dzięki pieniądzom z budżetu partycypacyjnego można je było organizować w tym roku z jeszcze większym rozmachem. – Na rok 2017 również zgłosiliśmy projekt. Czekamy na rozstrzygnięcie głosowania. Chcielibyśmy jeszcze otworzyć klub dla dzieci, wesprzeć osoby niepełnosprawne oraz uruchomić bibliotekę – mówi Beata Głowacka, prezes Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej Toruń-Czerniewice. 

Wśród niestandardowych pomysłów zgłoszonych w tym roku znalazły się m.in. stworzenie sieci punktów do wymieniania książek, organizacja międzynarodowego festiwalu graffiti wykonanego kredą na chodnikach, wykonanie w pełni  wyposażonej pracowni fotograficznej dostępnej dla zainteresowanych za symboliczną opłatą czy organizacja akcji informacyjnej na temat oszczędnego i ekologicznego palenia węglem lub drewnem, szkodliwości palenia śmieci. 

Co roku do budżetu partycypacyjnego wnioski z propozycją projektu mogą zgłaszać osoby powyżej 16. roku życia, mieszkańcy miasta lub osoby związane z życiem Torunia przez ponad 183 dni w roku (pracą, prowadzeniem działalności czy studiami). Na stronie Urzędu Miasta trzeba pobrać formularz, w którym musimy ciekawie, a jednocześnie zwięźle opisać nasz pomysł wart zainteresowania głosujących i po wypełnieniu złożyć go osobiście w punktach informacyjnych Urzędu Miasta lub w jakikolwiek inny sposób dostarczyć do urzędu do 31 marca przyszłego roku. Trzy różne projekty – to graniczna liczba wniosków, które może zgłosić jedna osoba. Szczegółowe zasady opisane są na stronie: www.torun.pl/bp. Czekamy na oficjalne wyniki tegorocznego głosowania, a mieszkańców zachęcamy do przemyślenia wniosków już na przyszły rok.     

 

Hanna Wojtkowska

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   

 

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.